| Ionelaa25 a întrebat:

Buna TPU.Am si eu o problema cu prietenul meu. Sunt cu el de aproape 2 ani. Eu am 16 ani iar el 18. Il iubesc cel mai mult din lume si stiu ca si el ma iubeste mi-a demonstrat de multe ori. Mi-am inceput viata sexuala cu el pentru ca stiu ca o sa raman cu el. Dar de la un timp este schimbat, adica daca ii spun ca vreau sa ne vedem imi spune ca are treaba( el are casa in renovare) dar asa imi spune in fiecare zi cand suntem cu prietenii lui nu prea ma baga in seama, la telefon e distant, dar cand ne intalnim e schimbat, se poarta frumos, ma saruta, ma mangaie. Eu am renuntat la foarte multe pentru el, ma cert cu tata in fiecare zi, nu prea imi mai da bani de buzunar, a spus ca daca vreau telefon sa ma despart de el (i-am zis ca nu mai vreau nici un telefon de la el) am trecut prin multe impreuna, dar acum el e rece nu stiu cum sa va spun, daca vine vorba sa vorbesc cu un baiat ca de la prieteni se supara, e foarte foarte gelos. Ajutati-ma va rog cu un sfat, orice. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Ririru a răspuns:

El nu e rece, asa i se pare lui normal sa faca.
Adica, dupa un timp, relatile se schimba ( nu neaparat racesc) pentru ca apare obisnuinta, probabil e nevoie de un mic refresh. El crede ca tu stii ca te iubeste, si are si el nevoie de spatiul lui intr-o relatie. Nu trebuie sa se vada mereu cu tine, sau chestii.

Relatia voastra clar s-a schimbat, pentru ca, vorba aia, numai sunteti la inceput unde erau primii fiori ai dragostei. Dar asta nu inseamna ca nu va iubiti. Incearca totusi sa-i explici cu calm ce te deranjeaza ( si sa nu-i reporesezi chestiile care le-ai facut pentru el ) cu timpul, o sa incerce iar sa fie mai dragastos si etc.

Chestia e sa nu ai asteptari prea mari, pentru ca asa sunt relatiile dupa un timp. Nu trebuie sa-ti faci griji. Din cate am vazut si inteles, astea se rezolva de la sine daca ai rabdare.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gelozia iti arata ca nu mai are incredere in tine si ca iubirea lui a scazut foarte mult, astfel incat a mai ramas doar simt de proprietate si orgoliu in legatura voastra. Discuta cu el, vezi daca mai poti salva ceva, daca il poti cumva recuceri. Nu cerand mai multa atentie decat vrea sa-ti dea vei reusi, ci redevenind fata de care s-a indragostit, ceea ce s-ar putea sa fie dificil. Vezi tu, el s-a indragostit de o pustoaica de 16 ani. Tu ai devenit intre timp femeie, mult prea repede, ceea ce inseamna ca ai depasit varsta frumoasa, inocenta, curatenia si prosdpetimea specifice varstei. E normal sa ii placi mult mult mai putin, fiindca un baiat de 18 ani cauta exact prospetime si puritate, iar o fata de 16 ani care si le-a pierdut nu are multe de oferit. Unele fete gresesc cand renunta la copilarie si adolescenta in dorinta de a deveni cat mai repede femei si ajung femei fara maturitatea necesara, ceea ce ii alunga de langa ele pe cei care le iubeau pe vremea cand erau pustoaice tinere si lipsite de griji.

| Tweetymrrr a răspuns:

Dragostea vine repede. şi pleacă la fel de repede. Cel mai probabil a cunosc între timp şi pe altcineva care'l atrage (ar trebui să verifici, vorbeşte cu amicii lui). Nu e un sfârşit de lume, adică s'ar putea ca el să se exteriorizeze acum mai puţin ca la început, pentru că deja a devenit un fel de rutină pentru el sau pur şi simplu să nu-l mai atragi ca la început.
Succes!

| DeeaMarry a răspuns:

Hei, nu iti mai face atatea griji!
Discuta cu el cand va vedeti si spune-i exact ce ne-ai spus si noua(fara partea cu "Eu am renuntat la foarte multe pentru el..."). Ai spus ca se comporta frumos atunci cand e cu tine, deci inseamna ca inca te mai iubeste.
Trebuie doar sa discuti cu el si sa ii spui ca tu suferi din cauza felului in care se poarta cu tine uneori.
Sunt sigura ca o sa se rezolve lucrurile!

| AngelGirl5 a răspuns:

Destul de rau ca l-ai lasat sa te controleze si-ai renuntat la atatea pentru el. Ai doar 16 ani. Nu prea cred ca va mai dura mult relatia voastra din cate povestesti sad. Baietii sunt greu de inteles...

| Senaris a răspuns:

Crezi că vei rămâne cu el? Ai 16 pentru numele lui Dumnezeu, iţi vei mai schimba 20 de iubiţi până la 18-20 de ani fiindcă dragostea adolescentină e efemeră. Intr-o zi de îndrăgosteşti de cineva iar după o săptămână de altcineva. Esti foarte prostuţă că ţi-ai început viaţa sexuala acum. Probabil el a obţinut ce-a vrut şi acum te va lăsa. Fii realistă!