| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de citeva idei si sfaturi din partea voastra sa stiu cum sa procedez, sunt sigur ca cineva s-a mai confruntat cu chestii din astea si am nevoie ajutorul vostru. Deci va explic: Am fost impreuna cu o fata cam 3ani si jumate. De la inceput era totul super,(peste un an) pina intr-o zi pina prima data m-a tradat sau inselat nu mai stiu, a inceput sa iasa cu altu etc etc. Am vrut s-o termin cu ea, insa ea m-a rugat s-o iert..am iertat-o.

Mai trece un an si intra la facultate in alt oras, acolo iar incepe o relatie cu cineva (eu aflasem, ea nu stia) si cu mine cauta motive sa se certe ca un timp sa nu o deranjez.(pentru esiri in oras, discoteci chefuri etc. cred ca ma intelegeti sa nu mai intru in multe detalii) Cind am vazut toate astea i-am zis ca o termin cu ea, eram sigur 100%. Cind si-a dat seama ca o las, a fost jale mare, a plins m-a rugat zile la rind s-o iert si multe altele. Cred ca tineam prea mult la ea, o iubeam f mult si fusesem si prea naiv ca am ertat-o si de data aceasta.

Dupa aceea parca o luasem de la capat totul a mers foarte bine inca un an...

Apoi (deja aveam mai mult de 3 ani impreuna)vazusem ca ea se comporta ciudat si aiurea cu mine fara motiv, am decis sa-i deschid facebookul ea nu stia ca aveam parola ei. Ce am vazut acolo mi-am pus miinile in cap, s-a repetat exact aceiasi situatie ca si a 2-a oara. Eu nu i-am zis nimic si am sters orice legatura cu ea, am sters-o de pe facebook skype viber..tot. Ea nu a zis nimic de-o data, cam tocmai peste 2 sapt. incepe sa ma caute..nu i-am raspuns, am vrut pur si simplu sa dispar, si sa nu o mai vad in ochi vreo data. Peste 2 luni ma suna ca vrea sa ne vedem am refuzat, i-am zis sa-si caute de viata ei si de ce abia acum si-a adus aminte. Mai trec inca vreo 3 luni iarasi imi scrie ca ii dor, sa ne vedem ..etc. Au trecut deja vreo 10 luni si nu ne-am mai vazut, acum iar mi-a scris ca vrea intr-o zi totusi sa ne vedem, ca ii pare rau pentru multe lucruri etc.

I-am promis ca o sa ne vedem intr-o zi si am s-o intreb unele lucruri... totusi pina in ziua de azi ea nu stie de ce eu am disparut atunci si de ce am parasit-o. Foarte multa suferinta am avut din cauza ei, si chiar si niste esecuri mari pe plan profesional..deja acum e ca o persoana straina pentru mine.

Si acum stau si ma gindesc cum sa ma comport cu ea, sa fiu dur sau sa-i vb ca la o persoana straina? Sau in genere nu ar trebui sa-i ofer ocazia asta sa ma vada? dar totusi as vrea s-o intreb in fata cum a putut proceda asa. Voi cum ati proceda in asa o situatie in locul meu?
Tin sa mentioneznici nu poate fi vorba de o impacare sau ceva, doar ca sunt un pic curios dupa toate, ce-ar putea sa-mi mai spuie si ce vrea. Acum pentru mine e mai mult decit o straina si dupa toate, mai ca i-as scuipa odata in fata, m-as intoarce si as pleca :-D

VA MULTUMESC MULT!

Răspuns Câştigător
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

E ok să te vezi cu ea, să vezi ce sentimente stârneşte în tine, să ştii dacă o mai iubeşti sau nu.Eu consider că ar mai fi câteva lucruri de spus.Mergi şi vorbeşte cu ea, dar nu te implica mai mult.Te va răni iar, nimic nu se schimbă.Fă-o pentru tine, apoi mergi mai departe.Crede-mă,e cel mai bun lucru pe care îl poţi face acum.Ai nevoie de cineva care să te iubească şi să te respecte la fel de mult.Nu te umili pentru atât de puţin.

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Nu vad ce ai mai avea de vorbit cu ea?
Va faceti rau, o sa iti spuna ca ii pare rau, ca te iubeste, ca te adora, etc si tu o sa cedezi si apoi iar si iar si dupa 3 luni intrebi din nou, "ce sa fac", mai bine lasa asa, ce a fost a fost si nimic nu mai conteaza.
Mai bine sa ramaneti asa decat sa fie mai rau ( sa nu mai aveti demnitate si nici loc de buna ziua, ca vad ca doresti sa o scuipi in fata, fi barbat si nu te duce pe acel drum, drum de razbunare).
Parerea mea e ca e o pierdere de timp.
Si daca doresti sa te intalnesti cu ea sa fi un "nesimtit" chiar nu ii vad rostul.

| e1xtz a răspuns:

Ai grija ca respectiva cu siguranta are influenta emotionala asupra ta, si abia-abia ce te-ai ''reparat'' dupa ea.Ai avut nesansa sa ai o iubita cam ''***'', si tu posobil, din spusele tale sa fi un baiat de treaba, iar ea a profitat intotdeauna de acest lucru cand a avut nevoie de cineva dupa escapadele ei.Nu ma intereseaza in ce mod iti raspund alte persoane(fiecare cum vede), eu sunt pragmatic si realist..Este clar, curiozitatea ta se trage din faptul ca de tot nu ai uitat-o, si risti sa o lasi sa te mai faca sa suferi.Iti spun sigur, de schimbat nu o sa se schimbe.''SUCCESURI''