| GeaninaI07 a întrebat:

Bună seara. Va rog sa ma ajutați cu o părere în legătură cu următoarea problema. Am terminat acum 3 luni un tratament cu Mycroginon (anticoncepționale) pentru ovare micropolichistice și testosteron mărit. În cele 2 luni anterioare am avut menstruație normala, flux normal, la fel și durata, însă luna aceasta mi-a întârziat 3 zile fără a avea niciun simptom premestrual (durere de sâni etc). În a 3a zis de întârziere am avut dimineata o scurgere maronie care a încetat în cursul zilei, seara o scurgere roz deschis cu secreție și în dimineața celei de a 4a zi tot scurgere maronie. Menționez ca am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu, dar este 100% sigur ca nu a finalizat în interior. Poate fi vorba despre o sarcina sau mi-au revenit dereglările hormonale? Am înțeles ca pot exista modificări menstruale după încheierea tratamentului. Totodată aceasta izolare legata de COVID-19 a reprezentat o schimbare majora în viata mea si anxietate, stres și am înțeles ca toate acestea au consecințe. În rest nu am niciun simptom. Aștept părerile voastre și va mulțumesc anticipat pentru ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ați dat singură răspunsul. După închis tratamentului, organismul începe să funcționeze natural, dar până își revine mai durează puțin și mai elimină din deșeuri. Iar, această izolare, da conduce la stres, anxietate, căci nu mai suntem ca acum 200 de ani, când eram vrând nevrând, izolați într-o localitate datorită situației din acea perioadă.
Normal, că după ce ești obișnuită cu excursii, discoteci, ieșiri în oraș, să te vezi obligată să stai în casă, că nu este bine!
Dar, trebuie să ne adaptăm noii situații!

| Donsavas a răspuns:

Nu este nimic in neregulă daca mergi la un control ginecologic în această perioadă. E lumea mai mult panicată. Mergi cu incredere