| dragalauanamaria26 a întrebat:

Buna TPU! am o problema foarte mare.

Eu recent am intrat intr-o relatie cu un tip foarte dragut, se comporta foarte frumos cu mine, este un green flag total. Singura problema este ca el este mai mic decât mine si destul de innocent. Innainte de el cunoscusem alt tip, cu mult mai mare decât mine, dar care era foarte dirty minded si din astea, totusi red flag.

Nu ma intelegeti gresit, îmi iubesc iubitul, si ma bucur ca suntem împreuna, pentru ca e totul ce imi doream, doar ca recent ma tot gândesc la tipul dinainte, intr-un fel mai mult sexual decât romantic, dar cu el nu mai prea vorbesc din cauza unui conflict.

Faza proasta este ca tipul dinainte, este si el intr-o relatie la momentul actual.

Ce să fac? multe prietene îmi spun să incerc sa uit de tipul mai mare, si sa ma gândesc la iubitul meu, si cum s-ar simții dacă ar afla că eu încă mă gândesc / îl doresc pe tipul respectiv.
Ei se cunosc prin prieteni mutuali si nu se prea inteleg bine.

Aseară mă gândeam cum să fac, pentru că am fost mult mai mult (intr-un fel romantic si sexual) cu tipul decăt cu iubitul meu actual. Toți prietenii mei imi spun ca s-ar supara foarte tare daca m-as duce vreodata înapoi la tipul respectiv, deoarece m-a rănit foarte tare.

Opinii si Sfaturi?

11 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Am aceeasi opinie ca Eireann, dar din solidaritate masculina, eu vin cu o completare. Eu zic ca daca te vei gandi in continuare la cariciul fostului, sa-i dai totusi pace actualului iubit. Merita si el sa-si gaseasca pe una care nu plange dupa footaiurile pe care le-a avut cu fostul.

| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita dacă ti-ai face ordine în viata și ai alege sa respecți planul Creatorului și ai alege sa faci sex numai după căsătorie, ți-ai cere iertare pentru trecut, și sa rupă Dumnezeu legeturule sufletești cu fine ai avut sex., altfel roti ca la căsătorie sa fie harem în mintea ta, indiferent cu cine ai fi. Daca actualul te iubește, destul de mult încât sa vrea casatorua mărită-te cu el.

| suntserios a răspuns (pentru ania):

NU tu ai fi mai fericita daca ai face sex doar in cadrul casatoriei Habotnicia ta nu se aplica tututor. Precizeaza la fiecare raspuns al tau ca esti atat de controlata de religie inca fiecare raspuns al tau este doar de propaganda reigioasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Cauta-ti un al 3-lea, ca "fostul este pierdut pentru totdeauna, actualul nu te interseaza odata ce inca te gandest i la fostul, deci: cauta-ti un alt baiat ori ia o pauza de cateva luni sa-ti revii psihic.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce varste aveti voi? Ce te opreste sa ii trezesti tu latura sexuala iubitului actual? E foarte iresponsabil atat psihologic cat si moral sa te gandesti la fostul care ti-a facut rau.Din respect pentru tipul de acum, stabileste-ti clar prioritatile, altfel lasa-l sa isi ofere sentimentele pentru cineva care intr-adevar merita si tu cauta-ti pe altcineva.

| Crackman a răspuns:

Despre ce varsta vorbim?
Imi dai impresia unei persoane de 16 ani maxim.
Din moment ce tu ai ce iti trebuie ce rost are sa mergi cu gandul la ala.
Dar pana la urma daca esti hotarata nu ii mai pierde timpul tipului cu care iesi si fa ce vrei

| Eireann a răspuns:

Deci ca sa rezumam si sa vedem daca am inteles: fostul era mai bun la pat decat actualul si tie iti este dor de sexul cu fostul- hai sa nu ne ascumdem dupa degete ca pana la urma asta e problema de fapt.
Nu te impeiedica nimic sa ii spui iubitului daca iti doresti anumite lucruri din "repertoriul sexual" al fostului - nu ii spune ca asa faceai cu fostul, spune ca ai citit intr-o revista sau ti-a povestit o prietena. Daca viata sexuala cu actualul o sa fie mai buna nu o sa te mai gamdesti la fostul iubit. Si faptul ca baiatul asta pare mai inocent- asata e doar fiindca ii este rusine, nu stie daca o sa il refuzi sau nu este inca sigur pe el, dar daca ii propui tu sigur nu o sa stea pe ganduri.

| sammie a răspuns:

Încearcă să-ți spui în minte " Nu! Nu vreau să fiu cu el! Nu o să am un viitor bun cu el! Nu! Trebuie să-l uit! Iubitul meu e mult mai bun decât el! " de fiecare dată când te gândești la chestia asta. Și după aceea găsește-ți o activitate ca să ți se ducă gândul de la el.

| anonim3248 a răspuns:

Cel mic nu va putea să îți scoată din cap pe cel mare și până la urmă va observa cel mic și va considera că te-ai folosit de el.

| Sistemulxxl a răspuns:

Poti sa te muti impreuna cu amandoi. Asa o sa fie grozav!

| FindMyName a răspuns:

Îl iubești pe micu' tău dar te gândești la celelalt, pai cum vine asta? Fii cu capul pe umeri, daca nu îți convine micuțu, i-ați altul. Dar nici așa să stai cu ăsta și te gândești la celelalt, e penibil