| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU as dori sa imi dati o parere deste ceva.
Acum cateva luni am intalnit un baiat la inceput era foarte de treaba si am decis amandoi si fim impreuna.Dar dupa ceva timp a inceput sa fie gelos pe tot felul de prostii.Eu fiind o fire care nu iese in cluburi si nu fumeaza, petrecand mai mult in casa neavand de a ce se lega nu m-ai m-a lasat sa vorbesc cu singura mea prietena si cea mai buna, motiv ca nu ii place de ea.Am acceptat pe moment pentru a nu-l pierde. Dupa ceva timp nu mai imi dadea voie sa ies afara pe motiv ca il insel si cine ce fac eu afara cu cine sunt.Am acceptat si asta dar deja incepuse mai rau nu mai avem voie sa fac nimic faca ca el sa stie si sa imi dea voie normal cand stateam la calculator el trebuia sa stie fiecare miescare a mea si cu cine vorbesc.La inceput nu prea me-a convenit dar pentru ca il iubeam am acceptat din nou toate astea.Incepusem sa vorbim non-stop de cand ne trezeam pana seara, chiar daca uneori nu ziceam nimic el tot vroia sa vorbim ca el sa stie ce fac eu. Dupa un timp cand mai apucam sa pot sa vorbesc cu parintii mei la telefon iar el suna (sunand lui astfel ocupat ) iasea mereu cearta tot insinuand ca eu il insel. Ajunsesem sa fiu izolata de lume, fara prieteni, nu aveam voie sa iese afara macar pana la magazin.Am cateva luni am implinit un an de cand suntem imrepuna dar acum cateva zile ne-am certat (mereu ne certam ) dar acum ne-am certat pe faptul ca eu am intrat la facultate (el fiind mai mare cu 2 ani ).Lui nu ii convenea pentru ca acolo as putea sa ma uit la baieti si ei sa se uite la mine (cine stie la cine ma dau ).Ne-am certat si pentru el am vrut sa trec la seral pentru a nu merge deloc dar tot trebuie sa mergi macar la examene, dar el nu vroia deloc sa merg.Ne-am certat pe acest motiv pana cand nu am m-ai rezistat.I-am zis adio si el a zis la fel.Dar dupa o ora a inceput sa ma sune si i-am raspuns prima data si incepuse ca mie nu imi pasa ca nu il iubesc si am inchis.Dar de 2 zile tot suna incontinu si trimise mesaje gen (esti cu altul acum gata nu iti mai pasa de mine). Oare am facut decia corecta de a ma despartii de el?
Tin se mentionez ca era de religie musulmana.
Va rog sa imi spuneti parerile voastre, Multumesc.

Funda desigur.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Este clar ca ai luat decizia corecta.
Ce naiba sa faci cu un retard ca el? Auzi, sa nu te lase sa te duci la facultate...dar de unde pana unde atata tupeu? Si tu, cum naiba accepti asa ceva?
Am avut un amic la un mom datcare era cu una. Si acea una avea monitorizat inclusiv cat face de acasa la magazin si inapoi. La minut. Ei locuiau impreuna si daca intarzia mai mult de 5 minute, o incuia pe afara.
Se ingrasase sa arate cum ii placea lui, nu avea voie sa isi aleaga singura hainele, nu avea voie sa vorbeasca cu ABSOLUT NIMENI la telefon decat pe speaker, in prezenta lui. Inclusiv cu parintii ei aplica aceasta regula. In rest, cand nu era cu el, telefonul ei era directionat catre al lui. Nu avea voie sa il refuze niciodata cand avea el chef de sex etc.
Ceea ce incerc sa evidentiez este ca: poate tu crezi ca la voi a fost asa pentru ca erati la distanta. Astia doi locuiau impreuna. Patologia e aceeasi si TE ASIGUR ca indiferent cat ai fi lasat de la tine, tot nu ar fi fost convins, multumit.
Asa ca, lasa-l sa iti dea ce mesaje vrea el. Lasa-l sa se descarce, sa te injure, sa te ameninte etc.
NU TE IMPACA CU EL INDIFERENT CE PROMITE.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E genul de om cu gandire gen ea e o sclava trebuie sa stiu mereu ce face ca nu cumva sa isi ea zborul de langa mine,denota lipsa de barbatie,masculinitate, frumusete, unui tip frumos nu-i frica ca il lasa iubita, aceste complexe ascund multe poate si o obsesie compulsiva sau o boala mentala grava nu stiu, bine ca ai invatat ceva ai grija cu cine discuti, un om lipsit de incredere nu e barbat e un mascul beta o fetita masculina care traieste in frica

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai luat singura decizie care poate fi considerata ca fiind logica/normala. Viata alaturi de o persoana geloasa devine un calvar, de cele mai multe ori insuportabil care in cele mai multe cazuri se termina prost. In cazul tau calvarul se dubla si datorita mentalitatii celor de religie musulmana conform careia au puteri depline asupra vietii femeii, deoarece in conceptia lor o femeie nu are nici un drept, nu este indicat sa fie educata/emancipata si nu valoreaza nici cat un amarat de caine sau o capra/camila. Continua studiile universitare incepute si nu te mai uita inapoi nici pentru o clipa. Multa sanatate si spor la invatatura.

| sofisis a răspuns:

Si later edit:
Am vazut mai tarziu faza cu religia. Ce naiba te miri ca era asa? Normal ca nu aveai voie nimic. Cand ai auzit tu de femei ale musulmanilor ca au voie sa faca lucruri?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

scuze că îți zic, da cât de proastă să fii să accepți toate alea? trebuia să te desparți din prima clipă în care ai văzut ce fel de om este. ok, înțeleg că îl iubești, da cât poți să iubești un om să accepți toate astea? ai făcut bine că ai încheiat relația, nu te mai întoarce că îți faci rău. mai sunt băiați măi fetelor, nu mai stați cu toți nebunii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Presupun ca nici tu nu esti vreo mana cereasca, altfel nu ai fi acceptat sa stai atat cu un astfel de cretin. Ai facut bine acum sa vedem daca tine sau te sucesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ai luat cea mai buna decizie. ai grija ca retarzi de genul promit marea cu sarea dar nu se schimba niciodata. meriti ceva mai bun de atat. mai intelegeam daca erai o panarama care stie toate cluburile de la ea din oras, dar nu stiu de ce s-ar purta asa cu tine.

Răspuns utilizator avertizat
| cineva666 a răspuns:

Ai luat o decizie corecta happy

| AdeeAdelyna83 a răspuns:

Fereasca Dumnezeu! Acest om e obsedat! Sa nu cumva sa te impaci cu el vreodata.E foarte posesiv, asta nu e gelozie din iubire! Ai mare grija la el ca Doamne fereste de ce ar putea face un asemenea obsedat.Nimeni nu are voie sa iti controleze viata!