| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie cu un baiat de 23 de ani (eu am 20) de 11 luni.
Problema sta in felul urmator. Are o pisica de vreo 9 ani. Este efectiv obsedat cu acea pisica! Vorbeste numai de ea,doarme numai cu ea etc. El ca persoana este o persoana extraordinara. Nu l-as parasi pentru nimic in lume,dar chestia asta cu pisica incepe sa ma scoata din sarite. Eu am probleme cu plamanii,nu pot sta langa pisici mult timp si el nu prea intelege aceste lucruri. Mereu cand dorm cu el doarme cu pisica aia in pat in nasul meu sub pretextul ca "pisi doarme de mic cu mine si daca il pun pe jos plange". Sau cand mai vorbim seara la telefon se trezeste sa zica "vaai ce il iubesc pe pisi,pentru nimic in lume n-o sa renunt la el,o sa fim impreuna toata viata". Ma raneste ca imi zice ca niciodata nu s-ar muta cu mine daca nu ii accept pisica. Sau cand imi zice ca pe pisica o iubeste la fel ca pe mine. Adica mi se par niste chestii jenante,copilaresti... Parca e batut in cap, mi se pare total irational si prostesc sa pui animalele in fata unor oameni!
Ce parere aveti? Ce ar trebui sa fac?
Funda

Răspuns Apreciat de Editori
| FemeiaPisică a răspuns:

Dacă nu-ți convine despartă-te de el! Ți-a spus clar că nu se desparte de pisica lui, îl vede ca pe un membru al familiei. Dacă nu-i respecți decizia și îl presezi, o să ai parte de scandaluri și certuri cu privire la mâță. O îngrijește de 9 ani și pe tine te cunoaște doar de un an. Ar trebui să îl apreciezi că simte compasiune pentru animale.
Și prietenul meu are un motan de 14 ani, doarme cu el în pat și îl iubește. Crede-mă că și pe mine mă dor ochii când îmi intră părul pisicii în gură sau mă deranjează firele de păr care le simt câteodată în gură sau pe paharul cu apă. Nu mai spun de blana care se prinde de hainele mele.
Dacă ești alergică poți lua pastile speciale pentru alergii. Dacă te deranjează părul poți chiar peria tu pisica dacă el nu o face pentru a reduce din păr și să-ți iei obligatoriu perie de scape.
Nu poți forța un om să renunțe la animalul de care este atașat, e dreptul lui! Dacă suferi că preferă mâța, e momentul să iei o decizie definitivă.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu stiu care e mai pussy dintre el si pisica

| RAY a răspuns:

Iubirea e ceva irational nu rational, eu cred ca tu vrei sa il domini sa il faci catelusul tau si sa isi acorde toata atentie tie

| Freya1 a răspuns:

Chiar daca nu o sa iti placa ce o sa iti spun au si animalele suflet, plus de asta o are de mult, el a crescut-o e normal sa nu se poata desparti de ea.
Ca exagereaza cu vorbitul despre ea clar nu e de bine si poti sa ii spui. Poti sa discuti cu el, sau chiar sa mergeti la un consilier de cuplu sa va rezolvati problema. Spune-i ca ii accepti pisica, dar cu niste conditi.Sa nu vorbeasca toata ziua despre ea, sa nu mai doarma cu voi in pat si se rezolva.

| LoveSleep a răspuns:

"Oh, Georgică, vino repede, a sărit pisica pe fereastră! Cine naiba a deschis geamul!? Eu abia intrasem!"

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

O sa moara in cativa ani. Fii mai distanta de el pana atunci.

| HazelEyes77 a răspuns:

Ce aiurea...nici eu nu inteleg cum pot unii sa prefere compania unui animal decat a unui om ba chiar sa devina de a dreptul obsedati de el. Si eu iubesc animalele dar in ochii mei oamenii valoreaza cu mult mai mult decat necuvantatoarele. Cred ca n as suporta sa am o relatie cu o persoana care prefera compania animalului de companie in detrimentul meu. M ar scoate din sarite rau desi sunt calma si toleranta de felul meu. Daca nu si ar revizui comportamentul atunci pa. De aceea si evit sa am relatii cu persoane de genul. Credeam ca fetele sunt mai predispuse la un asemenea atasament fata de animalutul de companie decat baietii. Iata ca se poate si invers. In fine, ar trebui sa vorbesti deschis pe tema asta explicandu i fara teama ca te deranjeaza dragostea si atentia exagerata pe care o arata pisicii. Ca doar mata aia nu e mai importanta ca tine si nu trebuie sa concurezi cu ea pentru dragoste si tandrete. Nu i convine asta e sa ramana cu pisi a lui. Acorda i o pauza sa se mai gandeasca baiatul ...sa realizeze singur unde a gresit si cat de importanta esti pentru el. Sa speram ca si da seama. Numai bine

| Necunoscut112 a răspuns:

Mie mi se pare normal. Tu îl judeci şi il cicăleşti, în timp ce pisica îi toarce şi se gudură pe lângă el. De ce n-ar iubi-o la fel ca pe tine? Tu i-ai da papucii la o adică, pisica aia nu l-ar părăsi niciodată.

| Justme1997 a răspuns:

Băiatul pur si simplu își iubește pisica și tu exagerezi. O are de 9 ani și pe tine de nici un an și tu vrei să îl faci să o abandoneze? Dacă aș fi el, mai degrabă te-aș lăsa pe tine laughing și eu îmi iubesc pisica mult și nu aș lăsa-o

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Pisi doarme de mic" Deci pisi e motan? Nu cred ca ai de ce sa îți faci griji atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-i deloc simplu sa rezolvi o astfel de situatie.Doar n-o sa te apuci sa-i otravesti pisica.Si nu-i frumos ca pune o dihanie de animăluț in rand cu tine, care esti om.Mi-e imi pare ca se foloseste de tine si putin ii pasa ca te dispera.Un om cu bun simt ar tine cont.Adica,nu-ti convine sa accepti pisica si toanele, n-ai decat s-o stergi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu il inteleg, pisica mea are 6 ani si as renunta la oricine pentru ea, pentru ca timpul ei langa mine e limitat, mai are doar cativa ani de trait si vreau sa profit de anii astia. Nu de orice animal te atasezi asa de tare. Dupa ce ca muncesc, fac scoala, deci mai toata ziua sunt departe de ea, asta-mi mai trebuie, sa nu pot dormi langa ea laughing

| BlackRaven45 a răspuns:

Cam exagerezi si tu. O are de 9 ani pisica. Bineinteles ca o iubeste si pretuieste. Am si eu o pisica de un an doar si deja parca ma despart greu de ea. Vina ta e ca subestimezi o legatura de atatia ani si a lui ca iti vorbeste mereu de ea. Normal ca nu poate renunta la pisica. I-a fost alaturi 9 ani, ceea ce e foarte mult pentru un animal. Tu esti in relatie cu el de nici un an si te astepti sa renunte la pisica pentru tine? Daca il pui sa aleaga intre tine si pisica mai bine ai pleca. Necuvantator sau nu, nu as renunta la un prieten de atata timp pentru o persoana proaspat sosita. Daca persoana aia m-ar iubi cu adevarat, nu m-ar pune sa fac decizia asta in primul rand.

| Quassaar a răspuns:

Hai că în 5-6 ani scapă de "Pisi". până atunci fi și tu mai înțelegătoare?

| Anabela777 a răspuns:

Bate-ti joc de el si de pisica lui, iar prin asta spun sa faci tot felul de glume pe seama lor, ca poate, poate, se stanjeneste. Iar daca nici asta nu merge... Fa rost de o poza cu un animal, orice animal vrei tu, poate sa fie si un porc si zi-i ca acel animal e un animalut de al bunicii tale ce a murit de curand si ca nu mai poti de dorul lui. Efectiv cara-ti poza aia dupa tine si la baie, dormi cu ea cand esti cu el, vorbeste-i non-stop despre acel animal, inventeaza povesti, de preferat alege un animal ce stii ca lui nu-i place tocmai ca sa-l enervezi mai tare. Si incepe sa-i spui ca-l iubesti la fel ca pe acel cadavru de animal, fa exact ceea ce face el cu tine, doar ca o faci cu poza pe care (tin sa ti-o amintesc) o vei cara cu tine peste tot, si cand luati masa impreuna, indiferent ca mergeti la restaurant, aseaza poza pe un al treilea scaun =). Iar in finalul in care cedeaza pshihic si-ti zice ca esti enervanta, ii spui ca si el face la fel ca tine, sa vedem ce face atunci.

| Sergiu72 a răspuns:

Ești geloasă pe pisică! Pisicile iubesc sincer. Lasă băiatul în pace!