| sneaky888 a întrebat:

Buna TPU, am o problema foarte mare si am nevoie de ajutor urgent! Acum 5 zile am făcut sex, am folosit prezervativ dar s-a rupt! Din pacate nu ne-am dat seama pe moment iar el a ejaculat in prezervativ respectiv în mine. La 2 ore după accident am luat pastila Escapelle. Problema este ca am mai luat-o si acum 3 luni, sunt sanse sa nu isi faca efectul din cauza asta? Si inca o problema destul de grava, am ciclul neregulat deci nu stiu cand ovulez si cand nu, ultima menstruatie a fost in 26 iulie iar de atunci nu a mai venit, nu stiu ce sa zic, sunt foarte speriata, nu vreau nici bebe si nici sa fac avort! Va rog niste pareri.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-ai nenorocit tot sistemul hormonal!
In loc sa pui baiatul ala sa cumpere prezrevative pe masura cuculetului lui, ajungi tu sa te nenorocesti...
Prezervativul se rupe numai dintr-un singur motiv, este prea mare/larg pentru cuculetul baiatului, atunci se rasuceste pe cus, pana se intinde si pocneste.
Din pacate, pentru ca ai luat deja o pastila escapelle si era deja in plina experienta de efecte negative, acum nimeni nu-ti poate confirma nimic.

| Emilian65 a răspuns:

Așteaptă sa treacă 21 de zile de la ultimul act sexual, fa un test de sarcina și vezi dacă ești sau nu gravidă.

| Goete a răspuns:

Ai citit prospectul de la Escapelle?
Ca vad ca il iei ca bomboanele, acolo gasesti raspunsul

| EvansSM a răspuns:

Dacă nu a mai venit de o luna și ceva e o problema și nu neapărat de sarcina cât de sănătate. Șanse sa fii insarcinata sunt, chiar dacă ai luat pastila.

| PikaISenpaii a răspuns:

Daca ai luat pastila este in regula, nu afecteaza cu nimic faptul ca ai mai luat o. Ceea ce afecteaza in schimb ar putea fi ciclul menstrual, ai putea avea ceva dureri de cap, varsaturi. Difera de la organism la organism.

| sneaky888 explică:

Super, mi-a venit menstruatia!