| Deliaa94 a întrebat:

cam de 2 zile mi-a iesit un ganglion din piele gen o umflatura, tin sa mentionez ca am dureri foarte mari.e situata intre zona genitala si picior, in exterior..nu pot sa dorm noptile ma trezeste durerea, si simt durerea ca si cum se duce si pe picior, imi simt si piciorul amorțit, de abia merg, sau de abia mă pot aseza pe scaun, pat ..am o durere foarte mare, tin sa mentionez ca deocamdata nu am fost la doctor, doar de aseara mi-am pus niste foi de varza sperând că se mai desfumfla, dar este tot asa.vă rog ajutati-ma cu o parere ce ar putea sa fie ..multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta se pare/reiese ca este vorba de un cos supra infectat adica un furuncul, sau ''buboi'' in termeni populari. De regula in timpul coacerii furunculului, se formeaza un cap alb, umflat, plin cu puroi. Spargere/eruperea se produce spontan prin ruperea capului si eliberarea puroiului dupa trecerea unei perioade de aproximativ 5- 7 zile de la formarea acestuia. Pentru a accelera coacerea este indicat sa se aplice pe zona furunculului comprese cu apa calda/infuzie de musetel de (38-39 C), de mai multe ori pe zi. Acest lucru iti va usura un pic sa suporti durerea si va grabi ''coacerea'' si spargerea furunculului si eliminarea pungii de puroi. NU este indicat in nici un caz, deci nu incerca sa stoarci furunculul inainte de a se forma capul alb.
De asemenea NU este indicat sa fie folosite unguente cu antibiotice sau alte remedii...babesti. Zona din jurul furunculului trebuie mentinut permanent foarte curat si tinut acoperit cu bandaje de tifon curat. Daca faci temperatura si ajungi intr-o stare febrila, trebuie sa te prezinti la medicul de familie sau la serviciul urgenta. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

S-ar putea să fie herpes genital. Trebuie să ajungi cât mai curând la ginecolog.

| Ara997 a răspuns:

Frate, du te la urgente, nu mai sta!