| Alina344 a întrebat:

Bună! Sunt foarte îngrijorată
Mi-a întârziat menstruația 10 zile, astăzi am făcut un test de sarcina dar rezultatul a fost negativ
Acum câteva zile am avut o mica sângerare de culoarea maro închis, am crampe și sânii foarte sensibili știu ca astea sunt semne premenstruale dar acum 13 zile am avut contact sexual neprotejat, dar daca era vorba despre o sarcina astăzi ieșea testul pozitiv
Aștept părerile voastre.

4 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Mergi la ginecolog, cu o ecografie iti zice daca e doar o intarziere sau o alta problema. Sau daca ai luat medicamente, poate fi o reactie adversa.

| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

Orice test facut inainte de 21 de zile este inutil si va arata eronta, deocarece este imposibil ca hormonul hcg sa fie prezent in urina mai devreme de 21 de zile.

Este practic imposibil ca un test facut la 13 zile sa arate corect, fiindc facut MULT prea devreme, ca sa arate realitatea.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sigur ai facut testul corect? Repeta-l peste putin timp.Totusi, de ce nu folositi prezervativ daca nu doriti sarcina? Chiar merita tot stresul asta si problemele de sanatate rezultate in urma unui eventuale proceduri de avort pentru o placere de cateva minute? Raspunsul e nu, nu merita.Fii cu capul pe umeri si ai grija de tine, pentru ca cel mai probabil pe prietenul tau il doare undeva in acest moment.

| Anonima10002003 a răspuns:

Mai asteapta putin si fa iar un test, eventual poti merge la ginecolog, poate sa fie vorba despre altceva