| JasonMcCann a întrebat:

Am o problemă...
În ultimul an de școală petrecut în România, am fost cu un băiat ( X ). Nu-mi mai place de el, a și trecut un an de când nu ne vedem față în față. Faza este că el încă mă place, eu în schimb îl consider un frate. Unul din colegii de aici (Italia) (Y), mă place și el, cel puțin mai toți colegii spun asta, spun că se și vede din comportamentul lui față de mine. Eu și pe el îl consider un frate.
Mie îmi place de un coleg de aici.
Nu știu ce să fac, o prietenă din România mi-a spus că X vrea să se combine cu mine. Și eu nu vreau să-l rănesc nici pe el, nici pe Y. Voi ce credeți că ar trebui să fac? straight face

16 răspunsuri:
| Ana_4223 a răspuns:

Hey vezi rostul pentru care ar trebui sa ai o relatie cu X/Y,eu sincer nu vad nici un rost,deoarece tu ii vezi ca niste prieteni buni,nimic mai mult,mai ales cu X care este in Romania? Ce naiba? Ce satisfactie are el daca ar fi cu tine? Doar ideea asta de a avea o relatie cu tine il entuziasmiaza,nimic mai mult, de sarutat nu poate sa te sarute de tinut in brate nu se poate, adica nu esti aproape de el.
Incearca sa te apropii de colegul tau de care iti place, altceva ce ai putea face?
Explica-le CLAR situatia celor doi baieti, pentru a nu deveni confuzi si a-si face sperante cu tine.

| JasonMcCann explică (pentru Ana_4223):

Nu ma pot apropia de baiatul de care imi place pentru ca ma uraste, ma ignora si are ceva cu mine... Ii spun „Buna" el nici nu ma baga in seama. X vrea sa ma intrebe in iunie daca vreau sa fiu iubita lui pentru ca vin in Romania in vacanta

| Ana_4223 a răspuns (pentru JasonMcCann):

Mda cam in aceeasi situatie sunt si eu cu baiatul pe care il plac, incearca sa il eviti pe baiatul pe careb il placi daca vezi ca n-ai sanse asta cam fac si eu, aaa dar tot nu inteleg care este rostul, daca tu pleci inapoi!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Pai dc ai vrea sa te combini cu cineva pe care il consideri doar in frate. Trebuie sa fii sincera cu amandoi, fie ca le place sau nu asta e realitatea, nu poti avea orice in viata

| sayWhaaat a răspuns:

Deci nu-i mai considera tu "frati" pe baietii care te plac, ca mai mult ii ranesti. Spune-le amandurora ce simti pentru ei, si o sa se distanteze ei de tine, fara sa mai faci tu ceva...

| JasonMcCann explică (pentru sayWhaaat):

Este prea greu să le spun. Și faza este că X a înteles greșit, i-am spus că mi este dor de el pentru că îmi este un frate, dar el a înțeles altceva. Iar Y știe de cine îmi place, este chiar cel mai bun prieten al lui.

| madalinamadu a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa faci ce simti, daca te combini cu unul dintre X si Y fara sa ti la el o sa il faci si mai mult sa sufere big grin

| Meowyes a răspuns:

Ce simti... daca nu iti place de x nu are rost sa te combini cu el...in primul rand spui ca nu vrei sa il ranesti. Pai daca nu il placi si te bagi cu el o sa-l ranesti mai tare. Mai bine faci cum simti. Acum cat inca nu are foarte multe sentimente pentru tine, dupa aceea va fi mai dificil. Doar fa ce simti. happy

| JasonMcCann explică (pentru Meowyes):

Faza este că mă place de ceva timp... Și este greu să le spun.

| CynthiaElizabeth a răspuns:

Fa ceea ce simti si fii sincera cu amandoi. Explica-le ca nu ii vezi ca parteneri, doar ca prieteni si atat. Chiar daca la inceput o sa se supere pe tine sau nu o sa-ti mai vorbeasca o perioada, apoi o sa inteleaga si o sa aprecieze ca le-ai spus adevarul, in loc sa ii amagesti sau sa te "joci" cu sentimentele lor.
Iti doresc mult noroc, mai ales in cucerirea noului baiat! :-)

| JasonMcCann explică (pentru CynthiaElizabeth):

Păi.Băiatul de care îmi place este cel mai bun prieten al lui Y. Și mă urăște straight face. Oricum, X a înțeles greșit, i-am spus că îmi este dor de el (ca un frate) iar el a înțeles altfel.

| CynthiaElizabeth a răspuns (pentru JasonMcCann):

Asta e cel mai rau, cand fiecare intelege ce vrea!
Oricum, in cazul asta, ar fi bine sa nu mai vorbesti cu X pentru o perioada sau sa fii mult mai rece in privinta lui.
Imi place ca nu vrei sa ranesti sentimentele nimanui si ca esti o fata cu capul pe umeri care nu se gandeste doar la ea :-)

| JasonMcCann explică (pentru CynthiaElizabeth):

Urăsc gândul că trebuie să pierd un prieten (2.), dar văd că nu am altceva de făcut.

| CynthiaElizabeth a răspuns (pentru JasonMcCann):

Nu îl pierzi. Cum am mai spus, va fi supărat o luna, doua, trei, dar apoi ii trece și veți fi din nou prieteni, doar ca de data asta el nu o sa-și mai facă speranțe. Va înțelege! :-)

| JasonMcCann explică (pentru CynthiaElizabeth):

Da, dar eu vara aș vrea să stau alături de ei pentru că stau doar în vacanța de vară în România.

| CynthiaElizabeth a răspuns (pentru JasonMcCann):

Pana la vara mai este si daca te vezi cu el, e mult mai bine! Poti sa ii explici lucrurile fata in fata si crede-ma ca este o mare diferenta.