| Chérrrie a întrebat:

As vrea sa cititi pana la sfarsit si apoi daca vreti sa ma ajutati cu un sfat : Prietena mea cea mai buna( sa o numim X) a fost in decursul anului trecut cu un baiat( sa il numim Y) de vreo trei ori. in prezent nu sunt impreuna, dar au mai pastrat legatura.acum cateva zile eu si X ne-am intalnit cu Y si dupa aceea intalnire, Y a intrebat-o pe X daca am prieten si lui X i s-a parut ciudat ca o intreaba asta, si ea l-a intrebat la randul ei pe Y daca ma place si daca o mai place inca pe ea (ei fusesera de 3 ori impreuna)... Y i-a spus ca nu poate spune ca ma place pentru ca nu ma cunoaste bine, si ca da, inca mai tine la ea. apoi Y mi-a dat mie un sms si am inceput sa vb.intr-un sms imi spune ca :"eu la X mai tin, dar azi cand te-am vazut pur si simpu m-am indragostit de tine". nu stiam ce sa mai cred.nu i-am spus prietenei mele asta pentru ca el m-a rugat. in fiecare zi el imi spunea ca ma iubeste si ca ar vrea sa fie cu mine. dar eu am decis sa mai treaca un timp si sa ne cunoastem.in acelasi timp Y, vorbea zilnic cu X si i-a propus chiar sa fie iar impreuna. dar eu nu am stiut asta pana azi, cand eu si prietena mea am avut o discutie foarte serioasa, iar atunci mi-am dat seama ca sentimentele lui Y pentru X nu s-au sfarsit, si ca Y ar fi vrut sa aiba o relatie cu mine in timp ce inca mai tinea la X.in tot acest timp eu l-am cunoscut mai bine pe Y, si mi-am dat seama ca il plac. dar problema ceea mai grava este ca si prietena mea il mai place inca pe Y, iar Y la randul lui ne place pe AMANDOUA.suntem practic intr-un triunghi amoros.in tot acest timp cat am vorbit prin sms sau pe mess, Y imi zicea mie sa nu ii zic nimic prietenei mele. iar acelasi lucru il zicea si lui X si anume sa nu imi zica mie nimic.asa se face ca, atunci cand am deschis acest subiect ne.am dat seama ca de fapt ne ascunseseram lucruri si ca el nu vroia, ca noi sa aflam ca ne place pe amandoua.cand i-am zis lui Y ca am aflat totul, a spus ca nu vrea sa ma piarda si ca ma iubeste mult. dar daca eu o sa fiu cu el prietena mea o sa se supere, din moment ce il mai place inca, iar eu la randul meu nu o sa ma simt bine daca ei vor fi impreuna. CE AR TREBUI SA FAC? stiu ca este o poveste cam complicata dar v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.multumesc.

Răspuns Câştigător
| EmonicaLaura a răspuns:

Daca Y va place pe amandoua este destul de complicat. Daca tu vei fi impreuna cu el intr-adevar prietena ta va fi suparata, dar si prietena ta daca va fi tu el si tu probabil te vei supara.Eu cred ca ar trebui sa incercati amandoua sa il uitati si el sa faca acelasi lucru.Stiu ca poate parea foarte dificil, dar daca aceasta poveste va continua toti veti avea de suferit si nu cred ca vreti asta.winking

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ce baiat destept acest Y!
E de admirat atat el,care a reusit sa va aduca la stadiul asta,cat si voi doua,care fiind atat de bune prietene ati pastrat secretul una fata de cealalta!
Daca ati fi avut incredere una in alta,Y ar fi fost demascat in timp record si acum nu aveati deloc genul asta de probleme...
acum,ramane de vazut la ce tii mai mult, la el sau la prietena ta.
Tu stii, tu decizi!

| xXCrystyanXx a răspuns:

Isi bate joc de voi. Uita-l

| florynna903 a răspuns:

Daca X ar fi cu Y si tu nu te-ai simti bine si X ar face la fel in cazul in care tu ai fi cu Y, asa ca mai bine il uitati amandoua deoarece baieti gasesti cu miile dar o prietena adevarata se gaseste mai greu decat un baiat si daca Y va spune ambelor acelasi lucru fara ca voi sa va spuneti una alteia inseamna ca e curvar

| OnlyGirl a răspuns:

Daca tineti amandoua la prietenia voastra ar trebui sa renuntati amandoua la el, dar daca prietena ta nu e de acord, nici tu nu ar trebui sa renunti la el si ar trebui sa-l pui sa aleaga intre tine si ea :*

| OnlyGirl a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare nu vroia sa ma piarda pe mine pentru ca ma iubea,dar nu putea sa-i spuna nici prietenei mele ca nu mai simte nimic,pentru ca nu vroia sa o faca sa sufere,in cele din urma eu am ramas cu el,pentru ca ea nu a vrut sa renuntam amandoua la el,in cele din urma m-a ales pe mine, iar eu si prietena mea am rezolvat treburile fara sa ne pierdem prietenia, daca prietenia voastra e adevarata va rezista si unor asemenea lucrurihappy

| Rurouni a răspuns:

Dude! sa fim seriosi acum, iti spunea ca te iubeste in timp ce prietenei tale ii spunea ca inca tine la ea? Asta zice tot. Si de ce sa nu ii spui lui X? Oare, daca el chiar tine secretul pentru ca nu vrea sa o raneasca pe ea, e atat de naiv incat sa creada ca nu se va afla niciodata? Ai grija, ca poate fi un simplu orgoliu masculin : sa aiba 2 tipe care sunt prietene. Poti foarte simplu sa-i pierzi pe amandoi, si pe el, si pe X. Nu gandi doar cu sufletul si sentimentele!
Multa bafta! :*

| Didiy a răspuns:

Fara suparare! in primul rand dk u chiar ii erai o adevarata prietena lui x i.ai fi spus imediat despre y! sincer nu ar trebui sa mai vb cu y! gandeste.te cum ar fi dk cea mai buna prietena a ta ar sta cu baiatul pe care u il placi cel mai mult,in cazul in care u ai stat prima cu el! si sincer pentru un baiat nu e bine sa te certi cu prietena ta,pentru ca un baiat il gasesti oriunde dar o prietena adevarata nu o gasesti! si ink ceva dk el chiar te iubea asa cum zice, nu mai vroia sa stea cu x, si in nici.un caz nu iti zicea sa nu.i spui! el pur si simplu va vrea pe amandoua! cel mai bine ar fi ca tu sa stai de vorba cu prietena ta si sa o terminati cu baiatul asta pentru ca sigur o sa va faca pe voi 2 sa va certati! serios ar trebui sa pretuiesti mult prietenia lui x, asta dk ea e sincera! nu va certati pentru un baiat!

| Alexa_1411 a răspuns:

Eu cred că nu merită să vă distrugeţi prietenia pentru un băiat care se joacă în acelaşi timp cu amândouă.

| Chérrrie explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri...din pacate nu pot da decat o funda. sfaturile voastre chiar m-au ajutat! :*

| Roxanicabc12 a răspuns:

Va trebui sa il uitatiwinkingDaca X il place pe Y te vei supara tu. Daca Y te place pe tine se va supara prietena ta.Isi bate joc de voi...In plus sunt "o gramada" de baieti pe lumea asta.winkingBaftawinkinglove struckbatting eyelasheshee heekiss

| Ale_4414 a răspuns:

Mai importanta este prietena ta decat acel baiat deoarece prietena va fi langa tine mereu, iar baiatul se va desparti de tine la un moment dat.Asa ca mai bine ar fi sa-l uitati amndoua pentru ca oricum mai sunt baieti happy si prietenia voastra este mai importanta decat oricare baiat.