| AndreyG a întrebat:

As dori sa inteleg mai bine despre dereglarile hormonale ce apar odata cu pubertatea. Daca puteti explica in cuvintele voastre as aprecia foarte mult. Ce sunt ele? Sunt permanente? Se pot regla cu tratamente? Va intreb deoarece am avut o problema cu acneea foarte grava si am luat tratament ( roaccutane - un antibiotic ). Au trecut 5 luni si nu mai am acnee ( doar semne ) doar ca mai apare cate o mica umflatura pe piep sau umar care dispare in cateva zile de obicei. In prezent iau doar cate o pastila de roaccutane ( la inceput luam 4 ) si ma intreb. oare tot antibioticul asta care imi e in corp si care imi scade treptat tine acneea retrasa? si cand voi inceta sa iau pastilele si imi va fi eliminat tot antibioticul din corp imi va reveni "iadul" acela? Inca odata. ce este aceasta dereglare de fapt? Iertati-ma daca este o intrebare cam stupida, nu prea sunt bun la biologie si nu am tinut niciodata sa intreb. dar este aceasta teama de care vreau sa scap si aceasta dorinta de cunoastere. De asemenea, sportul ajuta la retinerea acneei? Daca da, cum? PS : Saptamana asta merg la dermatolog si daca nu uit il intreb si pe el, dar daca ma lamuriti voi sunt cel mai fericit. Multumesc. (Va rog frumos sa scuzati categoria)

Răspuns Câştigător
| AndreyG explică (pentru RAY):

Multumesc. Foarte interesant documentar. BBC. britanici? iubesc UK. De asemenea, imi place muzica pe care o asculti. Cei mai frumosi anii 90 deci multumesc si pentru asta.

3 răspunsuri:
| missme90 a răspuns:

Din pacate nu o sa scapi de acnee si restul decat atunci cand scapi de pubertate.
sunt fata, si am avut acnee in acea perioada. precum si toti colegii si fratele meu. toti eram plini de cosuri si radeam unul de celalalt. nu am luat pastile, nu am luat nimic. au trecut de la sine. e normal, nu mai fi complexat.

| AndreyG explică (pentru missme90):

Multumesc. ai dreptate, nu trebuie sa mai fiu complexat. E doar acea durere uneori cand realizezi ca o fata pe care o iubesti 'poate' ti-ar fi oferit mai multa atentie daca nu aveai ce aveai. De restul lumii nu prea imi pasa, niciodata nu mi-a pasat. dar cand e vorba de iubire ai multe intrebari. stii cum e.