| AndreeaDeutza39 a întrebat:

Am o problema.
Sunt fata, am 12 ani. Mi-a venit ciclu cu 10 zile mai devreme. Precizez ca sunt virgina, nu am avut nici un contact sexual. Acum nu stiu daca sa ma ingrijorez. In general, ciclul meu nu vine regulat. Am uitat sa mai precizez inca ceva. Am ciclu de un an. Va rog dati-mi niste sfaturi. E ceva normal ce mi se intampla?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu te necaji,deocamdata.
Chiar daca ciclul tau a inceput de un an deja,pentru a se regla are nevoie de pana la doi ani si nu e obligatoriu,sunt milioane de femei cu ciclu neregulat care sunt sanatoase si devin mamici fara nici o problema.
Intreab-o pe mama ta daca are un ciclu regulat,poate sa fie mostenire genetica,asta in primul rand,daca si dansa are genul asta de problemute,va trebui sa te astepti sa le ai si tu.
Pe urma,intreaba-te daca ai facut efort fizic sau intelectual,vreun tratament,vreo dieta,daca te-ai stresat ori te-ai suparat de ceva,intotdeauna cauza e in noi,nu trebuie cautata prea departe.
Si,la fel,daca nimic din toate astea nu s-a intamplat,vorbeste cu mama ta si faceti o scurta vizita medicului ginecolog,el poate gasi mult mai usor cauza,daca exista si problema e rezolvata.
Trebuie sa intelegi ca,in asemenea probleme,primul ajutor este mama,care este femeie,te iubeste si stie.N-o ocoli.
Dar nici nu te nelinisti, eu cred ca e o mica dereglare hormonala, esti in plin proces de crestere si organismul tau are parte de noi surprize, zilnic, incearca si el sa faca fata cum poate!
Deocamdata, nu te ingrijora.

| AndreeaDeutza39 explică (pentru greece12):

Da, ai dreptate. Am fost destul de stresata. Am sa vad urmatoarea luna cand imi vine. Multumesc mult de raspuns. Te pup.

| greece12 a răspuns (pentru AndreeaDeutza39):

Vine vacanta, cauta sa te relaxezi cu adevarat, sa te bucuri de vara si de soare!
Si totul va intra in normal!
Te pup si eu!happy

6 răspunsuri:
| ChangeYourLife a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi! Si mie mi-a venit ciclul tot pe la 12 ani si acum am 14.La inceput imi venea regulat dar dupa aceea sarea si cate trei luni! Mentionez ca mie imi curge putin si nu dureaza mult.Dar nu am patit nimic, e ceva normal! happy

| Xenia16 a răspuns:

Sunt doar dereglari hormonale, scumpo nu ai de ce sa iti faci griji.

| cristinicadulcica18 a răspuns:

Stai linistita nu te ingrijora este perfect normal pentru ca esti inca la inceput. Ciclul nu vine regulat in primii ani. O sa vezi ca dupa un timp o sa iti vina cum trebuie. Incearca ca atunci cand ai ciclu sa nu faci multa miscare.Asa ca stai linistita ca nu patesti nimic. Pupici pa Baftahappy

| AndreeaDeutza39 explică:

V-as da fundita la toti, dar din pacate nu pot. Multumesc mult pentru raspunsuri.