| Gygylika a întrebat:

Bună TPU, am și eu o întrebare, iau anticonceptionale de pe 29 mai și până azi si am avut act sexual cu prietenul meu pe zi și pe seară am băut ceva tare și din câte știu eu ia tăria la buline și azi mi-a curs și secreție maro cu roșu. Astea pot fi semne de sarcina sau de o răceală? Aștept răspunsurile voastre serioase fără să râdeți, mulțumesc anticipat, aștept răspunsurile.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca toate pastilele AC au fost administrate ZILNIC si cam la aceeasi ora (sau o diferenta de +/- 2-3 ore maxim), in acel caz este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca sperma a fost ejaculata in vagin DE FIECARE DATA. la terminarea fiecarui act sexual. Acesta este rostul si rolul acestei metode de protectie contraceptiva.
Alcoolul NU interactioneaza cu hormonii existenti in continutul pastilei AC nici in cazul in care te-ai fi imbatat incat sa fii... manga.
In primele 2-3 luni de folosire a pastilelor AC este posibil si mai ales dupa administrarea celei de a 13-14-a pastile AC de pe folie, sa apara mici sangerari (spootingul). Este un proces fiziologic cat se poate de normal si aceste sangerari se vor diminua din ce in ce mai mult in urmatoarele luni pana ce vor dispare cu totul.
In concluzie este cu totul IMPOSIBIL sa ramai insarcinata in cazul in care toate pastilele AC au fost administra te CORECT (zilnic si cam la aceeasi ora) Multa sanatate!

| Gygylika explică (pentru corbulalbrosu):

Imi curge ca la ciclul menstrual cu chiaguri de ce am rămas gravidă sau ce poți să îmi răspunzi ca mie frică rău

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Raceala nu te lasa insarcianta si nici nu produce sangerari!
Sangerarile dupa sex pot fi de la o partida de sex mai dura sau din cauza unei rani pe colul uterin (care netratata poate duce la cancerul de col uterin).
Te sfatuiesc sa vezi un medic ginecolog pentru a investiga sangerarea.

| Gygylika explică (pentru Violleta2022):

Imi curge ca la ciclul menstrual cu chiaguri de ce am rămas gravidă sau ce poți să îmi răspunzi ca mie frică rău poți să mă ajuți

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gygylika):

Nu cred ca-i vorba de vreo sarcina aici, odata ce ai luat anticonceptionale, cred in schimb ca poti avea fibroame uterine ori chisturi ovariene, asa s-ar explica cheagurile de la ciclul menstrual.