| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema grava.Recent am aflat ca am o sarcina de 17 saptamani, neavand niciun simptom care s-o dea de gol.Eu si iubitul meu ne-am bucurat,dar mama lui tot spune ca vrea sa fac avort pentru ca nu ar fi ea pregatita sa devina bunica.Mie mi se pare o copilarie din partea ei, dar mai ales o inconstienta si un egoism iesite din comun care pur si simplu ma ingrozesc.Ginecologul la care am fost mi-a spus clar ca la o sarcina atat de avansata nu poate fi vorba de un avort, avand in vedere ca pot muri si eu odata cu copilul.Noi nu vrem niciun avort, este exclus si totusi mama lui insista.Mentionez ca nu suntem minori!
Cum sa rezolvam problema? Eu nu trebuie sa fiu agitata in situatia asta, dar totul din jurul nostru ne e potrivnic.

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Felicitari! Daca voi doi va doriti acest copil atunci "Domnu sa fie cu voi"! Depinde numai de voi, de nimeni altcineva! Sa ne spui daca e fata sau baiat. Multa sanatate!

| Maya2014 a răspuns (pentru neutrino):

Multumesc frumos! Promit ca voi anunta cand voi afla ce e. happy

20 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

E problema ei,nu o transforma in problema ta.
Sa mearga la un psiholog si/sau sa ia niste lectii de umanism fundamental,comportamentul si pretentia ei sunt complet inconstiente.
Sa ai grija de tine, de voi si sa faci abstractie de orice ciudatenie de genul asta.
Pentru ca, dupa ce iti vei vedea puiul in brate, nimic nu-ti va mai putea sta in cale, vei vedea.Indiferenta si paranoia ei se vor stinge, va deveni dependenta de micul pui de om si nu-i va mai pasa ca e bunica, o sa va multumeasca chiar.
Ai rabdare cinci luni, ceea ce nu reusesti tu acum, va reusi puiul tau prin simpla lui aparitie!
Important este ca tu sa te protejezi si sa ignori cu desavarsire paranoia oricui!
Sa ai o sarcina usoara si s-o duci cu bine la capat e tot ce iti doresc!
Si totul va fi bine!
happy

| mgtow a răspuns:

Lasa femeia sa zica ce vrea si voi continuativa planurile asa cum va e bine, doar el va ramane cu tine pana la urma. Va angajati la munca si va mutati in chirie sau strangeti bani pentru o garsoniera daca nu va vedeti in stare sa cumparati un apartament cu 2 camere.

| fabiola a răspuns:

Parintii iti pot da sfaturi, dar in cazul tau este mai important sfatul medicului! Inainte de orice pune sanatatea pe primul loc si apoi restul.Invata de acum sa luati decizii in doi. Sunt bune sfaturile, dar nu esti obligat intotdeauna sa le respecti, mai ales cu pretul sanatatii tale.Te-as sfatui ca impreuna cu el sa va mutati in alt loc, sa luati decizii singuri! Sanatate si nastere usoara!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Maya Felicitări! Nu te descuraja si caută eventual să te muti in altă parte, să scapi de certurile cu soacra ta, procedezi bine că nu esti de acord cu avortul, intr o lume in care avortul este la ordinea zilei, tu ai curajul si demnitatea de a o infrunta pe soacra ta prin faptul că tii cu tărie la viata ta si a bebelusului.Să te ajute Dumnezeu să ai o sarcină si o nastere usoară, si incă odată felicitări, si nu pune la inimă toate cuvintele si certurile soacrei tale, ignoră o. Sărut mînuțele.

| bradysandro a răspuns:

Eu in locul tau as renegao. si as mai trimiteo la biserica

| Maya2014 a răspuns (pentru bradysandro):

Nu eu trebuie s-o reneg. Faptul ca nu constientizeaza ca pot muri cu tot cu "problema", este destul de alarmant.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Intreb-o de ce nu a facut ea avort sau de ce parintii ei n-au avortat-o si poate ii vine mintea la cap; in afara faptului ca poti muri si tu, poti ramane sterila, altii isi doresc un copil si dau bani grei si voi vreti sa aruncati binecuvantarea lui Dumnezeu de la voi? eu am trei copii si imi mai doresc! cununati-va religios daca nu sunteti inainte de venirea copilului, spovediti-va si impartasiti-va cat mai des

| sofisis a răspuns:

Locuiti cu ea?
Daca da, cam naspa. O sa-ti faca o perioada zilele amare.
E foarte inculta daca nu stie ca deja la 17 saptamani NU MAI AI VOIE sa avortezi. Plus ca nu iti va face nici un doctor avort, indiferent cat ai plati.
Daca nu locuiti cu ea, las-o sa bodogane. NU E PROBLEMA TA.
Oricum cel mai probabil dupa ce se va naste il/o va adora.
Daca nu vrea sa priceapa nu ai cum sa ii bagi cu forta informatii in cap.
A si daca locuiti cu ea, gandeste-te la o varianta sa nu mai impartiti acelasi acoperis. Muta-te la ai tai sau in chirie.

| Maya2014 a răspuns (pentru sofisis):

Noi locuim fiecare la casa lui.Peste 1 luna 2 trebuie sa ne mutam in apartamentul meu care momentan este inchiriat.Am fost azi la doctor, ea tot cu gandul sa fac avort si m-am dus sa-i demonstrez ca se face de ras prin gandirea ei.Doctorul i-a zis clar ca e prea riscant si pe mine m-a felicitat ca am luat decizia corecta.

| sofisis a răspuns (pentru Maya2014):

Pai daca nici macar nu locuiti cu ea, ce Dumnezeu se baga atat de mult?
Nu-i convine ca e bunica? Are complexe de varsta? Las-o naiba in plata ei si vezi-ti de viata ta. Nu te mai gandi la asta nici macar o milisecunda.
PS: milisecunda este timpul care trece la semafor de cand s-a facut verde, pana cand auzi primul claxon (valabil cu preponderenta in Bucuresti).
happy
Deci stai tu calma si nu mai vorbi deloc cu ea pe tema asta.

| Alcyon a răspuns:

Felicitari pentru bebel. N-o lua in seama pe soacra. Stii vorba aia: soacra, soacra, poama acra laughing Poate ar fi bine sa va mutati cu chirie undeva, daca n-aveti bani de apartament. Intotdeauna am fost de parere ca parintii trebuie sa stea separat. Altfel, relatia ti se transforma intr-un soi de circ, in care fiecare-si da cu parerea.

| SorinTudor a răspuns:

Daca voi v-ati dorit copilu nimic nu mai conteaza, vorbeste cu iubitul tau sa vorbeasca cu mama lui sa o lamureasca cum stau treburile daca tu nu poti.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescuioana29 a răspuns:

Mai pui la indoiala acest lucru? daca voi va doriti cum sa faci avort pentru ca soacra nu vrea sa fie bunica? este viata voastra si copilul vostru, sunteti majori, nu ea trebuie sa decida in locul vostru. te intristeaza ca nu vrea ea sa accepte copilul? dar nu te intristeaza ca ea de fapt vrea sa te determine sa omori un copil?

| Maya2014 a răspuns (pentru Mihailescuioana29):

Ma intristeaza ca e incuiata si nu intelege ca baiatul ei a crescut.La 23 de ani ea tot il crede copil mic.

| SirAndi a răspuns:

Exclus avort, incearca sa vorbesti cu mama soacra, este in joc viata ta!

| Maya2014 a răspuns (pentru SirAndi):

Degeaba vorbesc, crede-ma.I-am explicat situatia, dar nu vrea sa inteleaga.

| iamalaletniaiadoci a răspuns:

Eu nu inteleg ce are mama soacra cu viata voastra? Baiatul nu e in stare sa intretina o familie..noua lui familie sau tu nu esti in stare sa gatesti si sati cresti bebelusul? lasati copilul si nu glumiti pe asa teme cu atit mai mult ca nu sinteti minori. Ai putea sa nu mai ai copii asa ca ghindestete cine e mai importanta soacra sau viata si familia ta?

| Maya2014 a răspuns (pentru iamalaletniaiadoci):

Tocmai,eu nu vreau sa fac avort! Se pare ca vorba buna nu functioneaa cu ea.In plus, e strict problema noastra copilul, dar ma agita pe mine cu tampeniile ei. Faptul ca nu accepta bebelusul, ma intristeaza.