| Heartbreak* a întrebat:

BUNA TPU! Ca toate adolescentele de varsta mea am si eu o problema sentimentala.Imi place de un baiat de aproape un an de zile.La inceput vorbeam rar, dar pe parcurs ne-am imprietenit, am inceput sa vorbim mai mult pe messenger si la scoala.In ultima vreme (ultimele luni) a inceput sa vorbeasca din ce in ce mai des cu mine, sa-mi spuna ca ma considera "speciala", ca ar vrea sa iesim cu rolele si subtil mi-a dat numarul lui fara sa i-l cer.De putin timp am aflat marea veste: are prietena...de aproape doua luni! Acum cateva zile am mers la un party al unor prieteni comuni, iar eu l-am intrebat cu cine merge. El mi-a raspuns ca merge cu o "tipa" (cu "tipa" fiind deja de doua luni, dupa cum am zis). Cand am inecercat sa aflu mai multe, a cam schimbat subiectul.Il plac mult, recunosc, nu am curajul sa-i spun, cu atat mai mult acum, cand are prietena. Ce ar trebui sa cred? Oare simte intr-adevar ceva pentru mine? Ce ar trebui sa fac?

7 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Spune-i ca nu e corect fata de prietena lui sa-ti propuna tie sa fiti mai mult decat amici. Daca e genul care lasa una pentu alta, nu te implica pentru ca vei ajunge in situatia celeilalte. Nu-i da nimic de inteles cata vreme e cu altcineva, trebuie sa invete ca intre relatii se pastreaza o perioada de pauza, iar relatiile se termina pentru ca nu functioneaza, nu pentru ca unul din ei a gasit "un exemplar mai bun". Suntem oameni, totusi.

| aniohetova a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu stiu daca e bine sa te bagi in asta pentru daca stai sa o privvesti dintr-o perspectiva anume, situatia nu e prea favorabila pentru tine. Adica eu cred ca faptul ca ti-a dat numarul de telefon nu rezolva nimic cu faptul ca ti-a ascuns ca are o prietena. Si pe acea fata a numit-o "tipa ", sunand parca un pic ciudat. Adica imi imaginez ca daca ai stat sa analizezi nu a spus-o cu prea mult entuziasm fata de tine. Asa ca impresie mea e ca el vroia sa fie si cu tine si cu ea, dar vezi tu, fara sa aflati una de alta. Vroia sa se distreze si mai ales ca vazuse ca incepe sa-i mearga. Dar eu ce nu inteleg, e de ce ai asteptat pana acum ca sa te bagi in seama cu el? Poate ca daca o faceai mai devreme nu era acum cu nimeni. Dar, daca este genul de persoana la care ma gandesc eu, atunci iti spun ca ar fi spre binele tau sa renunti la el. Pentru ca poate, sa zicem, exista o probabilitate sa se desparta de tipa respectiva, dar la fel cu putea sa -i faca ei poate sa-ti faca si tie. Adica sa intre in vorba cu altele si asa mai departe si tu nici sa nu ai habar. Acum ramane decizia ta ce faci. Succes happy

| sasha a răspuns:

Vorbeste cu el spune-i ceea ce simti pentru el, spune-i ca te simti atrasa de el dar tu nu ii ceri sa se desparta de actuala prietena pentru ca nu vrei sa ii faci rau si intreaba ce are de gand, intreaba daca el simte ceva pentru tine nu fi timida si vb cu el, fai clare sentimentele tale pentru ca el asa nu poate risca sa isi lase prietena fara nici un motiv, crezand ca tu il iubesti dar sa nu stie asta sigur pentru ca tu nu i-ai spus-o- ...succes happy

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Pai eu zic ca daca ar fi vrut o relatie cu tine, ti-ar fi spus asta si nu si-ar fi facut alta iubita. Oricum, eu zic sa nu te bagi intre ei, si sa lasi lucrurile sa vina de la sine, ca daca vrea sa fie cu tine o paraseste pe prietena lui si vine la tine.
Dupa cate spui, el pare mai scmecheras, are prietena dar flirteaza cu tine si vb cu subinteles.
Sincer, nu cred ca te merita dar acum, tu faci ce vrei.

| francesca a răspuns:

Probabil simte ceva pentru tine, dar este nesigur in ceea ce o priveste pe cealalta, sau simte ca poate sa vorbeasca cu tine orice, si vrea sa te pastreza ca pe o buna amica.eu cred ca ar trebui sa ii spui ce simti pentru el.ai face primul pas.

| claudia_5508 a răspuns:

Parerea mea este ca tipul vrea sa lupte pe 2 fronturi si e cam nehotarat.probabil ii e greu sa decida cu care se simte mai bine.Ai rabdare in cea ce il priveste sau incearca sa il faci gelos. dc nu? functioneaza mereu! succes

| Ice*Queen a răspuns:

Da. Fie e nehotarat, fie vorba Claudiei. "vrea sa lupte pe 2 fronturi"! Oricare ar fi motivul, e cel mai bine sa vorbesti cu el deschis si sa ii zici ca vrei sa clarifici totul, sa ii intelegi comportamentul si ceea ce simte. Bafta, sa ne zici ce ai rezolvat! :*