| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de sfatul vostru. Locuiesc la bunica, am 19 ani dar in cateva zile trebuie sa plec intr-un alt judet, la mama mea pentru a ma angaja acolo.Mama mea locuieste la actualul ei sot.Am locuit la ei, dar am fost abuzata sexual in copilarie de catre un membru al familiei.Momentan sunt in relatii bune cu acea familie, mai putin cu acel membru care m-a abuzat.Nu vorbesc deloc cu el.Nu am spus nimanui ce s-a intamplat deoarece m-am mutat imediat dupa abuz la bunica mea intr-un alt judet.Mentionez ca acel barbat locuieste in casa cu mama si cu actualul ei sot.Nu vreau sa merg acolo dar toti pun presiune pe mine ca ar trebui sa ma duc.Toate rudele din partea bunicii la care locuiesc momentan pun presiune pe mine sa merg sa muncesc acolo, ca am 19 ani, ca merg la mama mea si ca ar fi bine.As vrea sa plec intr-un alt judet sa muncesc si sa nu mai aud de nimeni, dar e greu...Cu tatal meu nu tin legatura pentru ca asa a vrut el din copilarie.Ce ar trebui sa fac? Nu as vrea nici sa raman la bunica sa muncesc aici pentru ca toti ma urasc, de cand sunt mica.Va rog luminati-mi voi mintea, ajutati-ma sa iau o decizie.Ce ar trebui fac? Dau funda raspunsului care ma ajuta cel mai mult.Multumesc.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai o varsta la care poti vorbi deschis cu mama ta despre asta. Panarama aia nu trebuie sa scape nepedepsita si tu nu trebuie sa treci singura prin momente de genul

| danay72 a răspuns:

Vorbește cu mama ta despre ce ți s-a întâmplat, legat de abuz. Nu trebuie sa îți fie rușine, cere ajutorul și vei reuși sa depășești mai ușor aceasta situație. Îmi pare rău că ai trecut prin asa ceva. Asa cei din jur te vor înțelege mai bine de ce nu vrei sa mergi. Aplică proverbul,, omul prevăzător vede nenorocirea și se ascunde.,,