| DA1234 a întrebat:

Chiar nu stiu ce sa mai fac....ma cunsoc cu o fata de la gradinita iar acum suntem amandoi in clasa a 9. a, aceeasi clasa, aceeasi banca. Odata cu anii ne.am imprietenit devenind cei mai buni prieteni. Sunt genul caruia nu.i prea pasa de cei din jur doar daca imi sunt foarte apropiati..Eu tin la fata asta enorm, o data certandu.ma cu o intreaga clasa pentru ea. Ea pentru mine inseamna aproape totul. De anul asta, de cand stam impreuna in banca am devenit extrem de apropiati; inainte puteam sa spun ca imi place de ea dar acum pot spune ca o iubesc pasandu.mi de orice problema a ei. Ea ma vede doar ca pe "bro". Desi nu am retineri in a spune oamenilor adevarul pe fata, de data asta nu am curajul sa-i spun tot ce simt pentru ea ca sa ii arat cat de mult inseamna pentru mine si nici nu stiu cum ar reactiona. Ma gandesc ca poate as pune.o intr-o situatie jenanta nefiind genul cu sentimental sh*ts. Am reusit sa inteleg in mare parte ca vom ramane doar prieteni foarte foarte buni insa o particica din mine inca spera. Problema a aparut exact dupa revelion. am vazut ca in vacanta de iarna efectiv uitase de mine, si eu trebuia sa o intreb ce mai face, mai tarziu afland ca ei.ii cazuse cu tronc un baiat de la noi din clasa. Mie nu mi-a spus nimic despre asta dar am inceput sa aflu cate putin de la alti prieteni comuni. Tipu respectiv e oarecum un nesimtit, spunandu.mi la inceputul scolii ca vrea; citez "sa o ****a" iar mai tarziu ca nu.i mai place de ea fiindca e prea enervanta. Insa acum tipu ala merge cu ea spre casa, ei stand in parti opuse ale orasului iar ea..se vede ca a inceput sa se apropie de el.iar eu..am inceput sa intru intr-o depresie din care nu stiu cum sa ies. La scoala se comporta in majoritatea timpului destul de normal nici nu prea vorbeste cu ala dar in restul timpului..ma rog. Si numai suport sa-i vad in fiecare zi cum se uita unul la altul sau seara cad se duc impreuna acasa. Intr.un fel ma si bucur fiindca prin cate a trecut merita sa fie fericita dar nu am incredere il tipu ala. Si daca vor fii impreuna o voi pierde si ca cea mai buna prietena..cum am spus mai sus, nu prea imi pasa de parerea oamenilor despre mine dar ea este punctul meu slab si o gramada de persoane pun sare pe rana spunand "sunt asa apropiati, ma mir ca nu sunt impreuna/am crezut ca sunt impreuna" Am incercat sa imi gasesc ocupatii, am inceput sa desenez foarte des, inainte o faceam destul de rar, dar nu pot. ori de desenez, ori de incerc sa ma cufund in lumea jocurilor (fiind un gamer de altfel, la fel ca si ea) nu ma pot opri din a ma gandi la ea..Mi.as dori sa pot vorbi cu ea despre toate astea si mai ales fata in fata. Ea stie ca doar o plac si nu cat de mult tin la ea dar m.as simti oarecum jenat fiindca probabil voi parea innebunit de gelozie..Chiar nu stiu ce ar trebui sa fac

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Încearcă și vorbește cu ea despre acest lucru. Si daca nu ii place de tine, daca e o prietena adevărată, va continua sa fiti amici. Un prieten adevărat iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate.

| Hellobello a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ii spui pentru ca daca tii in tine, nu o sa fie bine pentru tine. Daca vor continua asa, probabil se vor muta in aceeasi banca si de tine va uita complet, nu numai in vacante. Deci eu zic sa iti iei inima in dinti si sa ii spui ce simti pentru ca nu ai nimic de pierdut. Daca ii zici si nu simte la fel, asta e, o sa continue sa stea cu colegul, dar daca nu ii spui, tot cu colegul va sta. Asa ca spune-i tot ce simti pentru ea ca poate se gandeste mai bine si o sa fiti impreuna. Si pe langa asta o sa fii impacat cu tine ca ai facut tot ce a tinut de tine ca sa fie ok. Go go go!