| Anonima543m a întrebat:

Buna TPU, aseara am avut contact cu iubitul meu protejat dar s-a spart prezervativul, era pus bine, mereu am facut cu aceleasi prezervative de la durex si erau fixe pe penis. Treaba este ca s-a rupt si nu a simtit, el a zis ca nu si-a dat drumul dar avea acel lichid, inainte de sperma, am mers imediat la baie si m-am spalat in zona intima, iar dupa aceea am mers la farmacie sa iau escapelle. Intrebarea mea este daca am luat escapelle fix dupa o ora mai sunt sanse sa raman gravida? Poate afecta escapelle in viitor cand o sa vreau sa am copil? (Mentionez am 16 ani si mi-am inceput viata sexuala acum un an) dau fundita.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

O sa inveti dupa ce mai pui cateva intrebari ca nu are sens sa citesti ce scrie Violeta, e mai... speciala.

Nu o sa ramai gravida daca ai luat pastila intr-o ora si nici nu a ejaculat in tine, din punctul ala de vedere poti sa stai linistita.

Acum, pastila aia vine cu niste efecte pozitive, gen faptul ca nu ramai gravida, dar si unele negative gen mentruatie dereglata, greata, dureri de stomac, diaree, oboaseala etc. din fericire alea enervante o sa treaca in cateva zile dar menstruatia poate fi dereglata timp de cateva luni. Din fericire nu afecteaza viitoarele sarcini, deci in cateva luni pai sa te apuci sa faci unul.

Singura problema acum este ca ai folosit contraceptia de urgenta deci 6 luni nu mai poti sa o iei asa ca trebuie sa ai extra grija.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare cu norocul lui!
Escapelle are o marja de eficacitate de94-95% si un risc evidnet de 5-6%, iar daca corpul tau il respinge, atunci se poate sa ramai gravida.
Unul din efectele secundare ale pastileie scapelle, poate fi inferttilitatea, dar cel mai adesea este afectat sistemul hormonal, declansand noduli mamari, chisturi si fibroame uterine sau chiar tumori.
Alte efecte secundare sunt: dereglarea majora a ciclului menstrual si al ovulatiei pe urmatoarele 6-12 luni.

In orice caz, prezervativul se rupe dintr-un singur-unic motiv: este prea mare pentru cucul baiatului!

Avand doar 16 aniasori sunt convinsa ca nu ai vazut tu in viata ta cum se pun corcet prezervativele, deci nu stii de fapt cat de bine a fost pus, odata ce ruperea lui demonstreaza ca era mare totusi, de aia s-a intins la maxim in timpul sexului ssi a pocnit.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce dumnzeu ai venit sa mai intrebi daca poti sa ai copil pe viitor dupa ce ai luat deja escapelle?

Nu-ti tai picioarele si apoi vii sa ne intrebi daca iti mai cresc altele la loc, ca ai nevoie sa mergi! Folositi-va crierasul inainte sa faceti lucurui pe care le veti regreta toata viata!

Timp de sex ai enorm de mult dupa ce devii majora, pe picioarele tale, pe raspunderea ta, nu acum cand va jucati cu organele sexuale in nestiinta de cauza, ca se intampla numai nenorociri care va pot amarai viata si viitorul.

| Mayhem666 a răspuns:

Lichidul preejaculator nu contine spermatozoizi, e mai mult ca un lichid natural lubrifiant, deci sansele sunt nule. Ai mai luat si pastila dupa, deci sansele sunt deja pe negativ. Daca tot nu esti convinsa, fa un test de sarcina ca sa te linistesti.

| AliGab a răspuns:

Orice pastila hormonala te va afecta pe viitor, mai ales o bomba de hormoni cum este pastila de a doua zi. La varsta ta nici nu este indicat sa iei asa ceva...stiai ca poti si muri din asta? O sa zici ca nu ti se poate intampla tie, dar eu o sa iti spun ca nu stii daca nu cei fi printre acele cazuri de mortalitate cauzate de pastila de a doua zi sau de anticonceptionale.
Bai...la 16 ani pe vremea mea fetele abia se sarutau, nu aveau relatii sexuale, iar cele care aveau se considerau "parasute". Tu continua viata asta si vei vedea cand vei vrea un copil si nu il vei mai putea avea.

| Anonima543m explică (pentru AliGab):

Ce am intrebat eu si ce mi zici tuhappy, am intrebat cumva de pe vremea ta? Nu, incetati omanilor sa mai fiti asa de incuiati la minte ca nu se mai dezvirgineaza acum lumea la primul copil cand il si ai deja ai exagerat. Si nu moare nici dracu depinde de organism