| pocu a întrebat:

Buna
Vroiam sa va intreb care sunt nesansele ca eu sa am o sarcina extrauterina?
Am 16 ani, nu am mai avut niciodata probleme jos, nu iau pastile deloc, nu am folosit anticonceptionale sau alte mijloace de genu, nu fumez... n-am nicio boala si nici nu am avut contact sexual in perioda ovulatiei

Am avut contact sexual in ultima zi a ciclului, aoi ciclu mi-a venit relativ normal dar mai devreme cu 3-4 zile decat trebuia si a durat 5 zile. Am asteptat, am avut acum reativ o saptamana si jumate niste mici dureri la ovaru/trompa stanga, am sperat ca e ovulatia plus ca mi-au crescut sanii si ma dor. Ieri seara mi-a venit ciclul iarasi cu niste zile mai devreme decat normal acompaniat cu niste dureri abdominale si la trompa/ovarul stang, plus dureri de stomac.

Sper sa nu fie decat un ciclu normal si astea sa fie sindromul premenstrual [ al carui cateva caracteristi pe am in general si le prezint si acum]. Precizez ca contactul sexual nu a fost lung si nici nu s-a terminat, mie fiindu-ma frica de acel lichid care contine spermatozoizi.

Sunt cam paranoica de fel.acum poate adica voi aveti mai multa experienta si cunostiinta, credeti ca e motiv de ingrijorare sau nu? AM uitat sa precizez ca pentru cel putin o saptamana eu nu pot sa ajung la un control.

Răspuns Câştigător
| russyy a răspuns:

Si p mine ma doare ovaru stang. fata nu te ingrijora ca si eu am facut si in timpu ciclului.si si-a dat si drumu in mine.dar sa stii ca nu sunt gravida.pentru ca atunci cand esti p kiklu si se ajakuleaza in tine sunt sanse foarte miki sa ramai gravida.pentru ca odata cu sangele kurge si sp**ma.mai nu ai patit nimic. funda te rogbig hug iti spun sigur ca asa este.

2 răspunsuri:
| Ralucutza a răspuns:

Sa inteleg ca a fost contact sexual neprotejat? Daca da, chiar daca era in ultima zi a ciclului, si nu s-a terminat, exista o posibilitate sa fii insarcinata. Ai facut un test de sarcina? Sunt persoane carora le vine menstruatia peste sarcina, 2 cazuri chiar eu am cunoscut. Durerea nu e normala in orice caz...cu cat mai repede ajungi la doctor, cu atat mai bine.

| pocu explică:

Contactul a fost foarte scurt. in momentul in care am realizat ca intrat atunci am scos imediat ...deci mai mult de 10-20 de secunde nu a fost