| Iasmina95 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Sunt impreuna cu prietenul meu de 3 ani, ne intelegem foarte bine, ne iubim, avem multe in comun pana si varsta si numele happy, problema la noi e ca nu avem frati! El are casa lui si eu o am pe a mea! El ar vrea sa ne construim noi o casa a noastra deoarece el locuieste intr-un sat mai retras, unde sunt mai multi batrani decat tineri, eu insa locuiesc intr-o comuna la 5 km de un oras. Eu nu imi pot parasi casa deoarece pe mine m-au crescut bunicii si tatal meu, mama m-a parasit cand aveam 4 ani... bunicul meu a murit si eu locuiesc acum cu bunica mea de 70 de ani si tatal meu de 50. Nu ii pot abandona oricat mi-as dori, tatal meu nu si-a mai refacut viata numai ca sa nu am eu mama vitrega..si bunica mea e in varsta, ea m-a crescut, e mai mult decat o mama pentru mine. Eu as vrea ca el sa vina sa locuiasca la mine..intr-o perioada a vrut, dar de cand a venit mama lui acasa din strainatate s-a schimbat intr-un fel..nu mai vrea sa vina la mine, vrea sa ne luam casa noastra, eu i-am explicat ca nu pot pleca de la mine. Cred ca sunt si insarcinata. Vom afla peste 2 saptamani cand putem merge la medic. Nu stiu ce sa fac? Sunt fata cuminte, stiu sa gatesc, fac curatenie prin casa, am un serviciu stabil, arat bine, nu il inteleg de ce nu ar vrea sa locuiasca la mine, am o casa mare. Imi puteti da voi cateva sfaturi? Sunt atat de debusolata, nu mai stiu ce sa fac cu viata mea crying. Ce ar trebui sa fac? Ar trebui sa mai incerc sa-l conving sa vina la mine? Daca da, cum? Ca am incercat in multe moduri si nu mai stiu ce sa mai fac.

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Si pe el il cheama Iasmina?

| LoveSleep a răspuns:

Taică-tu nu s-a recăsătorit, poate vrea s-o facă cu tine. Eu zic să faceți nuntă, dacă sentimentul e reciproc.

| Oana92 a răspuns:

Tu vrei o relatie in 2 sau in 4? Pentru ca macar o perioada ar trebui sa locuiti doar voi doi... Oricat de bine s-ar intelege familia ta cu iubitul tau si oricat de bune ar fi relatia tot vor exista momente tensionate, fie intre voi doi, fie intre el si tatal sau bunica ta. Si ghici cine o sa fie prins intre ciocan si nicovala...

Eu am facut greseala sa il aduc pe prietenul meu in casa cu parintii. Nu as mai face asta nici daca ar trebui sa dorm sub pod...

Daca iti faci o viata separata de familia de origine nu inseamna ca o parasesti. Inseamna ca ai crescut si ca esti gata sa iti faci viata ta, independenta de a lor. Asa e normal sa fie. Cu siguranta si ei stiu (si daca nu stiu, le poti explica tu) ca vei avea in continuare grija de ei, ca se poat baza pe tine si ca in fond nu pleci in alta tara, ci pleci la casa ta. Eventual muta-te la o distanta mica de casa happy

| OoBunnyoO a răspuns:

Eu nu il pot judeca pentru ca isi doreste sa faca o casa cu tine. Inteleg ca iti este greu sa iti parasesti familia, dar copiii trebuie la un moment dat sa isi paraseasca parintii si sa isi gaseasca rostul lor in viata. Asta este firea lucrurilor. Inteleg ca te simti vinovata daca vei pleca, mai ales daca spui ca tatal tau s-a sacrificat oarecum pentru tine, dar asta a fost alegerea lui, nu a ta si nu inseamna ca te tine legata de el. Inteleg ca vrei sa ii fii alaturi, dar cred ca poti sa ii fii alaturi si daca va mutati, relativ aproape de ei, iar tu ii poti vizita frumusel de cateva ori pe saptamana si poti avea grija de ei. Le poti face curat, le poti face mancare, iar pe cealalta parte iti poti face si tu familia ta.

De regula, cand copiii locuiesc impreuna cu o parte din familie, exista foarte multe discutii in relatia respectiva pentru ca este imposibil sa parintii sa fie impartiali si sa nu se bage in relatia copiilor sau chiar sa faca anumite comentarii "binevoitoare" si sa dea sfaturi pe care unul dintre cei doi nu le apreciaza. Cand exista astfel de situatii 100% exista discutii in relatia respectiva, care nu ar exista daca cei doi ar locui singuri. Fii fericita ca mama prietenului tau nu ti-a sugerat sa locuiti cu ea. Nu mi se pare corect sa ii ceri prietenului tau sa locuiasca cu familia ta. Cel mai corect fata de tine si fata de el este sa o luati amandoi de la zero.

| Felys a răspuns:

Cu cat aveti mai multe case cu atat mai bine,asta e problema,ca aveti posibilitatea de alegere si nu va decideti, incepeti casa, crezi ca se face cum ai bate din palme, pana la finalizare ca sa nu fie cu suparare stati cand la tine cand la el, pana la urma are si el un cuvant de spus nu doar tu

| Andrei277 a răspuns:

Poate vrea si el sa aveti intimitate doar voi 2, nu sa stea cu bunica si tatal tau, imi pare rau sa zic asta,

| Alle02 a răspuns:

Eu zic că aici problema e mama lui care-l influențează foarte mult,din moment ce ai zis că ea a venit și el s-a schimbat.
Cel mai bine e să-i spui ce gândești și de ce nu, dacă tot vrea o casă nouă să cumpere una din satul tău și așa sunteți implinț ambii.
Tu, rămâi aproape de familia ta și el își construiește o casă așa, pe placul lui.
Sper că te-am ajutat cât de cât.
Bafta
P.S Niciodată să nu-ți părăsești familia, indiferent de situație pentru că nu știi ce au făcut ei pentru tine.