| Alexutzica a întrebat:

Buna TPUhappy. Am si eu o mica problema cu o colega de clasa.sa va povestesc happy.
Cum a inceput clasa a venit o colega noua in clasa. Ea se crede superioara noua.
Recunosc, are note bune.
Noi suntem si vom fii o clasa unita, iar aceasta fata Raluca, asa o cheama, incearca sa ne "desparta". Noi ne-am purtat foarte frumos cu ea. Dar ea nu s-a purtat frumos cu noi toti.
In semestrul unu a dus cativa baieti la director deoarece aceasta ii provoca de multe ori iar acestia nu mai suportau... Dar nu ai batut-o sau din astea.
A dus baietii la director.
In semestrul doi am zis sa ii dau o sansa.
I-am spus in fata: "Rebeca, iti dau o sansa, ai grija cum te comporti".
A zis ca bine.chatterbox
Dupa o luna, cam asa, eu nu prea am vorbit cu ea, deoarece se da la baieti si le vorbeste ca o curva[scuzati-mi expresia], iar ei isi dau seama si nu o baga in seama.
Eu fiind apropiata de toti din clasa, fiind sefa clasei... iau legatura cu toti continuu.
Si intr-o zi plec cu cativa colegi acasa, ca stam aproape.
Si opaa, dam de Raluca cu mama ei si cu o alta fata, din clasa care este cu ea[de partea ei], ne astepta la poarta.
Si vad ca a inceput sa tipe, si am zis haide eu ca nu fiu proasta sa fac haz in fata scolii, cu o copila si cu mama ei.
Ne-a spus daca ne mai luam odata de fata ei se duce la director si face sedinta si ne scade nota.
Eu nefacandu-i nimic fetei, nici nu am vorbit cu ea, ma acuza.straight face.
Am stat vreo doua minute, ascultand si am oprit-o.
Spunandu-i: " Doamna Radulescu, va spun ca nimeni din aceasta clasa nu s-a mai mult de Raluca. Iar daca aceasta va spus minciunile care le-am auzit de la dumneavoastra[spusese niste minciuni care nu s-au intamplat], cum si ceilalti copii veniti noi, si de la alte scoli si sectoare au reusit sa se integreze, cu greu si usor, dar au reusit.Nu observati ca fata dumneavoastra nu reuseste? Inseamna ca ea are o problema.Cum noi am primit colegi cu caldura, cum am facut si cu ea, iar ea ne-a respins si ne vorbea urat, inseamna ca fetita dumneavoastra are o problema.".
Dupa aceea a inceput sa tipe la mine.si ce s-a mai intamplat cu conteazalaughing.
Chiar nu stiu ce sa fac.Mama fetitei o sa ma duca sigur la director, impreuna cu inca cativa colegi...
Mda, mda.Am ajuns sa nu o mai agreez pe fata asta, de la cat rau a facut clasei.
Va rog, ajutati-ma, ce sa fac? Sa o urasc? Sa nu o urasc?
Merita prietenia noastra?
Fundaa pentru cel mai bun raspuns.Multumesc mult, chiar am nevoie de ajutorkiss
>- Scuzati categoria puppy dog eyes. Raspunsurile rautacioase pastrati-le pentru voi, va rogkiss.
Multumesc!:-)

13 răspunsuri:
| ochiverzi91 a răspuns:

De urat nu o poti uri pentru atat, n-o mai baga in seama, vorbeste si tu cu ai tai, spune-le situatia, sa fie si ei la curent cu toate astea, sa nu se ia si ei de tine cand ii suna profesorii sau directorii din cauza acelei fete. Nu-mi vine sa cred cat e de perversa, nu merita.cum poti intreba daca aceasta merita prietenia voastra?! CLAR ca nu!

| kattya96 a răspuns:

Mda... va cred ca vi se pare enervanta, insa nu va cred cand spuneti ca sunteti sfinti.
Fata asta sigur a avut un motiv sa o cheme pe mama ei. Cand nu iti place un om il lasi in legea lui. Nu te mai chinui cu ea ca nu merita oh go on. O sa-si faca singura prieteni cum stie ea mai bine si tu poti sa-ti vezi de treburi linistita. Nu te va duce la director si oricum nu are ce sa-ti faca.
Insa iei treaba asta prea in serios. Adica cum am mai spus si mai sus, las-o in legea ei tu stai cu prietenii tai.
Am inteles ca este rautacioasa, dar nu o baga in seama si nici nu o mai barfiti ( pentru ca stiu ca ati facut si asta).
Faza este ca nu tin partea nimanui ci doar dau un raspuns obiectiv. Asa mi se pare normal sa procedezi, am mai trecut si eu prin situatii de genul asta. Si cand nu mi-a placut o persoana nu am bagat-o in seama si ea m-a lasat in pace.
Succes in continuare cu scoala si nu iti toci nervii ca nu merita rolling on the floor.

| bdn23 a răspuns:

Trataţio cu indiferenţă. Pur şi simplu nu o bagaţi in seamă. Lăsaţio să stea singură in bancă cateva săptămâni sau zile singurică. Şi apoi o să vedeţi rezultatul

| MasterYoda a răspuns:

1. o bataie zdravana (ei) si se rezolva! SAU n-o mai baga nimeni in seama, nici macar un "servus"
2. de ce ai dat nume si prenume?
3. nu te mai lauda ca esti mare sefa!

| Alexutzica explică (pentru MasterYoda):

oh go on. Nu m-am laudat.Conteaza daca sunt sefa clasei, deoarece colegii te trateaza diferit.
Nu te trateaza ca pe o ''carpa'' cum sunt altiiwinking

| MasterYoda a răspuns (pentru Alexutzica):

Din toate pe care le-am zis, tu doar de aia te-ai legat. e clar ca te-am atins la pipota. deci, mai coboara nasu!

| danytkd13 a răspuns:

Stiu cum ehappypentru ca eu am o colega de genu',invata bine,profilor le place de ea,dar in pauza si in afara scolii e o persoana complet diferita. Diferenta dintre colga ta si a mea este ca este[scuze suna ciudat]din clasa I cu noi si acum este insuportabila, odata mi-a facut avansuri[recunosc e draguta], dar personalitatea ei e de...nu mai zic...singurul lucru pe care il puteti face tu si colegii tai este sa o tratati cu foarte mare indiferenta in toate lucrurile chiar in si cele mai marunte chestii pentru ca va observa ca din cauza comportamentului ei v-ati indepartat de ea si poate o sa se schimba in bine sau o sa-si faca alt grup de prieteni.Scz daca te-am plictisit, dar am spus toate astea pentru ca si eu am o colega exact la felhappy. Sper ca te-am ajutathappy

| Cristy15 a răspuns:

Deci...daca spui ca sunteti o clasa unita, uniti-va toti si nu o mai bagati in seama, excludeti-o din grupul vostru. Atunci cand o sa aiba nevoie de voi (pentru ca trebuie sa se intample si asta) respingeti-o si spunetii ca nu o ajutati din cauza rautatii ei.
Despre partea cu directorul, stai linistita ca n-are cum sa-ti scada nota la purtare pe degeaba, EA N-ARE DOVEZII, TU AI MARTORI.winking

Data viitoare nu te mai grabi sa scrii, atentie la exprimarebig grin

| Alexutzica explică (pentru Cristy15):

Imi pare rau. M-am grabit.

| MrsDraguttza a răspuns:

Am patit si eu asta cu colegii mei
Dar, ne-am unit toti si nu ma vorbeam cu ea nu o mai bagam in seama
Si pana la urma s-a mutat inapoi la scoala ei

| bibiiiy a răspuns:

Parerea mea este ca.ar trebui sa vorbiti cu diriginta voastra si sa faceti o sedinta cu voii si cu diriginta dar si cu fata aceea raluca si mama ei.atunci se vor clarifica lucrurile.si de ce nu.ati putea sa il chemati si pe director asta daca este cazul

| DariaSykes a răspuns:

Eu zic sa nu o prea bagi in seama.Eu am avut aproape aceeasi problema dar asta nu conteaza cea ce conteaza e ca tu ai facut totul ca sa se simta bine la voi in clasa poate are un secret ascuns foarte rusinos, poate ii e rusine cine stie? Dar fi prietenoasa si daca tot nu ajuta ai auzit de REGURILE STOP? De exemplu: ea te impinge tu ii faci semn stop si zici: Stop ...nu-mi vorbi asa! daca o tine asa de3 ori a-4-a oara o spui directorului( asta am invatat-o la scoala multi din tara o sa faceti acest sai spunem antrenament noi am fost primi din tara dar nu uita ce ti-am zis de reguli!

| Skinnerela a răspuns:

Sincer daca o ignori tu si colegii tai nu gresiti cu nimic probabil fata nu sa maturizat si dupa cum ai descris-o chiar deloc...sti ca ai o prietenie trebuie sa o castigi si nu cred ca colega ta face acest lucru.Se vede ca pui suflet in functia pe care o ai ca sef de clasa te apreciez si nu are rost sa te disturbe o persoana care nu are caracter happy Succes cu colega in continuare happy