| EmmyK a întrebat:

Am si eu o problema!
Imi place de un baiat total nepotrivit pentru mine.Eu am 15 ani si el 21...Eu sunt super timida si el e genula ala care are o gramada de prieteni si toate felete sunt lesinate dupa el. Vorbim foarte rar, atunci cand vorbim se foarte dragut cu mine, imi ia apararea si rade cu mine sau daca sunt suparata incearca sa ma faca sa rad, dar vorbim foarte rar si nu inteleg de ce.De obicei vara cand vine in vacanta de la facultate.Asa vine destul de rar.
Oricum stiu ca nu o sa ii placa niciodata de mine.De ce s-ar uita la mine cand cunoaste o gramada de fete de varsta lui...sigh
Intrebarea e cum sa il uit? Am incercat tot felul de metode, am ascultat sfaturi dar cand il vad sunt gata! incerc sa nu ma mai gandesc la el si deodata explodez cum o fac si acum! Nu stiu decat 3 prietene ca imi place de el. Dintre care una care e cea mai buna prietena i-a placut si ei cand a venit in vizita la mine... dar ea zice ca nu ii mai place! Nu am vrut sa ii spun dar e BFF si nu m-am putut abtine!
Multumesc ca v-ati facut timp pentru mine! Funda!happy

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Iti plac cateii? Pisicile? Aia mici,micuti,dulci de tot,asa neajutorati de-ti vine sa-i ascunzi in pat la tine si sa-i aperi de toata lumea asta rea?
In fine,iti plac,nu-ti plac,asa te vede el pe tine,un copil dulce si frumos pe care simte nevoia sa-l protejeze.
Scoate-l din minte,uita-l,vor trece multi ani pana va reusi sa vada ca ai crescut si esti femeie,deocamdata esti micutsa aia draguta de acasa,il induiosezi cu varsta si inocenta ta,nimic altceva.
Nu stii ce sa faci ca sa-l uiti? Fa-ti prieteni baieti,de varsta apropiata cu a ta,nu respinge ideea.
Ai nevoie de afectiunea si atentia masculina, un amic ti-o poate satisface.
Si, daca te vede dulce unul de 21 de ani,pana la urma,o vor intelege si baietii de varsta ta, care deocamdata nu prea se gandesc la fete!
O sa vezi!
Desi, pentru inceput ar fi bine sa incerci tu singura sa te ajuti!
Uita-l!

| kamig a răspuns:

Tu ai nevoie sa iti impui chestia asta si sa te convingi pe tine ca nu iti mai place,ca nu ai motive, ca nu e de tine [gaseste orice motive vrei]. se numeste AUTOSUGESTIE. si daca tu chiar crezi ceea ce faci si gandesti, o sa-ti fie mai usor. creierul iti comtroleaza sentimentele. tu iti controlezi creierul. fa-l sa te ascultewinking