| CristinaNicoleta a întrebat:

am si eu o problema.peste 4 luni implinesc 18 ani si am o relatie de 10 luni, dar imi cunosc iubitul de un an jumatate. Aceasta relatie,pot spune, ca nu este una normala, pentru ca tatal meu nu il prea accepta, sau mai bine zis nu accepta sa am eu un prieten, dorindu-si doar sa invat! Ne vedem foarte rar, pentru ca lucreaza ca sofer pe tir si cand vine in tara ne vedem foarte putin, mai exact cate o ora-doua dupa ore, evident fara stirea tatalui! Prietenul meu are 21 de ani si de la un timp orice am face nu putem ocoli subiecul legat de sex! eu i-am spus ca nu ma simt pregatita, ca atata timp cat relatia noastra nu este una sigura nu am cum sa fac pasul asta...eu il iubesc, dar in felul meu,pe care de la un timp nu il mai intelege si el ma iubeste, dar considera ca relatia asta are nevoie si de asa ceva pentru "a se inchega", dar pentru mine, ca fata, este un moment foarte important si nu imi doresc sa fac asta acum, chiar cu pretul de a-l pierde!
Voi credeti ca daca mai continui asa risc sa il indepartez, ba chiar sa ne despartim?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Sa ai incredere in judecata ta, gandesti bine.
Daca lui nu i se pare suficient de "inchegata" relatia voastra, dupa 10 luni(!), posibil ca scopul initial sa fi fost chiar sexul...nu am de unde sti cu siguranta,dar cam asa par lucrurile.
Nu te lasa influentata,ramai stapana pe hotararile pe care le-ai luat si evita manipularea sentimentala cu scop sexual,la care apeleaza baietii in asemenea cazuri.
Esti singura care hotaraste ce si cand va face ceva cu corpul ei,indiferenta la dorintele,rugamintile si amenintarile celuilalt!
Daca e sa-l pierzi din motivul asta,inseamna ca n-a fost al tau niciodata,continua-ti drumul.
Se va gasi un alt baiat,in fata caruia, toate opozitiile tale se vor topi ca prin farmec si singura, vei dori sa devii a lui.
Cel de acum, ti-o spune clar si instinctul tau, nu e cel potrivit.
Sa ai grija de tine!

13 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Imi place cum gandesti! putine gandesc ca tine!
Daca intr-adevar te iubeste te va astepta pana cand aceasta relatia va fi una normala! pana cand va sti si tatal tau de el!

| mona a răspuns:

Daca te iubeste asa cum se lauda te asteapta pana ce esti pregatita, daca nu inseamna ca asa a fost sa fie, se va desparti de tine si isi va gasi una care sa-i cedeze la pat

| Denis_7019 a răspuns:

Daca e baiat de treaba te va intelege ca nu esti pregatita inca si va avea rabdare...dar daca nu e, inseamna ca e genul de baiat care prin dragoste intelege doar sex si probabil ca se va indeparta usor...Deci sa nu te mire daca vei auzi ca umbla cu alta.

| Azµre a răspuns:

Eu cred că deja v-ați despărțit din momentul în care a spus să-ți începi viața sexuală. Așa că ai mare grijă s-ar putea să nu te iubească deloc!

| WildDream a răspuns:

Din astea 10 luni cat ati fost de fapt amandoi daca voi va vedeti doar 1-2 ore cand el vine in tara. El are nevoie de o distractie cand vine in tara, poate ca nici macar nu esti singura...Nu te lasa fraierita si nu-ti incepe viata sexuala cu el, daca chiar are sentimente pentru tine te asteapta...

| Geniuss a răspuns:

Sigur il pierzi deoarece distanta afecteaza foarte mult o relatie si chiar daca te culci cu el nu rezolvi nimic :p

| VictorVictoras a răspuns:

Respect pentru felul in care gandesti nu sunt in masura sa-ti dau nici-un sfat pentru ca nu ai nevoie de sfaturi tu, ai o gandire foarte buna si sa continui tot asa.

| lavida a răspuns:

Vorbeste cu el, spune-i ca nu esti inca pregatita pentru a face acest pas, iar dc el te iubeste atunci te va astepta oricat va fi nevoie, dar dc continua sa insiste atunci nu te merita...
bafta

| ShucarGirl a răspuns:

Te inteleg perfect, dar daca te iubeste cu adevarat va trebui sa te inteleaga. Oricat de ocupat ar fi.ar trebui sa-si faca timp pentru tine si sa iti demonstreze ca merita intr-adevar sa faci pasul acesta cu el. Daca se va desparti de tine din cauza aceasta, ar insemna ca nu tine atat de mult la tine incat sa te astepte pentru cand esti pregatita.

| roxanaaaaa05 a răspuns:

Daca un baiat iti propune sa te culci cu el, iar tu ii spui ca nu esti pregatita, ar trebui ca el sa nu te mai bata la cap cu chestia asta...e ca si cum daca nu te culci cu el, nu ati mai fii impreuna...te-ai gandit ca poate daca te culci cu el, dupa se va desparti de tine, ca poate el asteapta sa vada cat mai e pana cedezi?

| XXmArIjOaNaXX a răspuns:

Cristina si eu am avut o relatie la fel de lunga din pacate care nu mai este marog dar tu nu trebuie sa cedezi la chestiie astea, nu te-ai gandit ca poate el asteapta sa se culce cu tine si gata dupa sa te lase balta. eu zic sa nu faci nimic cu el inca. daca va fi mai distant cu tine inseamna ca doreste sa te aiba in pat si atat. si chiar daca sunteti la distanta unul de altul daca va iubiti cu adevarat veti ramane impruna. si incearca sa il faci pe tatal tau sa te inteleaga. Mult noroc! :*

| pysyiosefina a răspuns:

N primul rand,inainte de a te gandi la el gandeste-te la tine si la tatal tau! discuta cu el, lamuriti problema baietilor si fa-l sa aiba incredere in tine ca daca el isi va da consimtamantul ca tu sa iesi cu un baiat, tu nu o s te culci direct cu el! poate ca acum ti se pare mai importanta problema cu prietenul dar el va pleca, va veni altul, in schimb parintii mereu vor fi aceiasi, mereu vor fi acolo pentru tine chiar dace fac pe durii! poate ca tatal tau are un motiv intemeiat pentru care nu-l place pe prietenul tau! si sa stii ca sexul nu "incheaga" relatii atata timp cat tu nu esti sigura si viitorul relatiei voastre nu arata roz de loc si voi va vedeti cateva ore pe saptamana! daca implinesti 18 ani asta nu inseamna ca esti un adult responsabil.cu atat mai mult nu esti responsabila daca, desi a o relatie ascunsa si sentimentele tale spun nu sexului, tu sa o faci! bafta!

| Anonimus039 a răspuns:

Buna Cristina! Eu nu iti pot spune sa te4 desparti sau nu de el..pentru ca tu trebuie sa decizi asta.tu ai o relatie cu el ..insa e un pas foarte mare ceea ce isi doreste el..insa eu iti zic sa te simti pregatita pentru aceasta etapa sa ii zic asa ..este cel mai important..pentru TINE..in plus nu este singurul barbat de pe planetahee hee. daca el nu este in stare sa te inteleaga ori o s-o faci de dragul lui pentru ca il iubesti ori mai bine renunti la relatie si gasesti pe altcineva care sa te inteleaga cu adevarat..Succes:*