| Punksnotdead a întrebat:

Sunt de doi ani cu prietenul meu si ne iubim foarte mult si am decis ca ar fi timpul sa ne incepem amandoi viata sexuala( amandoi suntem virgini). In acest caz, este cazul sa mai fac analize si daca da, ce analize se fac si unde ar trebui sa mergem ca sa le facem, la ginecolog policlinica etc?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca veti folosi de fiecare data prezervativ, nu trebuie sa faceti analize. Daca veti avea contacte sexuale fara prezervativ, este obligatoriu sa va faceti un set minim de analize (HIV, hepatita B si C, sifilis). Aceste boli se pot lua si de pe instrumentar medical, chirurgical, stomatologic, de manichiura, pedichiura, frizerie si tatuaj. Analizele va pot fi recomandate de medicul de familie, o parte le veti plati insa.

7 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Deci, dacă nu vă doriți copil, folosiți prezervativ. in acest mod nu este nevoie de nici o analiză. succes

| fabiola a răspuns:

De exemplu hepatita c nu tine de virginitate!

| mihai_2762 a răspuns:

Poate sa va faceti analize pentru a vedea daca aveti boli altceva nu vad ce analiza sa va faceti. Din cate inteleg eu din intrebarea ta vreit sa o faceti neprotejat. Inainte sa va apucati de treaba eu zic sa va luati de manuta amandoi sa va puneti in fata calculatotului si sa va interesati despre sexul protejat si sexul neprotejat. Fara suparare dar merita sa va informati putin. Ganditiva ca nu cititi pentru mine ca v-am spus eu sa cititi, pana la urma cititi petru voi pentru sanatatea voastra. Bafta

| smartalogu a răspuns:

Nu e cazul, atata timp cat amandoi va pastrati o igiena corespunzatoare (inclusiv acolo jos) si atata timp cat o faceti protejat. Totusi dupa ce se consuma momentul, la o zi doua, o saptamana ar fi bine sa te vada un ginecolog.

| 80Cris a răspuns:

Felicitari in primul rand pentru ce vreti sa faceti si pentru cum puneti problema! Medicul de familie va va indruma mai exact unde sa mergeti si ce analize trebuie sa faceti.
Pa.

| vasiledumitru a răspuns:

Dragostea e ceva pur, ca o floare de cires alba, pacatul e negru ca ciuma, imagineaza-ti o floare alba plina de pete negre de ciuma, asa va fi dragostea voastra daca faceti sex, nu va mai fi curata, dupa un timp nu va veti intelege la fel, deoarece dragostea voastra care e floarea de trandafir are pete de boala pe ea.

| Punksnotdead explică:

Nu planuim sa o facem neprotejat, e prea devreme pentru copii oricum. Dar ma gandeam asa pnetru boli de genul hepatita etc...pentru siguranta