| MeGustaSiempreTu a întrebat:

Buna tpu.imi intarzie menstruatia. Ultima oara mi-a venit in data de 8 iunie, si un calendar imi spune ca a intarziat 6 altul ca a intarziat 4.De fiecare data cand am facut-o cu prietenul meu am folosit prezervativ, si nu a ejaculat in mine niciodata.In mai, cand am crezut amandoi ca este ceva in neregula am luat pastila Escapelle, iar in acea luna menstrutia nu mi-a intarziat.Acum 2 zile am facut testul de sarcina Barza si a iesit negativ.Am semnele premenstruale :sani umflati, uneori crampe in partea de jos, si secretii vaginale.Ce ar trebui sa fac? Nu am greturi de dimineata.
Tin sa mentionez ca am 18 ani.Dau funda celui mai bun si mai rapid raspuns

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Efectele adverse ale hormonilor sintetici din compozitia acelei pastile blestemate/nenorocite Escapelle, se pot manifesta si pot sa afecteze activitatea hormonala proprie pe termen uneori foarte lung chiar si de 10-12 luni. Cand vei mai cumpara teste de sarcina si farmacista iti "garanteaza" ca respectivul tester ""Barza.si a iesit negativ.Din acela care se poate face dupa prima zi de intarziere. sper sa fie bine."" sa nu uiti sa o intrebi care este in % precizia si/sau corectitudinea rezultatului care va fi obtinut. Daca farmacista iti va spune/garanta ca rezultatul testului este sigur in proportie de peste 80% te sfatuiesc sa nu o crezi fiindca este o minciuna sfruntata. big grin Fiindca ciclul tau menstrual este complet dereglat de hormonii din acea pastila nenorocita si blestemata Escapelle, orice calandar menstrual folosit va avea datele in mod sigur gresite/eronate. Se pare ca sunt prezente simptomele premenstruale astfel ca ar fi indicat sa te linistesti fiindca menstruatia se va porni in mod negresit in urmatoarele zile dar existasi posibilitatea sa treaca si 1-2 saptamani.Multa sanatate!

1 răspuns:
| Talmaciu_Famatech_1983 a răspuns:

Calmeaza-te! Prietena mea m-a tinut o luna si ceva in priza din acelasi motiv; isi simtea sanii umflati, secretii etc. Sa nu mai zic ca a facut nu stiu cate teste.
1. Intarzierea poate fi cauzata de pastila - are efecte asupra menstruatiei;
2. Stresul. Esti foarte foarte stresata; asta poate sa intarzie. Calmate mujer, asteapta ca n.o sa rezolvi nimic cu stresul. Mergi la ginecolog daca nu mai faci fata stresului. Fiind asa cum esti acum, strresata, o sa vezi ca mai apar semne; dar sunt in mintea ta. Mult success!