| MariusAdrian95 a întrebat:

Buna,TPU,am o problema... sper ca de la voi sa primesc un raspuns care sa ma ajute cât de cât, deci am căzut si eu in capcana veșnicului friend-zone, doar ca e mult mai grav in cazul meu, deci sa va povestesc
Acum 2 ani,am cunoscut o fata,iubita unui prieten foarte bun,de când am vazut.o mi.a plăcut fizic,dar nu avem niciun gand sa ma bag pe ea,ținând cont ce era, asa ca am devenit prieten cu ea, ieseam mereu cu ea si gagica.su care mentionez ca imi era unul dintre cei mai buni prieteni, usor usor m.am apropiat de ea,MARE GREȘEALA, dupa un an ea a inceput sa se certe cu el,eu tot nu aveam intentia sa ma bag logic,desi vorbeam cu ea in fiecare zi,imi ajunsese prietena mai buna de cât el,asta vară am inceput sa ies doar eu cu ea,doar ca prieteni,uneori parcă era ceva mai mult, sau nu stiu poate era doar in capul meu, dar uite asa am ajuns sa ma îndrăgostesc de ea..acum după cateva luni sunt realmente mort dupa ea,ma gandesc la ea când adorm noapte, cand ma trezesc dimineața si aproape în orice moment al vieții mele, m.a întrebat intr-o seara daca îmi place de ea, si i.am zis ca da,nu am putut sa ii zic ce simt cu adevărat,o a doua mare greseala,de atunci ea ma trateaza muult mai distant, am început sa o tratez si eu la fel, dar înăuntrul meu sunt mort dupa ea previzez ca nu se intelege nici acum cu baiatul ala, care isi bate joc de ea in ultimul hal, eu nu stiu ce sa mai fac..probabil o sa îmi ziceti sa nu ma bag, sa o uit, ȘTIU ca asta ar trebui sa fac dar îmi e imposibil, mai ales ca mereu când ies cu prietenii o văd si pe ea

Răspuns Câştigător
| OMFGConrad a răspuns:

Și tu ce vrei acum de la noi? O confirmare că nu ar trebui să "te bagi pe ea" sau mai degrabă vrei să-ți spunem că, "du-te, bă, la ea și spune-i ce ai pe suflet"? Asta așa, ca să te îmbărbătăm, că singur nu poți.
Nu ai profitat de întrebarea ei, trebuia să fii bărbat și să-i spui fetei verde în față. "E ceva mai mult decât banalul "te plac" între noi. Eu simt o atracție față de tine și în același timp, simt că m-am îndrăgostit de tine."
Lasă "previziunile" pe seama meteorologilor. Vezi sigur dacă se înțelege cu el sau nu, abia apoi acționează!
Nu ești "mort după ea", ci pur și simplu îndrăgostit și nu ai ceva mai bun de făcut acum. Poți să te apuci de învățat, poți să scrii ceva, să dansezi, să faci sport, dar acum scopul principal pentru tine este îndrăgostirea. happy Ceea ce nu e rău deloc, doar să nu devină o obsesie și după dai în altele.
Baftă!

| MariusAdrian95 explică (pentru OMFGConrad):

Mersi pentru sfat, ai dreptate nu am fost suficient de barbat sau nu am avut "cuvintele la mine", n.ai idee cat mi-as dori sa schimb raspunsul ala cu ce ai zis tu.
Sunt sigur 100% ca nu se intelege cu el, nu e o previziune, as actiona dar nu stiu cum..sa-i spun ce simt? nu ar schimba mare lucru, poate chiar mai rau as face.Acum ca vede ca ma indepartez de ea,parca incearca ea sa se apropie cat de cat de mine
Am si alte activitati,merg la sala,am facultate,invat(nici asta nu mai pot sa fac ca nu ma pot concentra indeajuns)
Am mai avut iubite,dar nu am simtit niciodata o legatura si o dorinta asa puternica,cand o vad fiecare instinct imi spune sa ma duc la ea si sa o iau in brate,sa o sarut, dar daca as face asta as pierde.o de tot, nu sper la o "formula magica", sau la o conduita exact de urmat, sper doar la niste sfaturi din partea altor oameni care au mai trecut prin asta.

| OMFGConrad a răspuns (pentru MariusAdrian95):

Concentrează-te pe seminarii și mai dă și pe la cursuri, că nu-s așa rele și astfel îți ocupi o bună bucată din timp. Așa o poți evita într-o oarecare măsură. Ai spus că dacă nu o mai bagi în seama atât de tare, o faci pe ea să te bage în seama. Fă asta. Dar ai grijă să nu o aduci într-un punct în care să realizeze că de fapt tu doar te joci cu ea. Joacă-te cu ea, dar dacă treaba devine serioasă, implică-te!
Cât despre celălalt tip....mai bine lasă-l în trecutul ei și atât. Însă ai mare grijă să nu devii o relație tampon.

| MariusAdrian95 explică (pentru OMFGConrad):

Da,stiu,ma ajuta facultatea in felul asta, dar seara tot e nasol.
Faza cu tipul asta e ca a fost impreuna cu ea 2 ani, si ea inca tine la el,chiar daca el isi bate joc si doar se foloseste de ea, din cauza asta nici nu mai sunt prieten asa bun cu el,
Eu incerc in continuare sa ma joc asa cu ea, dar tot nu ajung prea departe, nu reusesc sa creez acea atractie cu ea, desi o stiu de 1 an cand o vad si sunt doar eu cu ea ma panichez tot si ma simt asa fericit si timpul parca zboara, bine ascund asta nu o las sa vada laughing

9 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Am scris 40 de minute și crede-mă, erau ceva cuvinte, gen "cum sa agati tipe direct din friendzone"
După care am realizat că nu are rost.
1. Când te-a întrebat dacă o placi a fost pentru că și-a dat seama. Nu te place, nu vrea să te rănească prea rău și încearcă să se distanțeze. Uneori revine pentru că ești încă un prieten pentru ea, la care nu prea ar vrea să renunțe.
2. Orice căcaturi ți-aș scrie eu aici, nu le poți face. Pentru că tu trăiești cu ideea că ăla o tratează prost, când de fapt comportamentul ăla o face pe ea să fie atrasă de el. Iar faptul că se ceartă nu înseamnă că nu sunt fericiti.

Tu trebuie să înțelegi că fiind lângă ea, ascultându-i căcaturile și cumpărându-i tampoane, nu o faci să realizeze că ești bărbatul perfect, o faci să realizeze că ești un pămpălău, dar un prieten bun, cu sfaturi geniale. Care nici măcar nu sunt bune, dar îi plac pentru că sunt în favoarea ei.
E simplu să o faci să simtă ceva pentru tine, dar mai întâi trebuie să renunți la ideea și la concepția că bărbații trebuie să fie niște gentlemani, să vorbească frumos femeilor și să le ofere flori. Asta e o prostie.
Îți garantez că dintre "ai ochi frumoși" și "ai un fund mișto", orice fată, femeie, o s-o prefere pe a doua. Nu s-a inventat femeia care să prefere prima în loc de a doua. Nu te mai lua după ce zic ele, pentru că habar nu au.

De asemenea, încetează să-i mai asculți căcaturile. Dacă îți povestește de prietenul ei cu care s-a certat, sau prietena ei care a purtat același tricou azi, îi spui sec "mă doare-n p ă" Nu o să moară, crede-mă.
Nu-i răspunde la mesaje după 3 secunde și nu îi oferi atât de multă atenție. Joacă-te cu ea, dă-te la alte fete de față cu ea. povestește-i de altele, treci pe lângă ea fără să o saluți, fă toate astea și după un timp spune-i relaxat că vrei să fii cu ea sau spune-i subit "Te iubesc. Habar n-am de ce mi-a luat atât de mult să-mi dau seama". După care nu aștepta să zică ea ceva legat de asta, nu face să pară că ai drame dar nici nu forța să pară că ești 100% ok, ca și cum aia ar fi venit de undeva din fund, nu din "zona inimii". Continuă puțin cu aia, schimbă subiectul dar nu radical, cu ceva asemănător.
Și în ultimul rând, dacă îți spune orice fel de în afară de "Te plac/vreau/iubesc/vreau sa fiu cu tine". Te distanțezi încet de ea și o ignori complet. N-ar trebui să-ți pese dacă îi pierzi prietenia, cum am mai auzit, în fond, nu asta îți dorești.
Și dacă chiar ai o obsesie cu ea, după un timp(mult timp), când e singură, începe din nou să vorbești cu ea și las-o să observe cât de mult te-ai schimbat și ai lucrat la tine.

| LoveSleep a răspuns (pentru LoveSleep):

"Sunt sigur 100% ca nu se intelege cu el"
Dacă nu au un copil și sunt împreună de dragul lui, crede-mă, se înțelege cu el.
Ah, și pe viitor lasă-le să înțeleagă din prima că vrei ceva cu ele, nu deveni prietenul lor. Să zicem că zice ceva interesant, zici ceva interesant, râdeti, iar apoi e momentul ala in care amandoi oftati oarecum instinctiv. Zis subit, "Băi, cât de mult îmi placi" după care te prefaci că nu e mare scofală, face minuni.

| MariusAdrian95 explică (pentru LoveSleep):

Da,stiu, ea nu simte aceiasi atracție, vrea doar sa ii fiu prieten, dar eu nu mai vreau asta, i.am si dat de inteles, mereu când imi povestea de gagica.su sau alte cacaturi ii raspundeam foarte sec, monosilabic.
Deja am făcut greseala asta până acum ceva timp, sa fiu un pampalau, dar cu ajutorul timpului, unor experiențe neplacute si a lui Taher (de la arta seducției )am realizat si eu cum stă de fapt treaba, deci pot spune ca am inteles ca barbatul trebuie sa fie barbat nu un cățeluș. Daca as putea acum sa "dau timpul inapoi"nu m.as mai apropia de ea ca prieten, dar problema mea e ca ea deja ma vede asa, bine, acum de la un timp nu ii mai sunt prieten asa bun, si cred/sper ca am creat o oarecare tensiune, spre exemplu nu imi mai povestește toate cacaturile ca a văzut ca nu imi pasă, cand vrea sa o ajut cu ceva folosește "te rog"(eu si asa o mai las sa insiste, chiar dacă in mintea mea m.as duce alergând la ea laughing )
   Iar cu gagica.su faza e asa ea încă e atrasa de el, ba chiar foarte atrasa, probabil cum ziceai tu din vina atitudinii lui, dar el nu mai simte nimic pentru ea, ba chiar mi.a si zis, umbla cu alte fete n.are nicio treaba.
     O sa incerc si ce mi.ai zis tu, sa-i zic ca o iubesc cu o oarecare indiferenta,dar mai întai, trebuie sa creez o atracție intre ea si mine ca sa nu primesc un răspuns de genul "si eu ca prieten" laughing
     Ok,bun,ca sa rezumez,nu mai sunt catelusul ei,nu ii dau prea multă atenție, dar totuși tot nu simt ca am creat acea scânteie, (care logic era mult mai simplu de aprins la inceput, dar 'prostului' de mine i.a luat ceva sa isi dea seama cum e treaba ) dar totuși parca am creat o oarecare tensiune, nu ma mai vede ca pe cel mai bun prieten, dar nici nu mai vorbesc cine stie ce cu ea, cateva mesaje pe seară. intrebarea mea e :Cum sa aprind  acea scanteie de care am nevoie?

| LoveSleep a răspuns (pentru MariusAdrian95):

Păi depinde. Ar trebui s-o cunoști și să știi ce îi place și ce nu îi place. Cred că reușești s-o faci să fie interesată cu puțină indiferență, în primul rând. Evit-o puțin, mai vorbește cu ea, mai spune-i că ești ocupat și tot așa. După care, vorbește mult cu ea și încearcă să aduci discuția la un nivel mai 'profund'. Spune-i lucruri despre tine și fă-o să îți spună și ea. Și în general, nu prea știu. Dacă faci toate lucrurile astea ce țin de "tehnică" șau "agățat" tot ce îți mai rămâne e felul tău de a fi. Dacă nu reușești nicicum, nu prea ai ce face. Oricât ai fi de bun și oricât de ok ai face lucrurile, există persoane cu care nu ai nimic în comun și doar pentru că vrei tu, nu înseamnă că ai vreo șansă să fii cu persoana aia. Sau poate ai avea, dar doar pentru puțin timp. O să vezi, sau știi, că există persoane cu care poți vorbi după 5 minute după ce le-ai cunoscut ca și cum le-ai ști de o viață și persoane de care nu te poți apropia orice ai face. Respectiv persoane carora n-o să le placi tu ca persoană și n-o să existe "chimie" între voi.

Dar în fine. Ce mai poti face, e să-i spui sec " am chef de un suc, ne vedem la... la ora". Unde te iei putin de ea, glumesti, te dai la chelneriță, lucruri care dacă nu o fac putin geloasă ar trebui s-o facă să se gândească. "Bă, tipul ăsta mă plăcea, oare ce s-a întâmplat?"

Dacă nici asta nu merge, îți rămâne aia în care îi bați apropo-uri. Las-o să înțeleagă că o placi, dar nu-ți pasă dacă simte la fel. Las-o să înțeleagă că ai vrea să fii cu ea, dar nu îi permiți toate căcaturile și dacă "face figuri", ai putea să pleci.

Toate lucrurile astea de agățat te ajută să o faci interesată de tine, dar niciodată n-o s-o faci să simtă ceva pentru tine cu astea. Pentru asta ai nevoie de un caracter mișto, inteligență și multe subiecte profunde, interesante, sensibile și toate alea.

Aș putea structura mai bine, dar sunt puțin adormit și te las pe tine să te chinui să înțelegi ceva laughing.
Dacă te pot ajuta cu ceva, dă-mi mesaj.
Baftă.

| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns (pentru LoveSleep):

De ce sa-ti dea mesaj? Voia sa iasa cu ea, nu cu tine...

| LoveSleep a răspuns (pentru Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends):

Și pe mine nu mă întreabă nimeni ce vreau?