| SilvieMad a întrebat:

am si eu o intrebare. Inceperea vietii sexuale poate aduce dupa sine modificari hormonale ce constau in ciclu menstrual cu flux redus? Mentionez ca dupa inceperea vietii sexuale (am aproape 20 de ani), am intampinat o astfel de problema. Sunt destul de ingrijorata pentru ca de sarcina, banuiesc ca nu poate fi vorba deoarece am folosit prezervativ si nu s-a rupt happy! Multumesc anticipat! Astept raspunsuri. Dau funda celui care ma lamureste...

Răspuns Câştigător
| MiruD a răspuns:

Da. Dar nu te mai stresa atat. Ai sa slabesti mult si ai sa te dezhidratezi, si nu e bine!

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce oare nu vă documentati bine înainte de a începe viata sexuală? Că după e greu să dai sfaturi, fiecare femeie are alt organism, nu tuturor le sint bune unele sfaturi, cel mai bine dai tu o fugă la ginecolog nu?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este posibil!

Dar, nu este obligatoriu ca modificările de flux să se datoreze începerii vieţii sexuale.
Durata CM şi aspectul/durata menstrei ( precum şi a SPM ) se poate modifica, uneori, datorită transformărilor prin care trece organismul...

Oricum, din moment ce aţi folosit ( corect ) prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), NU ai cum să rămâi însărcinată ( deci, se exclude "ciclul peste sarcină" )!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

N-are niciun fel de efect. Poate doar daca iei AC, te mai ingrasi. Nu stiu de unde-au scos cei de mai sus astfel de lucruri. Nu se poate sa ti se mareasca sanii de la sex (poate doar daca ramai gravida). De ciclul regulat. nici vorba. Ar fi bine sa fie asa, dar nu e happy Doar o nastere, s-ar putea sa aiba un efect in sensul asta dar presupun ca nu-ti doresti inca bebei. In legatura cu ce ne-ai intrebat. Parerea mea e ca-i ceva normal. Menstruatia poate sa varieze dpdv cantitativ. Probabil ca pana acum n-ai remarcat asta, fiindca n-aveai viata sexuala.

| MiruD a răspuns (pentru Alcyon):

Simptomele variaza Alcyon! Eu, inainte de inceperea vietii sexuale, aveam un ciclu "dereglat rau". Venea cand vroia el si statea foarte mult. Acum imi stiu data fixa cand imi vine.

| Alcyon a răspuns (pentru MiruD):

Nu pot sa ma pronunt, fiindca n-am mai auzit de asa ceva. Cunostintele mele si persoanele cu care-am mai discutat, n-au observat niciun fel de modificari de acest gen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da draga, apar modificari hormonale care pot produce pe langa ciclu menstrual mai regulat, intarirea sistemului imunitar, si beneficii gen cresterea sanilor (daca iubitul tau e innebunit dupa asta), sau asimilare mai rapida a tesutului adipos prin zonele arhicunoscute, burta solduri, fese, si chiar si reducerea SPM-ului... deci spor la sex happy

| MiruD a răspuns:

Buna.
Da. Inceperea vietii sexuale iti schimba un pic viata. In sensul ca, o sa ai un ciclu regulat, te poti dezvolta.
Daca ai folosit prezervativ, nu se pune vorba de vreo sarcina. Poti sta linistita.

| SilvieMad explică (pentru MiruD):

E posibil din cauza stresului? Sunt in Sesiune (primea mea sesiune) si am un program tare dezordonat, somn putin, hrana putina, stres cat cuprinde! sad

| SilvieMad explică (pentru MiruD):

Din putinele kg pe care le am, am mai dat vreo 3 jos happy
Slava Domnului, din 15 examene, mai am doar 7! happy
Multumesc mult!

| MiruD a răspuns (pentru SilvieMad):

Cu placere. Si fa-ti timp sa mai si mananci din cand in cand. Ai sa mai slabesti.
Succes pentru cele 7 examene!winking

| SilvieMad explică (pentru MiruD):

Multumesc LelaG!

| MiruD a răspuns (pentru SilvieMad):

Da. Dar nu te mai stresa atat. Ai sa slabesti mult si ai sa te dezhidratezi, si nu e bine!