| Anonima2108228 a întrebat:

am un prieten și as vrea sa fac dragoste, dar mama a zis ca nu am voie sa fac sex cu el pana împlinesc 18 ani, vremurile de azi nu mai sunt cum erau. Nu pot sa ma abțin, încerc dar când dorm cu el și ma sărut cu el ma gâdila jos ca sa zic pe ocolite, va rog ce spuneți sa fac? Tatăl meu la fel a zis ca nu vrea sa audă, îmi face bagajelul și papa

Răspuns Câştigător
| VI3 a răspuns:

Salut!
Și de ce nu o faci? Ei nu îți pot cere așa ceva, pentru că îți iau în primul rând liberul arbitru și așa ceva nu ar trebui să se întâmple, indiferent ce vârstă are minorul. (Asta este ceea ce cred).
Sexul este ceva normal, iar să te reprimi atunci când ai dorința de a face, dar și un partener, nu este ok.
Părinți tăi, au făcut și ei greșeli când erau adolescenți și la maturitate le-au conștientizat, dar ei nu înțeleg că aceste greșeli trebuie să le facem și noi pentru a ne maturiza.
Atunci când îți protejezi prea mult copilul, mai mult rău îi faci.
Eu zic să îți urmezi instinctele.
Sunt părinți tăi și dacă te iubesc, nu te vor da afară.
Asta este părerea mea.
Baftă!

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

Fain sfat îi dai! Faină părere ai!
Dacă e așa mare și tare, de ce mai stă cu ei? Meargă în lume, singură, la muncă, pe chirie și facă sex zilnic. Nu se bagă nimeni. Cât timp e minoră și stă și cu părinții, frumos ar fi să îi asculte pe ei.
Ți-e ți-ar plăcea ca, cineva de pe net, să-ți sfătuiască copilul cu ceva cu care tu NU ești de acord? Nu prea cred! Presimt că te-ai tura.
+ dacă rămâne gravidă, ce face? Chiar așa mare experiență au copii ăștia și știu să evite sarcina? Serios?
Hai să învățăm copii să facă o școală, facultate, meserie, un servici bun, un sport și să vezi ce bine le prinde cândva.

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

În primul rând, am spus că este părerea mea și am dreptul să o spun, doar nu a pus întrebarea pentru a primi aceleași răspunsuri.
Datoria lor este să o țină până la 18 ani și după pot să o dea afară, dacă mai țin minte când lea încălcat cuvântul.
Nu a spus câți ani are băiatul cu care este și de obicei băieți se interesează de lucrurile astea, doar nu își doresc copii la vârsta. Ea a pus întrebarea pentru a primi sfaturi, iar eu i l-am dat pe al meu și este treaba ei ce face mai departe, nu mă privește pe mine.
Cică să ne învățăm copii să facă facultate, școală, etc. Tu ca părinte le oferi tot ce trebuie pentru a învață, dar este alegerea lor mai departe dacă vor să învețe sau nu.
Cunosc o femeie care ia programat toată viața copilului ei, își dorea să fie medic, nu avea voie cu băieți, distracți, joacă, doar învățat și când a ajuns la liceu sa făcut rea. Când am auzit că fata chiulește, am rămas șocat. A realizat și ea, că mama ei îi mănâncă viața. Alegeți voi pentru copii voștri, că se va naște dușmănie. Lăsați că am prieteni care au facultăți și lucrează la abator în Germania, ceea ce nu este rău. Cunosc oameni care au ajuns foarte bine în viață și cu 8 clase.
Este viața ei și părinți nu o pot obliga să facă ce vor ei. Liberul arbitru unde este?
Sexul este ceva normal, dacă noi oamenii l-am vedea ca pe ceva normal și nu am mai fi încuiați la minte, nu cred că ar mai fi înjurături care să aibă legătură de tenta sexuală.
Nu mai suntem pe timpul tău, când se lăsa femeia gravidă după căsătorie. Este alegerea ei.

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

Am înțeles că e părerea ta, nu-i cazul să-mi amintești. Eu respect pe toată lumea, până la capitolul "copii, virginitate".
Auzi acolo: "liberul arbitru".
Păi dacă un minor vrea și "protestează" pentru "liberul arbitru", se subînțelege că e capabil singur, de ce mai stă cu părinții? Te descurci fără părinți? Perfect! Te du dară! Să-l vezi cum vine cu coada între picioare, că nu mai are bani. Și în ziua de azi, dacă nu ai bani, e grav!
Nu știu ce vârstă ai tu, dar viața nu e ușoară. Nu-i simplu să-ți asumi, pentru că o să răspunzi pentru ce ai ales din ambiția prostească.
Copilul trebuie educat de micuț și pregătit pentru ce urmează. Și nicidecum lăsat în voia sorții, "descurcă-te". Când e major, evident, își alege el drumul. Cât e minor, răspund părinții.
Nu sunt babă, sunt tânără, nu am copii, deci nu am experiența de mamă cu mine, dar știu că NU e în regulă să accepte ce vrea băiatul ăla, mai ales dacă e virgină. Înainte să faci ceva, mai trebuie să te și gândești un pic, și NU să te arunci aiurea, doar pentru că așa simți. Lasă simțul și fii cerebral.
Evident, ea hotărăște ce face!
Sper să aleagă o variantă bună!

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Liberul arbitru înseamnă să îți iei singur deciziile în viata, nu să le ia altul în locul tău de exemplu părinți. Părinți iau spus că nu are voie să facă dragoste, dar ea își dorește să facă asta și înseamnă că ei îi încalcă liberul arbitru. Asta înseamnă pentru tine liberul arbitru? Gata, nu mai are nevoie de părinți și poate să se întrețină singură, doar pentru că își ia deciziile singură?
Nu e în regulă să accepte ce vrea băiatul ăla? Dar tu nu ai înțeles, că ea este cea care vrea să facă dragoste?
Este doar sex, nu este mare lucru, doar voi îl faceți să fie așa.
Deciziile pe care le va lua, trebuie să și le asume, doar nu faci tot ce îți trece prin minte. Sexul nu mi se pare o decizie grea, dacă ai un individ de sex opus și este ceva de comun acord.

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

După înțelegerea ta, ar trebui să fim marionete până la 18 ani?
Așa a fost viața ta?

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

"ea este cea care vrea"? Păi citește mai sus să vezi ce zicea. Ce o gâdilă? Vântul? Poate el îi dă de înțeles. Brusc, nu a venit pe ea. E băiat, normal că încearcă, doar nu s-or ruga pe genunchi. Serios?
"este doar sex, nu mare lucru", ce zici de o infecție? E bine venită!
Și până la urmă, despre ce vorbim noi? Cred că ești băiat, normal că nu ți se pare mare lucru. Eu fiind fată, e altă poveste.

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

1. Marionete? NU. Asta ai înțeles tu poate, deci e treaba ta, nu a mea.
2. Viața mea? Nu e vorba de viața mea, sau a ta, deocamdată, poate cu altă ocazie.

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Tu asta ai înțeles din gâdilat? laughing Fata nu a vrut să o spună direct, dar a preferat să o spună pe ocolite. Este excitant pentru ea atunci când se sărută cu el, normal că o gâdilă joswinking.
Normal că ăla își dorește sex, iar după propabil o va lăsa, dar eu am sfătuit-o să facă ceea ce simte. (Nu i-am ordonat să se culce cu el)
Sexul este ceva normal și nu cred asta, doar pentru că sunt băiat. Eu nu mi-am început viața sexuală, dar probabil am să o fac cu o prostituată.

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

Aia da! Prostituată! Bravo!

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Am zis ceva greșit? laughing
O spui la modul serios? Sau...

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Îmi voi pierde virginitate cu o prostituată. Asta am vrut să spun

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

Foarte serios! Ești pe drumul cel bun.

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Sigur nu ești babă? Femeile de 50 + se consideră tinere și acum.

| Anonima2108228 explică (pentru VI3):

Foarte sigur ))

| Anonima2108228 explică (pentru VI3):

Băiatul are 17 ani, iar eu16 este diferențiaseră un am între noi, suntem prieteni de familie suntem împreuna de 2 ani, a fost iubire copilărească la început dar sunt foarte matura la anii mei adică sunt f dezvoltată am corp de 18-19 ani și cred ca stiu și eu metodele de protejare am făcut la școala ora de sexologie

| Valentina8 a răspuns (pentru VI3):

Frumos

| VI3 a răspuns (pentru Valentina8):

Poftim?

| VI3 a răspuns (pentru Anonima2108228):

A început să îmi pară mie rău, că nu te-am cunoscut la ce frumos te-ai descris.
Și eu sunt mai atent la orele de sexologie.

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

Nu, nu sunt babă!
Bănuiesc că ai ceva pretenții și nu mergi la oricare pentru prima dată. Corect? No, înainte să mergi, te rog, lasă-mi numărul de telefon al domnișoarei. Vreau să o sun și să o rog ceva!

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Măi, măi, măi, tu ești geloasă măwinking
Dar ce vrei tu să o rogi? laughing

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

Nu-ți zic, că atunci nu mai e surpriză!

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Nu îmi plac surprizele, terog spune-miwinking.
Și îi voi transmite eu cuvintele tale

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

Nu-ți plac surprizele? Ghinion!

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Mia făcut plăcere să vorbimwinking

| Andresso a răspuns (pentru ancaval):

In sfarsit vad si eu o fata cu capul pe umeri, am citit toata conversatia voastra laughing

| ancaval a răspuns (pentru Andresso):

Eee, mai sunt fete de astea, dar nu chiar ca mine, recunosc laughing eu sunt un pic mai specială!

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Chiar ești specialăwinking

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

Poți lua exemplu!

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Nu mulțumesc laughing

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

"Nu, mulțumesc!"!
Mulțumește-le părințiilor tăi, nu mie.

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Gândește-te o clipă.
Dacă ar fi să îți iau exemplul, înseamnă că aș rămâne virgin până la 30 de ani.
Ai probleme hormonale, nu-i așa?
Câți ani de virginitate ai? 43? 47?
laughing

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

Hmm. Oare ce merită un om care se ia de tine, de viața personală? Câte picioare în cur?
Tu câte picioare în cur i-ai da unuia care îți scrie așa ceva? Fii sincer! Câte i-ai da?

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Am înțeles mamaie.

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Iartă-mă happy

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

No, nu te-ntrece!

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Îmi cer scuze happy.
Scuzele sunt sincere să ști.
Bye bye! I LOVE YOU!
Oricum întrebarea este la caterincă.

51 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adica nu iti permite sa faci sex cu el dar va lasa sa dormiti impreuna in acelasi pat?
Ai o mama cam ciudata!

| Sofer a răspuns:

Dacă e băiatul cu care crezi ca o sa ai relație lunga. O poți face cu el ca părinți tai nu pot afla.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu analizez tot ce au scris unii a caror psihic este deja batran, desi ei poate sunt tineri, iti spun doar atat: au o gandire empirica, ce emna de evul mediu. Parintii ei mai bine i-ar da sfaturi cum sa nu regrete ulterior. Mai ales la tineri, tot ce este interzis este mai atragator.
Fiecare persoana, in special de gen feminin, isi incepe viata sexuala cand considera ca este pregatita. Asta trebuie sa fie dupa 15-16 ani.

| ancaval a răspuns:

Ascultă de părinții tăi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Depinde. Te poti descurca fără părinți, băiatul ăsta se poate descurca si daca da, sigur va rămâne cu tine și nu vor exista probleme? Dacă da, succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evită tentația: nu mai dormi cu el. Îmi pare bine să văd părinți care au o gândire asemenea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

O idiotenie. Inainte vreme, dupa 18 ani o fata er considerata fata batrana. Pe vremuri, in zona noastra era un obicei: "mersul la fete". Ce era asta? Baiatul care vorbea cu o fata, mergea sambata seara la ea si dormea in pat cu ea, in casa cu parintii, dar in alta camera. Fetele erau de 16-18 ani. Ce crezi ca se intampla noaptea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa faci sex cu iubitul tau si fara sa dai raportul cuiva, doar e viata ta pana la urma. E strict alegerea ta daca vrei sa spui cuiva ca ti-ai inceput viata sexuala, pentru ca e ceva intim si personal, asa ca poti foarte simplu sa o faci si sa nu spui nimanui. Succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce trebuie sa intrebi parintii asa ceva?
Nu sa intrebi, ci pur si simplu a aminti lucruri de genu parintilor mi se pare absurd/rusinos.
Faci ce vrei TU. Corpul tau/Viata TA

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adică? Păi dacă nu discuți cu prorii tăi părinți pe subiectul sexualității, cu cine o faci atunci? Într-adevăr, sunt și familii în care subiectul ăsta e tabu, dar în cazul ăsta tu ești la fel de închis la minte ca acei oameni. Până la urmă e o discuție despre propriul corp și discuțiile cu părinții pe tema asta sunt esențiale. Ce e „absurd/rușinos" în toată treaba asta? Că nu înțeleg.

| Nume6 a răspuns:

Nu vedeti ca abereaza laughing daca era real si nu o lăsau să fac sex nu o lăsau nici să doarmă cu el laughing

| Anonima2108228 explică (pentru Nume6):

Ma lasă sa dorm cu el pentru că mai vine in vizita și suntem prieteni de familie

| VI3 a răspuns (pentru Anonima2108228):

Ești de etnie roma? laughing
De asta te lasă să dormi cu el? laughing

| IanaIana9 a răspuns:

Îți spun părerea mea, din experiență.....am făcut greșeala de a face acest pas înainte de 18 ani fără să le spun părinților.Acum regret, pentru că știu că nu am fost pregătită, eu am fost și mai tentată decât ești tu, dar știu că am greșit.Virginitatea e ceva al tău și nimeni nu te poateobliga să ți-o ia, dacă prietenul tău nu înțelege asta și tot te provoacă, fată, nu mai sta cu el...o să te părăsească la un moment dat, nu ai nici 18 ani, relațiile în ziua de azi de la 16-17 ani nu țin până la nuntă, cuplurile se despart, îți zic din experiența mea care am fost foarte îndrăgostită iar acum regret că i-am dat unui prost ce aveam mai de preț.Iar apoi când nu va mai ține la tine va râde de tine.El dacă te iubește, ar trebui să îți respecte decizia.Nu mai dormi cu el,ești încă mică de acest pas, acest pas se face doar după nuntă sau aproape de nuntă, sau după ce te-a cerut de nevastă.El pune nevoile sale sexuale mai presus de tine, nu te respectă, asta nu e ok.

| RoxyWentz a răspuns:

Daca tot iti fac bagajul, macar sa te trimita in Tenerife.