| irinaaa1998 a întrebat:

Am inceput si eu sa iau anticonceptionale, insa nu am inceput din prima zi a menstruatiei, ci din a doua iar dupa aproximativ 4 ore dupa ce am luat prima pastila am avut contact sexual neprotejat iar partenerul a ejaculat in mine.Mentionez ca le am luat aproximativ la aceeasi ora (pana in ora 10 dimineata). Exista riscul sa fi ramas gravida avand in vedere ca eram pe stop?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primele 8 zile pastila nu isi face efectul, putand sa ramai insarcinata.
Medicul care ti-a prescris anticonceptionalele, nu ti-a spus si asta?

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a ramane insarcinata in urma unui contact sexual intretinut in a 2-a zi a ciclului menstrual, adica in perioada de menstruatie, chiar si daca sperma a fost ejaculata intentionat in vagin este atat teoretic cat si practic sub 1% adica altfel spus practic IMPOSIBILA. Fiindca prima pastila AC a fost folosita/administrata cu incepere doar din a 2-a zi a ciclului menstrual, protectia contraceptiva in acest caz se instaleaza in organism numai dupa folosirea a 7 pastile AC. Din acest motiv in prima saptamana de folosire a pastilelor AC daca se doreste, intentioneaza sa se intretina contacte sexuale acestea trebuie sa fie protejate si printr-o alta a 2-a metoda de protectie suplimentara. Poti fi ferm convinsa si sigura ca nu s-a putut forma o sarcina in situatia descrisa de tine. Multa sanatate!

| Gaby_Gaby_1993 a răspuns:

Riscul sa fi insarcinata este unul foare mic, dar exista.iar anticonceptionalele nu se iau niciodata pe perioada menstruatiei, anticonceptionale incep sa se ia dupa prima zi de trecere a menstruatiei si cand se termina folia, a doua zi trebuie sa iti vina menstruatia, pe timpul menstruatiei nu se ia anticonceptionale, iar dupa trecerea menstruatiei reincepi o noua folie ..si tot asa. de aceea o folie are 30 pastile.
cine va spus ca, anticonceptionalele se iau pe menstruatie? Eu numai am auzit asa ceva.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Gaby_Gaby_1993):

Intotdeauna repet INTOTDEAUNA administrarea pastilelor AC se face NUMAI in perioada PRIMELOR maxim 5 zile ale ciclului menstrual. Pentru cultura ta generala trebuie sa afli si sa stii ca NICIODATA nu se incepe administrarea pastilei AC dupa trecerea primelor 5 zile ale ciclului menstrual. De asemenea; absolut TOATE MARCILE de pastile anticonceptionale au un NUMAR de 21 de pastile ACTIVE deci este absolut gresita/eronata informatia ta privind existenta unor folii/blistere de 30 de pastile. rolling on the floor

| Gaby_Gaby_1993 a răspuns:

Riscul sa fi insarcinata este unul foare mic, dar exista.iar anticonceptionalele nu se iau niciodata pe perioada menstruatiei, anticonceptionale incep sa se ia dupa prima zi de trecere a menstruatiei si cand se termina folia, a doua zi trebuie sa iti vina menstruatia, pe timpul menstruatiei nu se ia anticonceptionale, iar dupa trecerea menstruatiei reincepi o noua folie ..si tot asa. de aceea o folie are 30 pastile.
cine va spus ca, anticonceptionalele se iau pe menstruatie? Eu numai am auzit asa ceva.
A da si inca ceva... dupa 4 ore pastila nici nu si-a facut efectul, trebuie minim 24 ore, dar norocul tau a fost menstruatia, deoarece riscul de a ramane insarcinata pe menstruatie e mai mic, altfel mai mult ca sigur ramaneai insarcinata

| anamariarot a răspuns (pentru Gaby_Gaby_1993):

Informeaza-te inainte sa-i dezinformezi pe altii! Anticonceptionalele nu se iau dupa ureche, ci cu strictete incepand DIN PRIMA ZI A MENSTRUATIEI.