| Diandralexandrina a întrebat:

happy

Pentru fetele care au luat pastila de a doua zi, Escapelle, si-a facut efectul?
Eu am avut un contact sexual neprotejat cu prietenul meu ( n-a lasat in mine, dar pentru siguranta am luat pastila a doua zi, ( aproximativ 20 ore de la contact, acum 1saptamana jumate ( 27 Aprilie) dupa cateva zile mi-a curs un lichid maroniu ( imi curge si acum dar Putin) mentionez ca ar trebui sa-mi vina CM, am avut dureri de cap, usoare dureri de spate. si ma mai doare si piciorul drept...de obicei ma doare inainte de CM.
Am uitat sa scriu, am luat prima dat in viata mea pastila aia( am 24 ani) si nu stiu la ce sa ma astept.
Deregleaza menstruatia... intarzie mult?
Sunt putin stresata si ingrijorata
????.
E posibila si o sarcina?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila aia este o bomba hormonala si da, deregleaza ciclul menstrual pe urmatoarele 6-12 luni.
Cat priveste eficacitatea pastilei, vezi ca are o marja de eroare de 5% la unele femei, nefunctionand asa cum a fost proiectata.
Stresata si ingrijoarta nu prea vad de ce ai fii, doar daca nu cumva ai fost violata si atunci iti inteleg stresul.
Dar daca ai facut sex de placere... atunci nu ar trebui sa fie stres si nici ingrijoarare, ci decizie matura si responsabila.

| MihaiNicu23 a răspuns:

In 97% din cauzri isi face efectul.

| HadesSs a răspuns:

Pastila aia contine hormoni si e foarte periculoasa se ia doar in cazuri extreme deoarece sta 6 luni in corp, iti deregleaza cm deci e posibil sa iti intarzie.

| Rux04 a răspuns:

De ce nu v-ați protejat voi mai bine? Nu costă mult un prezervativ și un lubrifiant. Pastila aia este o bombă hormonală.

| GabrielaBtw a răspuns:

Daca nici nu a ejaculat si ai mai luat si pastila, chiar te gandesti la o sarcina? laughing. eu zic sa stai calma

| Diandralexandrina explică (pentru GabrielaBtw):

Ma gandesc sa nu fi ramas pe membru lui.
Oricum astept CM... trebuie sa apare... dar nu apare.
:/

| Jonas94 a răspuns (pentru Diandralexandrina):

De unde să rămână pe membrul lui?
Dacă te referi la lichidul preejaculator, acesta nu conține spermatozoizi.
Pastila de a doua zi, se ia, doar atunci când ejaculează în tine, în zilele de ovulație, sau în apropierea acesteia (numeri 14 zile de la începutul ultimei menstruații și afli data de început a ovulației, la un ciclu menstrual regulat), în rest e degeaba, mai mult rău îți face.
Ce se va întâmpla în viitor? Posibile dereglări ale ciclului menstrual, acesta este cel mai evident simptom.
Asigură-te clar înainte, dacă este oportun să iei pastila.

| Diandralexandrina explică:

M-am mai linistit.
Multumesc pentru raspunsuri.