| diavolita99 a întrebat:

am si eu o intrebare dar va rog sa nu radeti ca nu stiu ce inseamnastraight face ce este acela un lubrifiant? funda+vot multumesc!

Răspuns Câştigător
| koaly99 a răspuns:

Lubrifiantul este o substanta care se pune intre doua suprafete de contact a doua corpuri aflate in miscare. Aceasta pelicula subtire de substanta face ca frecarea sa fie mai usoara, reducand in acest fel uzura celor doua suprafete. Sunt lubrifianti solizi, semifluzi si fluizi.

Cand vine vorba despre sex ideea este aceeasi : folosirea unei substante care sa reduca frecarea. Penisul si vaginul au o secretie naturala care are rol de lubrifiere. Aceste secretii ale penisului si vaginului au rolul de a usura copulatia, evitandu-se posibile probleme neplacute cum ar fi durerile la penetrare sau iritatiile. Spun ca prin folosirea unui lubrifiant se poate evita durerea in timpul actului sexual dar sa nu crezi ca este ca un fel de anestezic... durerea poate fi eliminata fiindca penetrarea se face mai usor si nu fiindca iti "amorteste" zona. Este recomandata folosirea lubrifiantilor mai ales in cazul in care secretiile naturale sunt scazute, in cazul primelor contacte sexuale cu penetrare si mai ales la dezvirginare sau in cazul sexului anal. In cazul folosirii unui prezervativ, lubrifiantul scade probabilitatea ruperii prezervativului din cauza frecarii dintre penis si peretii vaginului sau rectului.

Lubrifiantii pentru contactul sexual sunt lubrifianti fluizi, pe baza de apa, ulei sau silicon. Este extrem de important sa stii ca in cazul in care folosesti prezervativul fabricat din latex trebuie sa folosesti numai un lubrifiant pe baza de apa. NU folosi prezervativul impreuna cu lubrifianti pe baza de ulei. Lubrifiantii pe baza de ulei pot deteriora prezervativul fabricat din latex. De asemenea este bine sa stii ca lubrifiantii pe baza de ulei si silicon pot cauza stricaciuni jucariilor sexuale (penis artificial, etc.) confectionate din silicon. Si in aceste cazuri se recomanda folosirea lubrifiantilor pe baza de apa.
Exista lubrifianti simpli, lubrifianti speciali care produc o incalzire a zonei genitale - de aceea este bine sa se citeasca instructiunile de folosire INAINTE de folosire - sau lubrifianti cu arome. Oferta este destul de variata asa ca nu iti mai ramane decat sa incerci sa vezi cu care te simti cel mai bine.

Lubrifiantii se pot procura de la farmacii sau magazine specializate in vanzarea produselor destinate activitatii sexuale (sex-shop). Sper ca te-am ajutat pa pa

| daria2000 a răspuns (pentru koaly99):

Buna koaly99 legat de intebarea asta as vrea sa adaug eu ceva. Cum se aplica gelul lubrifiant?

| koaly99 a răspuns (pentru daria2000):

Buna Daria 2000, uite aici 16 moduri de a aplica si de a folosi lubrifiantul:. 1. Pune o picatura de lubrifiant in prezervativ, inainte de a i-l aplica pe penis - ii va intensifica semnificativ placerea.

2. Pentru un hand job de zile mari, aplica pe maini lubrifiant cu efect de incalzire. Dupa cateva minute, spala-te pe maini si aplica un altul, cu efect de racire. Senzatiile diferite il vor innebuni!

3. In timpul sexului, aplica lubrifiant pe degete si maseaza-i perineul (zona dintre penis si testicule).

4. Toarna-i o picatura de lubrifiant in palma si pune-l sa-ti atinga clitorisul. De vreme ce lichidul sporeste senzitivitatea, vezi daca te poate aduce la orgasm doar sufland asupra "butonului magic".

5. Intinde lubrifiant pe zona lui pubiana, pentru a te bucura de furnicaturi senzuale de fiecare data cand te patrunde.

6. Aplica lubrifiant parfumat pe sani si de-a lungul coapselor, de la genunchi pana in zona intima, apoi pune-l sa-l linga.

7. Da-te cu lubrifiant pe buze, in fata lui. Dupa ce te asiguri ca sunt moi si lucioase, rasfata-l... acolo jos.

8. Fa rost de o pensula cu peri fini si "picteaza-ti" iubitul cu lubrifiant. Va muri de placere!

9. Maseaza-ti sanii cu "lichidul minune" si trece-i peste zonele lui cu potential erogen.

10. Pune tubul in frigider. Mai tarziu, maseaza-i spatele cu picaturile racoritoare - il vor trece fiori sexy!

11. Pentru sexul sub dus, alege lubrifianti pe baza de silicon (raman pe piele, spre deosebire de cei naturali sau pe baza de apa). Tine un tub in baie, la indemana, in cazul in care va vin idei... nastrusnice si neprevazute.

12. Spune-i sa te dea cu lubrifiant, dar fara sa-si foloseasca mainile. Asa, il provoci sa fie creativ.

13. Investeste intr-un pachet cu sample-uri, apoi evalueaza-le in functie de cat de alunecoase sunt, cat de bune sunt la gust si cat dureaza partida de sex atunci cand le folosesti.

14. Folositi lubrifiant pe baza de silicon pentru a va masa reciproc inainte de a face sex.

15. Pune-i o esarfa pe ochi si vezi daca poate face diferenta intre buzele si degetele tale, odata ce sunt date cu lubrifiant. Apoi schimbati rolurile.

16. Mixeaza cateva arome pentru a crea noi combinatii - de exemplu, capsune cu banane.

| daria2000 a răspuns (pentru koaly99):

Multumesc mult!

4 răspunsuri:
| cosmin2344 a răspuns:

Nu te ajuta nimeni. ce oameni! mai pe intelesul tau, cand un barbat si o femeie fac sex, si pentru a face penetrarea mai usoara, se unge cu lubrifiant..in special pentru sexul anal. ti-am satisfacut curiozitatea, dar puteai folosi dex-ul.