| FloryTrandafir a întrebat:

Am si eu o nelamurire..am facut dragoste cu iubitul meu 21, el 28 si nu ne-am protejat am vrut amandoi de comun acord sa isi dea drumul..nu am simtit culmea ca si-a dat drumul..eram foarte excitata..si la 2 ore am mers la farmacie am luat Pilula de a 2-a zi Escapelle..imediat..cum am si intrebat de ea..si am inteles ca are efect 72 de ore..intrebarea mea care este : Azi fiind marti 19.01. si eu pe 21.01 fac iar dragoste cu al meu si isi da drumul nu raman insarcinata nu-i asa? Adica din cate m-am interesat efectul pastilutei tine 72 de ore..deci nu cred ca as ramane gravida pana in acele 72 de ore daca mai fac dragoste si isi da drumul nu? Multumesc de raspuns si va multumesc.dau fundoi!

Răspuns Câştigător
| Catti a răspuns:

Ai inteles total greșit. Pilula de a 2 a zi, se ia in cazuri extreme, maxim de 2 ori pe an ( la interval de 6 luni ).
Dupa contactul sexual neprotejat, ruperea prezervativului sau ejac. in interiorul vaginului, in maxim 72 de ore pilula de a 2 a zi trebuie administrata.
Daca ai fi citit prospectul, acolo ti se specifica absolut totul. Nu esti protejata decat pentru un contact sexual.
Daca nu va doriți un copil, nu ar trebui sa va jucati cu ejac. in interior. Protejați-va.

5 răspunsuri:
| Catti a răspuns:

Cu multă plăcere. happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va jucati cu focul si mai ales cu sanatatea ta

| Emilian65 a răspuns:

Nu va jucati cu focul ca va ardeti rau de tot

| sofisis a răspuns:

Doamne fereste ma fata ma. Cum sa spui asemenea aberatie?
Nu esti deloc protejata 72 de ore si pastila de a doua zi nu "acopera" ca sa zic asa un act sexual viitor. Are efect daca o administrezi in maxim 72 de ore de la contactul sexual neprotejat dar odata luata gata! Urmatorul act sexual neprotejat e total alta treaba.
Esti o inconstienta iar de iubitul tau ce sa mai zic...
Oricum inca o pastila NU poti sa iei.
La varstele voastre ar trebui sa va duca naibii capul mai bine si sa te duci macar tu (ca de fapt tu ai fi cea mai afectata in cazul unei sarcini nedorite) la ginecolog sa iti prescrie o metoda sigura de contraceptie. Sunt O GRAMADA!

| FloryTrandafir explică:

Nu cred ca ar fi ok sa judecati pe altii. Pana la urma am vrut un raspuns.Nu sa fiu judecata pentru ceea ce fac in viata asta. Daca intrati pentru a judeca nu mai raspundeti ca nu ma ajuta cu nimic vorbele voastre... Catti multumesc de raspuns. esti singura care mi-a raspuns fix la intrebare si nu pe langa. si m-a ajutat, te pup