| ionelaeli99 a întrebat:

Am si eu o intrebare pe data de 4 mai am terminat anticonceptionalele iar pe 8 mai mi-a venit stopul iar astazi mi s-a terminat... Si am facut sex neprotejat. E posibil sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu poti ramane insarcinata deoarece efectul pastilelor AC sementine si in pauza de 7 zile dintre cele doua administrari consecutive.Esti protejata pana in data de 12 mai zi in care trebuie sa reincepi administrarea pastilelor de pe un nou blister.

| ionelaeli99 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspuns!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ionelaeli99):

Multa sanatate si sex de calitate.

| ionelaeli99 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu ma asteptam la raspunsul asta dar multumesc la fel! laughing

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai luat corect AC şi dacă NU ai uitat vreo tabletă mai mult de 12 ore, atunci protecţia contraceptivă se menţine!
Deci, NU e nici o problemă, nu există risc de sarcină.

Toate cele bune.