| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o micuta problema. Acum cateva zile prietenul meu m-a mintit in legatura cu o chestie minora, nu m-a deranjat minciuna atat de tare cat m-a deranjat simplul fapt ca a mintit. In momentul in care mi-am dat seama a recunoscut si asta m-a bucurat oarecum. A insistat putin si a promis ca nu ma va mai minti si l-am iertat chiar daca nu e prima oara si eu imi pierd increderea destul de repede. Credeti ca va profita de fapul ca il iert si va continua asa? Ar fi fost mai bine daca nu il iertam asa repede?

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ii poti spune ca daca se repeta,risca sa-ti pierzi increderea in el.
Daca isi doreste asta,sa continue,daca nu, sa aiba grija, pentru ca o relatie se bazeaza mult pe incredere, odata pierduta, totul se pierde...

| Zenithf a răspuns:

Ar trebui sa te porti mai rece cu el, sa stie ca, chiar daca il ierti, nu poti trece usor peste asta. Si spune-i ca minciunea dauneaza relatiilor, daca el tine la tine si la ceea ce este intre voi, sa nu se mai poarte ca un copil.

| neutrino a răspuns:

Istoria se va repeta destul de repede, el se va distra si tu vei fi victima.

| Azµre a răspuns:

Depinde ce te-a mințit, spune-ne ce te-a mințit să știm dacă pe viitor va mai face așa.
Acum dacă te-a mințit că el nu a pus paharul pe masă sau că a plimbat cățelul să fim serioși astea nu sunt minciuni.

| Vix999 a răspuns:

Trista realitate e ca toata lumea minte iar sa ceri cuiva sa nu faca asta niciodata este atat de posibil precum i-ai spune sa stea un an fara sa respire deloc.
Invata sa traiesti cu ideea asta si iti vei da seama ca vei avea mai putine de pierdut.
Tu-i poti spune orice lui...te va mai minti...

| blueheart a răspuns:

Ai spus ca a fost o chestie minora. De fapt nu conteaza, o minciuna oricat de mica sau mare este, ramane o minciuna. Un lucru bun este ca el a recunoscut si ti-a promis ca nu o va mai face. Cateodata nu spui adevarul pentru a nu rani persoanele la care tii. Doar ca unele persoane prefera adevarul oricat de mult ar durea.
Daca inca te afecteaza minciuna lui incearca sa vorbesti cu el si spune-i ca te deranjeaza minciuna si ca iti vei pierde increderea in el daca va continua.
Intr-o relatie trebuie sa existe incredere si respect pe langa iubirea pe care v-o purtati. happy

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, draga.

Daca nu esti o scandalagioaica care face tam tam degeaba, NU este normal sa minta DELOC.
Vezi intai daca problema nu este la tine : gelozie, control exagerat asupra lui.
Daca nu esti asa, ai mare grija cu el : din minciuni mici se poate ajunge la mari tradari.
Nu-l mai lasa sa te minta.

Te-am tzucat.

| NuMaSuporti a răspuns:

Minciuna? Minciuna este ceva normal, fiecare om a mintit, minte sau va minti in mici sau mari masuri. Ehh dar ai grija, pentru unii minciuna e o arta, iar daca nu esti atenta te poate minti atat de elaborat incat sa te faca sa crezi in totalitate ca e adevarat.

| tombraiderunderworld a răspuns:

Fa si tu cum face el sa vedem daca-i convinewinking

| puffy211 a răspuns:

Nu e ok ce a facut, asta clar. Daca l-ai iertat deja destul de usor, data viitoare nu mai face asa sa vezi daca ii pasa si daca e dispus sa iti spuna mereu adevarul. Daca se mai intampla si iti pierzi increderea in el de tot, va fi greu sa continuati relatia.
Succes big grin