| emty1 a întrebat:

Buna TPU.
Am o relatie cu o fata de 10 luni. Au mai fost si certuri si lucruri frumoase, dar astazi ea cand am aniversat 10 luni, am dus-o la o terasa, i-am luat un trandafir.
Ea se certa cu mine, ca nu sunt genul ei, si dupa a inceput sa ma faca in tot felul javra, c**va, mincinos. Dar eu nu i-am gresit cu nimic, nu am inselat-o nu am mintit-o niciodata!crying Am fost sincer onest, am fost darnic, cand nu avea telefon ( fiind dintr-o familie saraca, fara parinti, stand cu matusa) i-am luat un smartphone de ultima generatie, am muncit, fara sa stie parintii mei ( avand o situatie destul de rea, probleme cu serviciul, datorii. etc) Am facut orice si i-am luat telefon, poate chiar cand nu aveam ce manca. Stateam si nu mancam si strangeam banii sa cumpar. Ea spune ca nu sunt cum vrea sa fiu, ci ca atare ne despartim. "Odata ce nu te intereseaza de ce vreau eu, nu avem ce discuta". Ea doreste inel, i-am zis ca o sa fie si asta, dar nu are rabdare, nu stiu. Pana la urma mi-a zis ca ne despartim, pentru ca nu mi-ai luat inel. (spusa mai discret).
Eu o iubesc si vreau sa fiu cu ea, e singura pe lume, tatal ei a murit acum cateva luni, i-am fost aproape... mai afectat am fost eu decat ea. Dar nu stiu va rog ajutati-ma, ce sa fac? LA mesaje nu mai raspunde, i-as trimite un plic cu o scrisoare si un inel. Fac tot posibilul sa il cumpar! Precizez eu am 19 ani jumate, aproape 20(trec anul 1) si ea are 18 jumate( clasa a12-a). Nu i-am cerut niciodata sa se culce cu mine, si nici nu am facut-o. Va rog, ajutati-ma! Ce sa fac?

30 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu te iubeste...e clar ca este o materialista si te vei convinge de asta cu timpul, daca tu ii iei acum inelul apoi ce pretentii mai are oare...

| NoSmile a răspuns:

Buna!
De fapt nu te merita,e o profitoare.
De la tine vrea doar lucruri materiale,nu te iubeste.
Si nu merita sa stai cu ea!
N-o mai cauta,incearca sa uiti de existenta ei. Ea nu are nevoie de tine,ci de unu care s-o intretina,sa-i faca toate poftele.
Tu ai fost prea bun cu ea,si si-a luat nasul la purtare.
Nu-i cumperi niciun inel,nicio floare,nici macar un boschete nu merita.
Trebuie sa te aprecieze pentru tot ce face pentru ea,pentru eforturi,pentru faptul ca i-ai fost alaturi,si-o intelegi.
TREBUIA!
Nu fi trist,fete sunt destule!
Data viitoare sa fi mai precaut, sa nu te mai incurci cu orice profitoare, sa nu mai pui suflet.
Stiu ca e greu, dar trebuie sa treci peste!
Daca ai nevoie de ceva, te astept pe privat!

| Nolkyz a răspuns:

Cand ti-a adresat cuvintele alea mai degraba si le adresa ei, ca i se cam potrivesc.
OMule. Inteleg ca o iubesti dar nu te lasa calcat in picioare pentru nimeni si nimic in lume. Daca ai sa continui asa, ai sa fii catelusul ala care sta acasa, face curat, mancare etc etc si nu poate sa iasa la o bere cu prietenii in timp ce ea iese in oras etc. Ai sa fii, mai simplu, tinut sub papuc daca nu stii sa impui o limita nazurilor ei. Nu o lasa sa te manevreze in functiile de capriciile ei.

| iubesc a răspuns:

Materialista fata asta. asculta sfatul meu si indeparteaza-te de ea, azi vrea inel, maine masina si tot asa...nu te iubeste!

| MioaraParalescu a răspuns:

Ba tu chiar esti prost!
Cum dracu' sa te lasi calcat in picioare de o javra?
Da-o ma dracu' ca mai is cateva miliarde pe lumea asta...
Poate are o criza dinaia cum au fetele, de vrajeli si vrea sa fie lasata in pace si rahaturi, m-am confruntat si eu cu asa ceva.
Lasa treaba asa vreo 1-2 saptamani nu ii mai da mesaje, nu o mai suna si vezi ce se intampla...
Daca nu te cauta ea treci mai departe si gata!

| NoSmile a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Nu te-ai gandit ca il poate cauta, dar cu scopul de a mai obtine un folos material? Eu una il sfatuiesc sa rupa orice contact cu ea :d pentru ca nu-l merita!

| MioaraParalescu a răspuns (pentru NoSmile):

Asa ar trebui sa faca, da stii si tu ca nu ii asa usor sa renunti pur si simplu la cineva pe care iubesti...
Oricum ai dreptate, nu il merita pe baiat.

| NoSmile a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Nu e usor,stiu lucrul asta. Dar cu ambitie,totul se rezolva. Daca isi doreste cu adevarat o sa reuseasca,in prima faza sa se indeparteze,sa nu-i mai faca toate poftele, apoi usor-usor sa ''dispara'' din viata ei.
Eu nu sunt de acord nici atunci cand iesim in oras sa-mi plateasca consumatia, un baiat, pur si simplu ma simt intr-un fel. Poate si unde imi place sa fiu independenta, si sunt!

| MioaraParalescu a răspuns (pentru NoSmile):

Ca tine sunt 1 la 1000!
Ce n-as da sa cunosc si eu asa o fata ca tine laughing
Respect! laughing

| NoSmile a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Eh!
Sunt o fata normala, ca oricare alta. Asa m-am considerat mereu! happy
Dar, multumesc pentru apreciere!
Totodata chiar daca sunt ''pe cale de disparitie'' astfel de fete, nu sunt nici apreciate!

| MioaraParalescu a răspuns (pentru NoSmile):

Crede-ma ca cei care au catusi de putina minte in cap le apreciaza laughing
Dar cum in ziua de astazi oameni cu minte nu se mai prea gasesc...
Vorba ta, oamenii de genul nostru sunt pe cale de disparitie!laughing
O seara frumoasa sa ai! happy

| NoSmile a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Nu stiu daca e vorba neaparat de mine, depinde ce are fiecare de oferit, si de daruit...
In fine!
E un subiect aplu, si probabil ca nu o sa reusim vreodata sa intelegem de ce se intampla un anumit lucru.
O seara frumoasa si tie!

| Azµre a răspuns:

Dă-i cu hai sictir e clar că o interesează lucrurile materiale și dorește să îți pună cătușele cât mai devreme.
Toate la timpul lor. Nu un inel face o relație!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reciteste ce ai scris. Gandeste-te ca eu, o persoana pe care nu o cunosti, am postat aceasta intrebare! Ce raspuns mi-ai fi dat sau ce mi-ai fi spus sa fac in continuare?
Realizezi ca ea, provenind dintr-o familie saraca, te-a ochit pe tine, care ii faci toate poftele? Tu, in loc sa realizezi ca, in ciuda sentimentelor puternice pe care le ai, profita de tine.Profita de faptul ca faci totul pentru ea, luandu-ti mancarea de la gura.
Ceea ce face ea e josnic.Deschide ochii, te rog!
Gandeste-te ca totul are o limita.
In loc sa se bucure ca aveti 10 luni impreuna, sa fie alaturi de tine, sa va iubiti, sa fiti fericiti, te jigneste si te face in toate felurile pentru ca nu i-ai luat inel? Dar, am o intrebare: ea ce ti-a daruit in astea 10 luni?

Las-o mai moale. Doar tu o iubesti.
Sfatul meu este, chiar daca presupun ca nu-l vei lua in considerare si nu vei asculta de mine pentru ca e greu sa faci asta, sa o lasi balta. Indeparteaza-te de ea.Nu trebuie sa iti fie mila.Nu ai de ce.A profitat in ultimul hal de tine si te-a manevrat cum a vrut inimioara ei.

Daca faci asta,iti va fi foarte greu,dar cu multa vointa si ambitie, orice e posibil!
Pentru sacrificiile pe care le-ai facut, meriti o fata care sa te respecte, sa te iubeasca pentru ceea ce esti, nu pentru bani si care sa se bucure chiar si de cele mai marunte lucruri.

Noroc!

| emty1 explică (pentru anonim_4396):

Deci ea imi spune ca sta cu mine pentru ca sunt frumos si se mandreste cu mine in scoala.( eu am terminat liceul). Sincer eu nu cred in ceea ce zice ea. (ca sunt frumos, inalt, brunet, ii plac ochii mei si alte trasaturi) DAR ea sustine ca anumite aspecte ale caracterului meu sunt incompatibile cu ale ei. Acum 2 zile spunea ca sunt comoara ei, ingerasul ei si ca nu se va desparti niciodata, dar uite ca o face din nou. Probabil ca sunt altii care daruiesc, dar eu de unde sa mai iau sa ii dau? Sa ma vad pe mine? Imi tot caut de munca... Ea mai nou nu iese cu mine pe afara daca nu iesim la o cafenea ceva si bineinteles consumatia o platesc eu!(uneori ea nici nu consuma). O iubesc pentru ca simt ceva ff puternic. Ma ingrozeste faptul ca ea se schimba de la o zi la alta( dar e fata cuminte, umbla pe afara doar cu matusa ei, fiind probabil sursa ei de rationament)

| anonim_4396 a răspuns (pentru emty1):

Dar,tu chiar nu iti dai seama?
Nu poti zice unei persoane ''te iubesc pentru ca esti frumos''. Asta nu e iubire,e atractie, la naiba.
Nu cred ca o iubesti pentru ca e frumoasa.o iubesti pentru ca. (sincer, nu prea stiu, tinand cont de ceea ce face)

Nu-i mai fa toate poftele.Cel putin, fa un test. Vorbeste cu ea si spune-i ca nu mai vrei sa-i iei inel.Ai si tu nevoie de lucruri. Explica-i cat de bine poti tu, iar daca continua sa reactioneze urat, sper sa te convingi ca e pe interes.
Ai o varsta si trebuie sa te hotarasti odata ce faci cu viata ta. Vrei sa fii cu o fata alaturi de care vei avea parte de certuri de fiecare data cand nu-i faci pe plac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru emty1):

Mor de ciuda cand vad asa ceva, pe cuvantul meu.

| stark47 a răspuns:

Prietena ta ar trebui sa mai invete si ce inseamna respect.pana la urma, tu nu esti cu ea ca sa ii oferi LUCRURI ci sa ii oferi sentimente

| geohandmade a răspuns:

E o profitoare care vrea sa te joace pe degete. Nu te increde in ea s gaseste o fata serioasa careia sa ii pese de tine.

| emty1 explică (pentru geohandmade):

Poate asa e. dar nu stiu de ce nu pot renunta la ea!sad

| BellaBlack a răspuns:

Pai ce sa faci? Rezolva lucrurile cu ea.Intreab-o daca relatia voastra e bazata pe un inel.Problema e ca ii arati prea mult ca o iubesti si profita de lucrul asta, chiar daca vrei sa nu sa recunosti este intr-adevar materialista. Poate e de vina si anturajul ei, poate prietenele ei au iubiti cu bani si primesc cadouri si asta o face pe ea sa se simta mai prejos decat ele.Dar in acelasi timp sta cu tine pentru ca te considera frumos si se mandreste cu tine in privinta asta.Cand spune ca nu esti cum vrea ea sa fii,se refera la partea materiala nu la comportament, nu vezi tu dar asa ewinking.Fii mai rece un pic cu ea si vezi ce se intampla, daca numai vrea sa fie cu tine inseamna ca nu merita tot ce ai facut pentru ea si mergi mai departe, nu va fi nici prima si nici ultima, din experienta inveti cum sunt fetele.

| emty1 explică:

Da tu esti normal? La ce niveluri a ajuns prostia?

| Duucu a răspuns (pentru emty1):

Ce prostie vezi în ce am scris eu.Omul umblă cu fete de 10 luni și tu mă faci prost?

| ramonici90 a răspuns:

E o materialista si nu te merita clar. Faptul ca nu apreciaza nici cel mai mic gest din partea ta ar fi trebuit sa iti dea de gandit. Las-o, chiar daca o iubesti, sunt fete care ar da orice sa gaseasca un baiat ca tine. Nu un inel, un act, face o relatie sa reziste.
Si oricum nu e timpul acum. Mai pe romaneste isi bate joc de tine, dar tu iubind-o nu iti dai seama de asta. Treci mai departe. Fetele de genul ei merita sa fie singure toata viata.

| minirollo a răspuns:

Renunta la ea stiu ca e greu, dar nu te iubeste ea sta cu tine doar pentru ca ai bani si cel mai probabil asteapta sa ii ajungi sot cat mai repede poate sa aveti si un copil si atunci e clar ca te-a asigurat ca sclav pe viata pentru ca dupa aceea nu o sa vrei ca acel copil sa creasca fara tata nu?happy
Asa se intampla mereu apare un copil si atunci acel barbat ramane condamnat langa asa zisa stapana pe viatahappy.
Renunta la ea, o sa iti ratezi toata viata daca nu o faci si o sa realizezi mai tarziu ca ai trecut pe langa fete cu care ai fi putut sa ai relatii superbe si nu le-ai observat ca erai prea ocupat sa o satisfaci pe domnisoarahappy.

GANDESTETE LA CE AM ZIS.

| SaveDarkArt a răspuns:

Salutare Vlad:*happy
Ti-am citit povestea..nu stiu ce sa spun despre iubita asta a ta, tu ai facut ( din cate ne-ai spus noua) foarte multe pentru ea, insa nu vad aprecierea. Poate ca e ea o fire mai irascibila si mai inchisa.dar nu trebuie sa se comporte asa cu persoana iubita. Poate ca fata nu te merita, observ ca pune un pret destul de mare pe partea financiara..nu e ok asa, atat timp cat tu te-ai chinuit si i-ai cumparat un telefon de peste 15 mil. in conditiile in care nu stai nici tu bine cu banii..si ai facut multe pentru ea... spune multe despre fata. Ar trebui sa te inteleaga mai mult, nu sa-ti dea cu piciorul si sa te alunge, corect? poate ca ai fost PREA bun cu ea si si-a luat-o in cap, la asta te-ai gandit? poate ca din prea multa atentie a uitat sa te aprecieze la adevarata TA valoare.
Gandeste si asa..esti un om bun, cu capul pe umeri la cei 20 de ani ai tai..asa cum multi nu sunt. Meriti mai multe de la viata. Pe ea o intereseaza un **** de inel? o sa vina si inelul ala cand o sa ai bani...nu inteleg de ce dracului viseaza doar la chestii financiare.ok, poate pentru ca fata nu are si na.dar totusi. Nu mai fi atat de bun cu ea, lasa putin indiferenta sa vina in fata. poate asa o sa te aprecieze mai mult. Discuta cu ea serios. daca vezi ca nu merge nici asa, inseamna ca nu te merita si are alt "scop".
Ai grija de tine. viata merge inainte orice ar fi. meriti ceva si mai bun:*happy
Sa ai o zi frumoasa si sper ca ai citit mesajul meu.
Ne auzi si pe privat daca doresti.

| emty1 explică (pentru SaveDarkArt):

Multumesc, ti-am trimis un mesaj pe privat

| SaveDarkArt a răspuns (pentru emty1):

Nu am primit niciun mesaj pe privat, din pacatesad..si nici eu sa-ti trimit nu potlaughing
daca poti si doresti lasa o adresa de mail, asa ar fi mult mai simplu.
privatu' de aici observ ca nu mergelaughing.
o seara frumoasa sa ai

| emty1 explică (pentru SaveDarkArt):

Da-mi add pe id asta gtsvlaad@yahoo.com E o adresa facuta acum, dupa ce imi dai add iti spun acolo adresa mea. Multumesc!

| SaveDarkArt a răspuns (pentru emty1):

Te-am adaugat acum in lista, vorbim acolo.