| JustDoIT11 a întrebat:

Am o problema mare. De fapt nu e problema mea, e a prietenei mele. Noi suntem vecine si ne intelegem din totdeauna. Ea are 14 si eu 15. Cum ea imi spune totul, intr-o zi a venit la mine fericita si am intrebat-o de ce. Mi-a spus ca a cunoscut un tip de 24 de ani si eu i-am spus ca e mult prea mare pentru ea. Dar cum e ea mai incapatanata, nu ma ascultat. Acum e cu el si eu am incercat sa o comving sa se desparta de el, dar nu m-a ascultat. El are apartamentul lui, de la taica-su. Dar ea mi-a spus ca acum 2-3 ani el a fost traficant de droguri in Spania si se mai ocupa si cu prostituate. I-am spus ca e mult prea periculos si ca daca nu va inceta, ii voi spune mamei ei, care nu accepta asa ceva. Astazi imi venea sa o bat cand mi-a spus ca au facut sex fara prezervativ. Nu inteleg ce a fost in mintea ei. El i-a propus ca de revelion sa mearga impreuna in Spania, numai ca ea trebuie sa adune mai multi bani. E clar ca vrea sa ii ia banii si e posibil sa o fi lasat insarcinata. Eu vreau sa o ajut, dar nu stiu cum. Cu el am vorbit, si mi-a spus ca daca mai scot un cuvant ma calca in picioare. Vreau sa le spun parintilor ei toata situatia, dar mi-e frica sa nu se supere. El e un barbat foarte violent. Se drogheaza si bea. Dar e pentru binele ei daca le spun celorlalti. Nu o pot lasa sa plece cu el in Spania. Voi ce idei aveti? Ce pot face sa o ajut? Mi-e frica sa nu ne stricam prietenia asa...dau FUNDA. Multumesc

10 răspunsuri:
| serendipity8300 a răspuns:

Ai doua optiuni: prima le spui parintilor ei toata situatie e posibil sa sesupere pe tine cateva luni, dar la un momendat o sa-i treaca. A doua optiune nu spui nimic si speri din toata inima sa nu o duca la produs in Spania. E alegerea ta, dar in locul tau as incerca sa le explic situatia parintilor ei.

| Vix999 a răspuns:

Spune-le parintilor ei dar roaga-i sa nu te implice in nici un fel pentru ca nu vrei ca el sa afle ca de la tine a pornit totul.
Si faza cu Spania : nu vrea sa ii ia banii... vrea sa o duca acolo la prostitutie.Te asigur.
Vorbeste cu parintii ei.

| LazyÎnFiecareZiCăAşaVreauEu a răspuns:

Fii atenta : Nu-ti fie frica, ca nu ai de ce, ca el poate se supara dar tu inainte trebuie sa o duci undeva adica sa o feresti ceva timp de acel baiat pana ii spui si dupa, sa o mai tii ca s-ar putea sa il ia nervii si sa se razbune si pe tine si pe ea, asa ca spune-i sa nu iasa si daca nu vrea, spune-le parintilor ei sa nu o lase sa iasa ca dupa ce ii zici o sa aiba nervi pe el!

| xLove a răspuns:

Eu te-as sfatui sa le spui parintilor ei. E mult mai bine asa. Gandeste-te ca baiatul acesta ii poate distruge adolescenta si o poate lasa cu traume pe prietena ta.
Daca esti cu adevarat o prietena buna, ai grija de ea, si fa ceea ce trebuie facut, nu ceea ce iti spune ea. Probabil ea e indragostita, si nu-si da seama ca acel baiat isi bate joc de ea.
La inceput probabil prietena ta va fi suparata pe tine, dar mai devreme sau mai tarziu isi va da seama ca tu nu ai vrut sa-i faci rau, ci doar sa o ajuti!
Chiar daca va fi pedepsita, mai bine asa decat o prostituata fara valoare!

Numai bine!

| Strumpfi a răspuns:

Doamne ce prietena buna poti fi! : O
Pe cine ar mai interesa? E norocoasa ca sunteti prietene.
Si OMFG! Are 24 si ea 14, si a recunoscut ca se drogeaza si se ocupa cu prostitutie? Trebuie sa vorbesti cu parintii ei! Sigur mai are pe cineva cu care a vorbit despre asta, avand in vedere ca ea stie ca tu nu o susti! Si sex? Fara prezervativ? La 14 ani? Nu crezi ca o cam duce de nas? Vorbeste deschis cu ea, si explica-i ca poate fi ea urmatoarea "marfa" din banda lui de prostitutie. Daca nu poate intelege.Nu ai ce face!
Succes!:*

| PopandaulX a răspuns:

Mai bine nu spui nimic, ca el afla si te ia pe tine. Strange dovezi ( poze, ceva? | inregistrari ) si daca se intampla ceva...Asta e.

| JustDoIT11 explică:

Buna tuturor! Mltumesc frumos petrnu raspunsuri. Aseara pe la ora 8 tipul a invitat-o pe prietena mea la o cafenea sa ''discute''. Am insistat sa vin si eu, pentru ca aveam un plan. Le-am spus parintilor ei toata situatia dar nu m-au crezut ca fata lor e in stare de asa ceva. Cum sunt mai nebuna, si stiam ca are doua chei de la casa, i-am furat una in seara respectiva. Astazi dimineata le-am aranjat sa iasa in oras, iar eu eu m-am dus la el acasa. Nu mi-a venit sa cred ce am vazut. El are un apartament cu 3 camere, dar prietena mea spune ca una dintre ele e mereu inchuiata. Am cercetat toata casa si am vazut si usa inchuiata. Era o usa foarte veche, asa ca am spart-o cu un ciocan. Acolo era plin de sange pe pereti si intr-un sertar am gasit o arma. Mai exact un pistol. Era si incarcat. Am plecat foarte repede iar pe la 12 am vorbit cu prietena mea si i-am explicat totul. Spre marera mea uimire, m-a crezut si chiar m-a sustinut. Parintii nostri ne sunt alaturi si vom merge maine la politie. Mi-e frica sa nu o atace pe ea cand va vedea usa sparta. Sau pe mine. In seara asta vor dormi la mine si ea si parintii ei, pentru ca i-a trimis un mesaj ca ii va omori parintii in seara respectiva daca nu vine cu el in Spania. Multumuesc tuturor pentru ajutor! Acum ramane de vazut daca nu ramane insarcinata...

| cristina4you a răspuns:

Draga mea, nu te stresa prea mult. Nu te baga e foarte periculos, dar ajut-o sa uite de el, spune-i k e prea mica, daca nu a facut-o cu prezervativ asta nu insemna ca este insarcinata. Spune-le parintilor tai sa se duca la politie. DA-MI FUNDA SPER SA-TI FI FOST DE MARE AJUTOR!

| kaoma2008 a răspuns:

Asculta cu atentie. Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa vorbesti cu parintii tai. Sa le spui ca ai fost amenintata de individul respectiv si impreuna cu parintii tai sa mergi la parintii ei. Ei se vor intelege mult mai bine ca adulti. Este foarte important in cazul in care vei mai fi amenintata sa sesizezi politia, iar daca el te va mai ameninta sa-ti iei un ordin de restrictie. Orice alte sfaturi ai primi ca sa stai in banca ta nu e cazul. Este o problema foarte grava care trebuie rezolvata foarte repede. Este foarte important de astfel ca prietena ta sa mearga la un ginecolog pentru ca astfel de indivizi sunt de asemenea purtatori de multe boli cu transmitere sexuala. Si daca se va supara pe tine, cu timpul iti va da dreptate si iti va cere scuze. Dar cel mai important lucru este ca tu o sa ai constiinta impacata, iar ea nu va fi o noua victima a traficului de persoane. Bafta

| andr3i95 a răspuns:

Explica-le situatia si parintilor tai si parintilor ei. Daca u o sa incerci sa ii desparti sau sa vb cu parinti ei o sa ai probleme mari cu tipul pentru. ca el sigur are planuri cu ea si orice o sa se intample pe tine o sa pice vina, mai bine vb cu cineva care esti sigura ca poate rezolva problema odata pentru todeauna.....si cat mai repede.