| Membrunou01111 a întrebat:

Am si eu o problema.Iau anticonceptionale Yasmin, iar luna asta as vrea sa imi vina menstruatia mai devreme. Ultima pastila ar trebui sa o iau miercuri si as vrea sa iau doar pana marti.Astazi am avut contact sexual neprotejat,insa nu a ejaculat in mine. Daca nu iau ultima pastila miercuri,ci iau doar pana marti, exista riscul unei sarcini avand in vedere contactul sexual de astazi? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu NU pricep de ce NU citeşti Prospectul şi te iei după tot felul de "TÂMPENII" pe care ţi le spune câte una pe net - FĂRĂ supărare!

Apoi, n-ai dat detalii suficiente...

Dacă eşti la PRIMA folie de AC, atunci NU se fac astfel de "artificii" deoarece îţi dereglezi hormonal organismul ( şi, implicit, şi ciclul menstrual )!

De asemenea, TREBUIE să şti că spermatozoizii pot supravieţui 4-5 zile în vagin/uter!

În cazul în care nu folosiţi prezervativul ( chiar şi pentru câteva secunde/minute ), CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care poate CONŢINE spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi poate CONŢINE spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, sau ejaculări anterioare RECENTE ( la „partide" repetate ), etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Totuşi, RISCUL este destul de MARE : într-un mililitru de spermă sunt cam 30 milioane de spermatozoizi, iar la o ejaculare "normală" se ejaculează cam 2-6 mililitrii - deci, la o ejaculare normală, sunt ejaculaţi cam 60 milioane-180 milioane de spermatozoizi - din care 1 singur este SUFICIENT ca să fecundeze ovulul şi GATA, eşti MĂMICĂ!

Chiar dacă NU a ejaculat în tine, apare acel lichid preseminal, care CONŢINE spermatozoizi - chiar dacă nu conţine 180 milioane, unul SINGUR este SUFICIENT ca să rămâi însărcinată!

Extras din Prospect :
"Există îndeosebi un risc crescut de a rămâne gravidă dacă uitaţi să utilizaţi comprimatele de la începutul sau de la sfârşitul blisterului.
Ca urmare, trebuie să urmaţi regulile de mai jos (vezi şi diagrama de mai jos).
 Un comprimat omis în săptămâna a 3-a :
Puteţi alege una dintre următoarele opţiuni;
1. Administraţi comprimatul omis imediat ce v-aţi amintit, chiar dacă aceasta înseamnă să administraţi două comprimate odată. Continuaţi cu celelalte la ora obişnuită. Începeţi următorul blister imediat ce aţi terminat blisterul curent, fără pauză între blistere.
Nu veţi prezenta sângerarea menstruală până la sfârşitul celui de-al doilea blister, dar puteţi avea mici pete sau sângerări neregulate în zilele în care administraţi comprimatele.
2. Nu mai administraţi comprimatele din blisterul actual, faceţi o pauză de 7 zile sau mai puţin (numărând şi ziua când aţi omis administrarea comprimatului) Dacă doriţi să începeţi un blister nou în ziua de start fixată, lăsaţi perioada de pauză mai mică de 7 zile.
Dacă aţi urmat una dintre cele două recomandări, veţi rămâne protejată împotriva unei sarcini."

SURSA - Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2796_24.09.10.pdf?anmPage=1685&ID=33678

Deci, sub nici o formă NU se omite ultima pastilă ( şi, mai ales, cu bună-ştiinţă ) deoarece RIŞTI o sarcină ( mai ales că ai avut contact sexual neprotejat recent )!

Pentru alte detalii citeşte ATENTĂ Prospectul, la linkul indicat anterior.

Ca să nu mai amintesc că, şi dacă nu administrezi ultima pastilă, NU ai "garanţia" că menstruaţia îţi va veni mai repede.

Acum, DEPINDE de tine dacă eşti "dispusă" să-ţi asumi RISCUL unei sarcini...

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti face asta fara acordul ginecologului. Si, in principiu, ar trebui s-o faci dupa macar 14 zile de folosire a prezervativului, nu imediat dupa un contact sexual neprotejat. Asadar, amana chestia asta pentru altadata

| Membrunou01111 explică (pentru Brigaela):

De ce dupa chiar atat de mult timp? Bine, inteleg.e totusi curand. Dar chiar 14 zile?

| Brigaela a răspuns (pentru Membrunou01111):

Pai intervalul de la o posibila ovulatie, logic, nu? Intervalul nu este ales aleator, este ales in functie de fazele unui posibil ciclu menstrual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Dacă nu a ejaculat în tine, stai liniştită, nu există.
Te pup!

| danden a răspuns:

Folosesc Yasmin de 7 ani. Nu ramai insarcinata, stai linistita, nu ramai insarcinata nici daca iei ultima pastila marti dar tu miercuri o faci. Nu te stresa ca nu e cazul. Ai grija de tine, te pup

| Membrunou01111 explică (pentru danden):

Mersi frumos pentru raspuns. Ma gandeam ca, avand in vedere ca nu iau ultima pastila e ca si cum as uita una si se pierde protectia. Oricum in cele 7 zile de pauza se pierde clar. Ideea e daca se mai poate instala o sarcina dupa 4-5 zile de la contactul sexual.

| danden a răspuns (pentru Membrunou01111):

Cu placere, si stai linistita ca nu e stres deloc