| AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

Buna TPU! Astazi este a 4 a zi in care imi intarzie ciclul. Ar trebui sa ma ingrijorez? Am facut-o cu prietenul meu dar de fiecare data am folosit prezervativ si l-am verificat dupa (plus ca nu eram in perioada ovulatiei cand am facut) tin sa mentionez ca am toate simptomele menstruatiei (sanii sunt tari, durerosi, am crampe de 3 zile, mi-au aparut cosuri). Sa ma ingrijorez? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea menstruala va porni negresit in zilele urmatoare fiindca ti-au aparut si exista semnele caracteritice simptomelor premenstruale : sanii sunt tari, durerosi, am crampe de 3 zile, mi-au aparut cosuri.
Rezulta ca intr-un astfel de caz/situatie se poate afirma fara nicio retinere ca si posibilitatea dar si probabilitatea sa existe o sarcina implantata in uter este... 0 (zero).
Se poate presupune ca in acest caz este vorba de o dereglare a activitatii hormonale, care a aparut in timpul ciclului menstrual si aceasta provoaca la randul ei dereglarea ciclului menstrual. O asemenea dereglare hormonala poate impiedica si intarzia mai mult sau mai putin : formarea, dezvoltarea si maturizarea ovulului la termen si astfel lungimea ca numar total de zile a ciclului menstrual se mareste/lungeste cu cateva zile, uneori se poate intampla ca ''intarzierea sa fie chiar si peste 10-15 zile.
De asemenea trebuie sa cunosti si sa stii pe viitor, ca uneori si in cazul celor mai perfect reglate cicluri menstruale (cum este si ciclul tau menstrual), cat si in cazul ciclurilor care prezinta mici abateri de lungime, de cel mult +/- 1 (2 zile), exista posibilitatea sa apara disfunctionalitati in desfasurarea ciclului menstrual si ca atare apare si posibilitate sa se produca dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale. La randul lor, dereglarile hormonale provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar mereu FIX de zile si astfel ciclul menstrual REGULAT pe o anumita perioada de doar cateva luni de zile poate sa devina partial NEREGULAT.
Pe baza precizarilor efectuate, se poate afirma ca neinceperea sangerarii menstruale in urma cu 2 zile, la data reiesita prin calcul, poate fi urmarea unei mici dereglari hormonale care s-a produse in decursul ciclului actual.
Pe bazoa observatiilor indelungate, s-a observat si a reiesit ca in general, durata abaterii ca lungime a ciclului menstrual poate sa prezinte deseori variatii de la cele mici si destul de frecvente de doar +/- 3-5 zile, la dereglari putin mai mari de circa 7-10 zile sau si mai mari chiar si de 10-14 zile (de obicei in plus). In cazuri cu totul rare, uneori dereglarea poate sa devina grava/severa incat abaterea de lungime sa fie chiar si de 2-3 luni : FARA SA EXISTE o sarcina instalata in uter. S-a constatat ca astfel de dereglari de lungime a ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori ''accidental'' si cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism.
Doar in cazul in care ''intarzierea'' depaseste 14 zile, se apreciaza ca prezentarea la o consultatie ginecologica devine mai mult decat necesara. Multa sanatate!

1 răspuns:
| georgianoofr a răspuns:

Nu