| RalucaAtesoaie13 a întrebat:

Am o problema: eu am ciclul regulat, de 28 zile.Luna trecuta venindu-mi pe data de 12 si tinandu-ma 3 zile(15). Pe data de 5 am avut un accident cu prezervativul, acesta intr-un final s-a rupt iar prietenul meu a ejaculat pe pat dar nu sunt sigura daca nu s-a scapat si in mine. Dupa jumatate de ora am luat escapelle. Nu eram in perioada fertilă dar stiu ca erau sanse. Pe data de 10 trebuia sa-mi vina ciclul pp zis, dar in schimb la 3 zile de la administrarea pastilei(8) am avut sangerari de culoare normala, cam a ciclului, dureri de burta cum am de obicei, m-au tinut 4 zile. Intrebarea mea e: oare mi-a dereglat pastila organismul si mi-a venit mai devreme? Sau era efectul advers al pastilei? Suntem in 15 si nu am niciun simptom cum ca mi-ar veni ciclul. Sunt sanse sa raman?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza afirmatiei tale conform careia ciclul tau menstrual a fost pana in prezent unul de tip REGULAT cu o ciclicitate de 28 de zile, se poate stabili foarte exact data la care a avut loc procesul OVULATIEI cat si zilele care au apartinut de PERIOADA FERTILA.
Deoarece ultimul ciclul menstrual a inceput in data de 12.10 si urma sa se termine in data de 08.11 reiese ca OVULATIA a fost in data de 26.10 si PERIOADA FERTILA aferenta s-a suprapus peste intervalul zilelor cuprinse intre 22.10 - 27.10 adica singurele zile in care ar fi fost posibil sa se formeze o sarcina cu conditia de a fi ajuns in acea perioada sperma in vagin.
Incepand cu data de 30.10 ciclul menstrual a intrat in perioada LUTEALA sau altfel spus in cea a INFERTILITATII ABSOLUTE in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA chiar daca sperma este ejaculata in vagin.
Rezulta ca pur si simplu ai actionat IRESPONSABIL si ti-ai batut joc de organismul tau absolut INUTIL prin prisma dereglarii activitatii hormonale care va urma si manifesta pe termen imposibil de stabilit in acest moment. ""Durerile de cap"" care vor urma vor reprezenta cea mai grava urmare a comportamentului tau ilogic, irational si iresponsabil. Multa sanatate!

| Mkeynes a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si sangerarea este de la pastila?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mkeynes):

Lungimea acelui ciclu menstrual a fost stabilit STRICT HORMONAL incepand cu prima zi adica in 12 Octombrie pentru intreaga sa desfasurare adica pana in cea de-a 28-a zi adica pana in ziua de 8 Noiembrie. Astfel rezulta ca absolut logic si cat se poate de sigur, dupa 3 zile de la folosirea ABSOLUT INUTILA si IRESPONSABILA a acelei pastile nenorocite, a pornit SANGERAREA MENSTRUALA NORMALA, in conformitate cu programarea activitatii hormonale a respectivului ciclu menstrual.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Oare de ce nu ai pus intrebarea asta la farmaciei, inainte sa cumperi pastila?
Escapelle este o bom, ba hormonala care-ti da hormonal corpul este cap, ci ciclul menstrual evident, pentru urmatoarele 5-12 luni. ca atare, cilul nu va mai veni la datele regulate, neputandu-se calcula ovulatia, perioada fertila si nici aporecia venirea urmatorului ciclu.
Pe langa aceste efecte secundare sunt multe altele care le vei simtii curand: sangerari fara motiv, dureri de sani, inflamarea nodulilor mamari, ameteli, greturi, dureri de cap, luat in greutate sau slabit, formarea de chsituri sau fibroame si chiar cancer.
Declansarea ai produs-o acum, ele avand o evolutie de cativa ani chiar.
O asemena pastila se ia 1 singura data in viata si atunci, cu riscuri f mari.

Folositi prezervativul, care nu are efecte secundare si care va protejeaza in totalitate.
Atentie: prezervativul se rude doar dintr-un singur motiv: a fost mult prea mare pentru cuculetul baiatlui (larg), asa ca, s-a rasucit in timpul sexului, pana a pocnit.
Prietenul tau sa lase rusinea ca are cuc mic si sa cumpere prezervative cu 2-3 numere mai mici, ca sa nu se mai rupa data viitoare.