| Venssyk a întrebat:

Buna TPU.am si eu o intrebare.Am 17 ani, e bine ca sa'mi incep viata sexuala de la aceasta varsta?

13 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Personal, cred că undeva pe la 17 ani e în regulă, dar depinde de stilul şi progresul fiecăruia.Atunci cand te simti pregatita, ar suna raspunsul standard pe care il primim la aceasta intrebare.Consider ca a-ti incepe viata sexuala este un pas firesc in viata fiecaruia dintre noi si este un prag de maturitate. Iti asumi deopotriva placerea, dar si riscurile. Un copil e binevenit, dar nu cand ai 15 ani, iar o boala, de orice fel, nu este un adversar din fotbal. Ca sa nu mai vorbim despre despartiri si alti monstri… Asta e o realitate de care nu te vei putea ascunde cu capul in nisip.

Apoi gandeste-te la protectie. Este cel mai important aspect. Orice decizie ai lua, oricand, cu oricine, cumpara prezervative. Sunt ieftine si peste tot. Daca nu iti permiti, totusi, mergi la un cabinet de planning familial.
Si ultimul, dar la fel de important ca protectia, fii responsabila, fata de tine, de corpul tau si de viitorul tau. Cand sa iti incepi viata sexuala tu decizi, nu eu, nu doctorul, nu mama, nu vanzatoarea de la colt. Dar fa-o cand tu stii ca esti pregatita si responsabila!happy

| Deniisze a răspuns:

Si eu tot la varsta asta mi-am inceput-o! Numai ca ..Stii cu cine ti-o incepi? Stii ce este de facut? Stii cum sa te protejezi? Ai incredere in prietenul tau? Adica sa presupunem ca o vei face.Si dupa? El te va lasa sau va continua relatia cu tine? Acum e ca o 'moda'. Daca mai esti virgin la varsta de 17 ani este o rusine. Nu este o rusine deloc! Pastreaz-o daca nu te simti pregatita si prietenul tau daca te iubeste sa te astepte! Baftaa >big grin

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Conteaza mai mult sa fii pregatita pentru asa ceva.

| Venssyk explică (pentru floresdemayo):

Sincer nu stiu daca sunt pregatita pentru aceasta, si asta ma sperie cel mai tare.
Am prieten de 22 ani, mi-a batut cateva apropouri nah eu i'am zis ca inca nu's pregatita pentru asa ceva...

| floresdemayo a răspuns (pentru Venssyk):

Atunci asteapta, nu e nici o grabă. Nimeni nu te poate obliga sa o faci azi, maine sau poimaine. Ai timp, viata e lunga. Doar cand crezi tu ca sosit momentul. Altfel, o sa ai numai regrete si traume psihice.Nu te avânta.Asteapta iubirea adevarata, atunci va sosi si clipa.

| rousz a răspuns:

Hey! Uite, nu exista o anumita varsta pentru inceperea vietii sexule! Conteaza doar persoana cu, care te-ai hotarat sa faci acest pas caci vei vedea ca va fi important sa stie cum sa se comporte cu tine! Trebuie sa fi pregatita si sa te gandesti sa nu regreti faptele! ai grija de tine.

| EvelynCocainIIIa6 a răspuns:

Trebuia s-o faci de mai demult happy

| Claudia1397 a răspuns:

Decizia asta o iei tu! daca simti ca prietenul tau te iubeste cu adevarat si daca crezi ca si tu esti pregatita sa o faci! oricum, cred ca momentul potrivit va veni de la sine happy

| Vasii98 a răspuns:

Da de la ce varsta vrei?
Incepe de la 60 ca e mult mai sanatos!

| Venssyk explică (pentru Vasii98):

Da eu ma gandeam k de la 70 e mai sanatos laughing))) rolling on the floor)))

| Vasii98 a răspuns (pentru Venssyk):

Cred ca ai dreptate! 1

| ihategipsy a răspuns:

Fa cand esti pregatita eu am avut aceiasi chestie cu logodnica mea, sunt cu ea de cand aveam 14 ani si eu ca baiat mai dornic si eu nu vroia nu am batut-o la cap si am facut-o cu ea can avea 17 ani, acum u trebuie sa faci cand te simti pregatita, si daca persoana de langa tine te iubeste si il iubesti este totul ok dar nu te grabi ca ai destul timp