| ImOnMyOwnWay a întrebat:

Am o relatie de lunga durata ( nu foarte lunga) insa am o problema grava. Prietenul meu vorbea acum ceva timp de o fata cu care se intelege foarte bine, ca fratii.

Acum o saptamana prietenul meu a plecat intr-o vacanta ( nu stiu unde) si a uitat telefonul la mine. M-am uitat in telefonul lui ( probabil nu trebuia sa fac asta) si am vazut mesaje trimise catre acea fata "Hey printeso mi-a fost dor de tine" ceea ce m-a pus pe ganduri foarte mult. Prietenul meu plecase vineri dimineata iar eu vazusem acel mesaj vineri seara. A doua zi acea fata i-a tirmis mesaj "Dan? Esti treaz? ma poti suna te rog?" eu insa i-am raspuns "Sunt prietena lui. Momentan telefonul lui e la mine. El este plecat si a uitat telefonul aici. Ii voi spune ca l-ai cautat". Ea m-a sunat apoi si mi-a spus ca e imposibil sa fiu prietena lui pentru ca el i-a spus ca o iubeste.
Conversatia suna cam asa:

Eu:Hmm. El si-a uitat telefonul la mine
Ea: Si cine esti tu?
Eu: Prietena lui. Suntem impreuna de 8 luni
Ea: E imposibil. El a spus ca ma iubeste si in plus el se despartise de fosta lui prietena acum o luna.
Eu: Da. Ne-am despartit acum o luna dar am reluat relatia
Ea: Ahm deci tu esti fata aia
Eu: Poftim?
Ea: El mi-a spus ca sta cu tine doar pentru ca ai nevoie de el

Nu il credeam in stare de asa ceva insa se pare ca are dreptate. Nu am vorbit cu el inca insa toate se leaga. Despre cum mi-a vorbit el de ea ca fiind o sora pentru el. Daca ar fi fost adevarat ea nu mi-ar fi spus niciodata asa ceva adica nu ar vrea sa ii faca rau distrugandui relatia ceea ce ma face sa cred ca ea are dreptate. Si in plus prietenul meu nu a mai dat nici un semn de viata toata saptamana. Prietenii mei tot spun sa il las in pace ca m-a inselat. Toate se leaga. Sunt sigura ca m-a inselat. O alta problema. Eu am un amic de 2 ani de zile de care mi-a placut acum 1 an jumate dar nu am putut fi impreuna pentru ca el nu avea aceleasi sentimente. Pana in ziua de azi eu tot am plans si el a fost acolo pentru mine. Statea toata ziua cu mine. La un moment dat mi-a spus ca ma iubeste. Si nu stiu ce sa fac. Sentimentele mele s-au schimbat mult fata de actualul meu prieten si fata de amicul acesta. Nu mai stiu ce simt nu stiu daca il mai iubesc pe prietenul meu. Nu mai simt nimic cand ma gandesc la el si am avut multe probleme in relatie pentru care numai eu am stat si am plans. M-am saturat sa tot sufar si vreau sa fiu si eu fericita. Incep sa cred ca am sentimente pentru acest amic al meu. Nu stiu ce sa fac. Ajutati-ma va rog. Acest amic mi-a spus ca simte ceva pentru mine. Ar trebuii sa astept sa vina prietenul meu sa vorbesc cu el despre aceea fata? Stiu ca m-a inselat si se pare ca toata lumea stie. Insa chiar nu stiu cat v-a sta el plecat. Si sentimentele mele s-au schimbat de vineri. Ajutati-ma cu ceva sfaturi va rog sad

Răspuns Câştigător
| Mann02 a răspuns:

Uite cum sta situatia, eu sunt baiat, am avut si eu o problema de genul, dar nu jucam alt rol decat al amicului tau care e acolo pentru tine tot timpul, asa ca o sa vorbesc din perspectiva asta:
Din moment ce prietenul tau a facut asta, s-a terminat orice speranta la relatie, nu te mai gandi la el, cauta-ti alt prieten, si taie legaturile cu cel dinainte.
Acuma ai 2 variante, poti sa il imbratisezi pe amicul tau care iti este loial sau iti poti cauta alt prieten si sa il lasi pe amic la o parte... totusi eu iti recomand puternic sa alegi varianta cu amicul, gandindu-te la cat a fost langa tine (daca zici ca a fost langa tine).
Daca il lasi jos pe amic, si el a fost cu tine la fel cum am fost eu cu respectiva, o sa treaca prin ceva probleme, tu nu o sa iti dai seama fara sa iti zica, probabil ca o sa iti afiseze zambete false pentru ca esti amica buna... ma rog, tu stii ce si cum, eu ti-am pus in fata o situatie aproape similara.

1 răspuns:
| Mann02 a răspuns:

laughing buna asta, buna laughing chiar asa de rau par?

din pacate nu am inselat pe nimeni, am tras concluzii din lucrurile ce s-au intamplat big grin

+1 si friend request de la mine happy