| Iuliaanastasia a întrebat:

Buna TPU! M-am imprietenit cu o fata mai de mult si in vara parea super de treaba gen era ok, dar de cand m-am mutat in clasa cu ea chiar nu o mai cred prietena deloc, este falsa si întoarce pe toata lumea împotriva mea, în clasa am aflat ca toate fetele aproape ma vorbesc de rau deoarece am stat cu ea si efectiv ma simt super singura, nu mai am dispozitia necesara sa merg la scoala stiind ca ma face sa ma simt in ultimul hal in fiecare zi si ma face sa ma simt mai singura in fiecare zi deoarece nu mai imi e nimeni de partea mea si nu e nimeni cui sa ma descarc. Parintilor nu voi avea niciodata curajul sa le spun tot ce mi se intampla si cred ca de asta ma simt si mai singura. Parintii mereu mi-au spus sa nu am prea mari asteptari de la prieteni pentru ca in viata nu voi pleca cu prietenii, imi voi face singura viitorul mai frumos, dar fiind in generala acum ma simt super singura vazand cum ele au prieteniile perfecte si pe mine doar ma folosesc si simt ca nu mai e nimeni care sa ma inteleaga sau pe care sa cred prieten. Alaltaieri am iesit cu o fata din apropriere, suntem un fel de vecine si este ok dar este cuminte si tacuta iar eu amuzanta si mai tupeista si am incercat sa o fac sa rada sau din astea dar cum nu o cunosc foarte bine nu stiu daca s-a plictisit sa iasa cu mine sau daca a deranjat-o ceva ori daca asa cuminte este ea si tacuta, sincer nu stiu dar as putea sa o vad pe viitor o buna prietena daca încerc sa ma implic mai mult si ea la fel, dar cand eram mici am mai fost prietene pe la 6-7 ani si am lovit-o cu paleta in față si de atunci mama ei era putin rea de obicei si nu a mai lasat-o cu mine si acum ca am inceput sa vorbim nu a vrut sa le spuna parintilor ei ca a iesit cu mine. A inventat ca a iesit cu o fata care sta la bunicii ei si m-am simtit putin prost ca daca parintii ei nu o lasa cu mine nefiind o influenta proasta(si eu sunt cuminte) nu vad o prietenie de lunga durata in viitor, gen nu o sa putem sa iesim sau sa vina la mine sau eu la ea nimic. Eu sper ca o sa continuam sa vorbim mai ales ca suntem vecine si e pacat sa nu vorbim si am avut o prietena la cealalta scoala acum 2 ani si chiar am simtit ca am avut conexiunea aia care chiar ne distram si fara sa scoatem un sunet, imi este tare dor de ea si ne suparam repede cand ne faceam geloase una pe alta, dar ultima data cand am incheiat prietenia a fost cand m-am certat cu ea pe o prostie si nu stiu ce a fost in capul meu ca ii dadusem mesaj mamei ei spunandu-i mamei ei cum injura si se schimba in rau si de atunci mama ei nu a vrut sa mai auda ca mai sta cu mine si mi-a interzis sa o mai caut sau ea pe mine. I-am mai dat mesaje pe retele sociale dar m-a intrebat de fiecare data ce mai vreau de la ea si spundandu-mi sa o las in pace sa nu o mai caut, dar nu stiu cum sa o fac sa inteleaga ca nu am vrut si a fost de moment supararea si ca nu vreau sa tinem ura pana la nesfarsit si cearta asta ultima data a fost acum 9 luni si eu i-am mai dat mesaj sa ne impacam la doua luni cam asa deci va dati seama ca eu chiar incerc sa repar si ea isi bate joc de mine, intr-un fel as incerca sa nu mai decurg la prieteniile astea vechi si ar trebui sa incep altele noi, dar nu simt ca mai e cineva sa ma inteleg asa bine cu cineva. Puteti sa imi dati niste sfaturi ce ar trebui sa fac va rog? Fara mistouri si tot felul ca nu am dispozitia necesara, am nevoie de cineva care s-ar pune in situatia mea si o sa ma ajute de parca ar fi si el/ea in situatia mea, toti v-ati simtit vreodata singuri si stiti ca e nasol sad

1 răspuns:
| 1997onur a răspuns:

Am văzut tot ce ai spus și m-am pus și în locul tău este greu da te înțeleg cu adevărat și trebuie sa nu mai pui la inima și suflet ce spune gura lumi rea nu te mai amăgi și încerc sa nu mai dai cu lopata în fața la prietena talaughing))) și sa nu mai faci niciodată ce ai făcut cu mesajele alea nu e bine deloc ce ai făcut și nici nu pot sa înțeleg de ce ai făcut măcar asa ceva