| Byanka90 a întrebat:

Am si eu o mica intrebare ...si as vrea sa stiu cat mai multe pareri, anticonceptionalele si ovarele polichistice duc la infertilitate? Cunoasteti pe cineva care a facut bebe in ciuda faptului ca are ovare polichistice? multumesc. fundita

Răspuns Câştigător
| problems a răspuns:

Nu duc la infertilitate, si cunosc pe cineva care a facut un bebe dupa ce a folosit anticonceptionale.Dar duc la boli ale ficatului.

1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Consumul de anticonceptionale duc la diferite afectiuni. Una dintre cele mai periculoase este tromboza venoasa profunda, in 15 martie (nu mai stiu data precis, uit repede), o adolescenta britanica (16 sau 17 ani) a murit din cauza unei embolii pulmonare cauzate de acea afectiune, afectiune cauzata de anumite substante din anticonceptionalul Atentie! prescris de doctor. O alta femeie, tot din GB, in varsta de 34 de ani a murit din aceeasi cauza (tromboza venoasa profunda cauzata de acelasi medicament). Si la noi in tara au fost cazuri de deces si daca esti la curent cu stirile cunosti si cazul celor doua romance ce au decedat in Italia in urma consumului unui medicament abortiv (la fel ca anticonceptionalele dar cu o concentratie mai mare de hormoni). Anticonceptionalele sunt ele in sine abortive, si despre asta avertizeaza BOR - http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-4.htm
Sindromul ovarului polichistic este unul din cauzele sterilitatii la femei. Exista tratament cu anticonceptionale pentru ameliorarea sindromului (in acelasi timp nu rezolva problema sterilitatii, fiind 'anticonceptionale'). Exista alte remedii naturiste pentru aceasta afectiune. Este mai bine insa prevenit, si SOP se instaleaza mai greu daca o femeie are un regim de viata sanatos si ciclul regulat. Ceaiul de coada soricelului sau alte ceaiuri de plante ajuta la reglarea ciclului si ameliorarea problemelor de menstruatie (amenoree, dismenoree, altele).
Am citit despre femei care au avut SOP si s-au vindecat si au avut si copii pe urma, nu stiu insa detalii. Iti urez multa sanatate si sa ai cati bebelusi iti doresti, cu voia lui Dumnezeu.
Domnul fie cu voi.