| SilvieMad a întrebat:

am si eu o problema si sper din tot sufletul ca ma poate ajuta cineva...prin decembrie am avut un contact sexual protejat, cu prezervativ(nu s-a rupt), contactul a fost la 4 zile dupa terminarea menstruatiei, deci nici atunci nu eram in perioada fertila. In Ianuarie, menstruatia trebuia sa-mi vina pe 14/15 insa a venit pe data de 9, in cantitate redusa pentru 3/4 zile maxim. Iar acum, astazi, la 19 zile de la data mentionata anterior, am avut o scurta sangerare, de doua minute. Din Decembrie nu am mai avut contact sexual deloc, care ar putea fi cauza acestei dereglari? Mentionez ca sunt in sesiune, poate fi stresul de vina? vreo raceala? Vremea rece? vreo infectie urinara? vreo dereglare hormonala cauzata de inceperea vietii sexuale?
Sunt la primele mele experiente sexuale si sunt destul de speriata. Intotdeauna am folosit prezervativ, corect zic eu intrucat nu a existat niciun accident (sa se rupa sau sa alunece), m-ar interesa sa stiu daca poate fi vorba de vreo sarcina...desi ma indoiesc, prezervativul folosit corect, din cate stiu nu duce la asa ceva... Si plus da sangerarea de astazi, din cate am observat a fost scurta.
Multumesc mult :*

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce aţi folosit corect prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să fi însărcinată!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Observ că eşti studentă - deci NU eşti în primul an de ciclu menstrual : atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale

Cel mai indicat este un control la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge SINGURĂ - TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul facultăţii ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| dori a răspuns:

Ia testul simpu...

| Alcyon a răspuns:

De ce nu-ti faci un test de sarcina mai bine? Prezervativul nu e 100%sigur. In afara de asta, daca baiatul a ejaculat in tine si nu s-a retras imediat, poate s-a prelins ceva. Testul acela iti va spune imediat despre ce e vorba. In cazul in care nu esti gravida, ar fi bine sa mergi la un medic, deoarece dereglarile astea pot avea mai multe cauze.

| SilvieMad explică (pentru Alcyon):

Am facut un test Cara si a iesit negativ!

| Alcyon a răspuns (pentru SilvieMad):

Atunci mergi la medic. Ginecologul o sa te poata lamuri mai bine ca noi.

| Hαppiηеss a răspuns:

Din moment ce ai avut o sangerare e clar ca se intampla ceva cu organismul tau, degeaba nu a fost.
Aici vei primii fel si fel de pareri insa nimeni nu te poate ajuta cu adevarat.
Acum vin eu si te intreb : De ce nu te duci la un medic ginecolog?
Cand vine vorba de sanatatea noastra ne facem si timp si nu ne uitam nici la bani, zic eu.

| trixiiie a răspuns:

Fugi la gineco sau endocrinogol. Cred că e o dereglare hormonală sad