| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Am si eu o mica problema.Sunt impreuna cu un baiat de 5luni si nu iubim foarte mult, mentionez ca ambii suntem minori.Suntem deschisi si vorbim despre orice fara bariere.Si am ajuns si la un subiect mai delicat poate.,si anume sexul.Mi-a marturisit ca ma va astepta oricat pentru ca ma iubeste foarte mult si ca decizia imi va apartine,decizia cu momentul in care ma simt pregatita.El imi este aproape si ma ajuta sa capat incredere, sa scap de temeri.El isi doreste ca evenimentul sa se intample cat mai repede.Intrebarea mea este,peste cat timp ar fi normal sa o facem? El insista sa o facem fara prezervativ pentru ca, din cate spune este mai placut.Insa eu imi doresc sa ne protejam.Suntem responsabili si nu am lasa sa se intample ceva rau,ne iubim sincer, el stiu ca nu ma foloseste sau asa. Avem amandoi 16ani, el este mai mare decat mine cu cateva luni.Deci ce sa fac,amandoi suntem virgini si vrem sa fie un moment special, la momentul potrivit.Multumesc anticipat pentru raspunsuri si rog seriozitate

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O puteti face cand tu implinesti 17 ani si jumatate, deci curand (in mai putin de 2 ani). daca el vrea neaparat fara prezervativ, atunci asteptati macar sa implinesti tu 18 ani, mergeti impreuna apoi la un medic de planning si vei primi contraceptive orale.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mai așteaptă până la 18, cel puțin. Voi cum o dați, cum o suciți că tot sexul trebuie să fie pe locul 1!
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Mai asteptati macar 1-2 ani, nu va grabiti

| Scriitoarea a răspuns:

Adica nu vrea sa o incep chiar acum.Nu vreau sa ma grabesc. Dupa cat timp de relatie ar fi normal acest pas?

| Emilian65 a răspuns:

Daca faceti pasul spre sex, protejati-va!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
După majorat îţi începi viaţa sexuală şi trebuie să fi pregătit când o faci, la 16 ani îţi vezi de şcoală, niciodată nu faci dragoste fără prezervativ, să-ţi intre bine în căpşorul ăla!
Nu te grăbi să faci pasul până nu cunoşti bine ce implică viaţa sexuală, cât este de serios partenerul, treaba voastră!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu conteaza de cit timp sinteti impreuna. E bine sa astepti pina dupa majorat. Sexul nu este totul. Si un mic amanunt: prima data nu este deloc placut pentru virgina. Ai rabdare pentru ca nu pierzi nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce paradox, te așteaptă cât vrei, dar nu se gândește la binele tău, la posibilitatea de a rămâne însărcinată foarte ușor (mai ales că fertilitatea e mult mai mare la primul contact din cauza ovulației spontane dacă nu mă înșel) și la responsabilitate. Încă nu o conștientizează, vrea ca totul să fie plăcut pentru amândoi, dar maturizați-vă. Dacă mai aștepți 2 ani, vei putea să ai prescrise de la ginecolog anticoncepționale.
Totuși, la 16 ani mi se pare puțin cam devreme. Măcar un an să mai aștepți și va fi mai ok, părerea mea. Mă bucur că vă iubiți și că te simți iubită, dar gândește-te la riscuri.

| LineGuide a răspuns:

Nu toti au aceeasi gandire. Unii se simt pregatiti mai tarziu, altii mai devreme. Oricum baietii sunt pregatiti cu mult inainea feteleor, deoarece ei au o curiozitate mai sporita, si pentru ei nu exista riscuri.
Felete in schimb, sunt mai sensibile sentimental, deci ele trebuie sa aiba grija cand, cum si cu cine isi incep viata sexuala, deci nu te grabi in a lua o decizie.
Mult noroc, daca mai vrei infosrmatii de la mine, da-mi un mesaj, si-ti trimit id-u'.

| Raiiiisa a răspuns:

Intr-o relatie cand vine vorba de asa ceva, nu se fac programari, faci atunci cand te simti pregatit si cand simti ca ai langa tine o persoana care sa merite si care sa stii ca este ceea ce iti doresti.Degeaba ne intrbi pe noi dupa cat de relatie, nu ar fi mai bine sa te uiti la ce simti tu pentru ca fiecare are mentalitatile lui.
La 16 ani, cred ca el nu este nici atat de pregatit pe cand esti tu. daca intelegi ce vreau sa spun.

| Andeuta a răspuns:

Stii ce nu inteleg? Daca el te asteapta pana o sa fii pregetita de ce vrea repede? Trebuie sa folositi prezervativ obligatoriu si sa fii foarte sigura de sentimentele lui inainte sa faci asta.

| ThePokemon a răspuns:

Păi zici că ai 16 ani. Minunat! E o vârstă bună pentru sex\dragoste. Dar tu îţi începi viaţa sexuală când vrei. Noi nu te putem obliga.

| NuMaiConteazaNumele a răspuns:

1. Foloseste protectie
2. Daca va iubiti, faceti-o romantic prima oara, nu nebun
3. Daca nu vrei sa uiti asta niciodata, tu trebuie sa fi sefa laughing
4. Poate vrei, poate nu, e decizia ta, oricum vorbeste mai mult despre asta cu el happy

| Dyanaaa112 a răspuns:

Mai asteptati pana la 18 ani! Dupa 18 ani ii cel mai bine!