| acsva a întrebat:

Buna TPU, as avea nevoie de niste pareri.
Am avut un contact sexual neprotejat, dupa care am luat pastila de a doua zi, la cam 24 h, iar acum ca menstruatia ar trebui sa vina, am dureri de burta si de spate, dar cantitatea este foarte redusa, doar niste secretii rosiatice.
Ar putea fi din cauza pastilei sau ar putea fi o sarcina?
Multumesc

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uita de menstruatie pe urmatoarele 6-12 LUNI, fiindca de acum vei experimenta efecetle negative ale acestei bombe hormonale, care modifica ciclurile menstruale si ovulatia pe urmatoarele 6-12 luni.
Cum o alta pastila de adoua zi NU mai este recomandata sa fie luata in viata asta, vei putea folosi la sex pe viitor, numai prezervativ!

| vmorghulis a răspuns:

Este posibil ca durerea abdominală și secrețiile roșiatic să fie efecte secundare ale pastilei de a doua zi, deoarece aceasta poate provoca modificări hormonale care pot afecta ciclul menstrual și poate provoca astfel astfel de simptome. De asemenea, pastila de a doua zi poate provoca sângerări intermenstruale.

Totuși, trebuie să știți că pastila de a doua zi nu oferă protecție împotriva bolilor cu transmitere sexuală, iar utilizarea acesteia nu garantează protecție în cazul unui contact sexual ulterior. De aceea, este important să utilizați mereu protecție adecvată și să vă testați pentru boli cu transmitere sexuală.

Dacă sunteți îngrijorată cu privire la o posibilă sarcină, puteți face un test de sarcină acasă pentru a verifica dacă este cazul să vă faceți îngrijorări în acest sens. În cazul în care testul de sarcină este pozitiv sau dacă sunteți îngrijorată cu privire la simptomele dvs., vă recomand să consultați un medic pentru a obține sfaturi și îngrijiri medicale adecvate.

| acsva explică:

Nu m-am exprimat cum ar trebui, pastila am luat o la 24 h dupa actul sexual, acum e perioada in care ar trebui sa vina menstruatia, dar este anormala