| PeOAltaLume a întrebat:

as vrea sa va cer un sfat.

Imi place de un coleg cu care ma inteleg foarte bine de 2 ani. Nu i-am spus ca il plac si nici nu am de gand sa o fac in viitorul apropiat deoarece nu simt eu ca este momentul potrivit. Eu am 16 ani si el este de aceeasi varsta. Nu stiu daca ma place si nu stiu cum sa aflu asta. Ne-am certat ieri dintr-un motiv banal. Eram foarte nervoasa si m-a cam suparat pe mess. I-am zis ca e nesimtit si ca ii dau ignore. I-am dat ign iar el i-a spus surorii mele ca l-am suparat si ca nu mai vrea sa vorbeasca cu mine. La scoala ma ocolea si cand se uita in ochii mei isi lua imediat privirea. L-am intrebat daca i-a trecut supararea si a zis "nu.pentru ca m-ai enervat" dar a zis asta cu... un zambet, ceea ce m-a facut sa cred ca nu mai este asa de suparat. Il plac foarte mult si nu stiu daca si el ma place. Nu imi e rusine sa ii zic dar imi e frica de reactia lui. Stiu, nu risc nu castig dar totusi :

Cum as putea sa aflu daca ma place fara sa il intreb si fara sa pun eu pe cineva sa il intrebe?
Daca s-a suparat pe mine ca i-am dat ignore si ca nu mai vroiam sa vorbesc cu el inseamna ca ii pasa de mine?
Credeti ca tine la mine macar ca la o prietena foarte buna?
Credeti ca ma place? Si daca nu cum as putea sa il fac sa ma placa?

2 răspunsuri:
| ATHOS a răspuns:

De ce nu cauti niste modalitati de apropiere? Ai putea sa-ti face teme cu el( spui ca va va fi mai usor sa le faceti impreuna ), ai putea sa te prefaci ca te impiedici si sa-i cazi in brate, si multe multe altele.
Eu sunt convins ca te place si procedand in acest fel il vei determina sa o spuna extrem, extrem de curand.
Iti tin pumnii!

| blabla5532 a răspuns:

Scoatel de la ignore, imprietenitiva la loc, vorbiti mai mult, cat mai multisor, afla cam totul despre el, si apoi o sa iti dai seama daca te place sau nu, daca vei avea impresia ca te place, dar este timid sau altceva, spune-i ca de cand v-ati cunoscut mai bine si ai vazut ca are gingii sanatoase [ improvizezi tu] ai inceput sa te indragostesti de el si etc.

succes