| anonim_4396 a întrebat:

care ar fi sansele sa fiu insarcinata daca am fost penetrata pentru prima data fara prezervativ, dar doar o data, deoarece nu am putut continua din cauza durerii? am inceput sa fiu ingrijorata deoarece menstruatia mi-a intarziat 3 zile. Ar putea fi aceasta dereglare din cauza pierderii virginitatii? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde de tipul ciclului tau menstrual, adica daca este unul REGULAT sau NEREGULAT. Intarzierea menstruatiei poate fi provocata DOAR de o dereglare hormonala si atunci se produce, apare intarzierea, SAU de existenta unei sarcini. Nu exista alte motive. In acest caz totul depinde in primul rand de momentul in care s-a produs dezvirginarea ta. O sarcina se poate forma NUMAI in cazul in care sperma ajunge in vagin si acest lucru se produce in perioada fertila a ciclului menstrual. De asemenea in foarte mare masura depinde de capacitatea partenerului de sex de a-si coordona si controla si retine la perfectie ejacularea inaintea si in timpul actului sexual. Chiar daca totul s-a redus/a constat doar intr-o singura penetrare se putea ca in acel moment din cauza excitatiei sau a unei ejaculari anterioare sa fi existat sperma si spermatozoizi in uretra si care sa fi putut ajunge in vagin in urma acelei unice penetrari. In consecinta exista o posibilitate destul de mica insa nu inexistenta de a se produceo sarcina, insa DOAR DACA acea penetrare s-a produs in perioada fertila a ciclului tau menstrual. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am auzit de intarzieri de ciclu din cauza dezvirginarii, sunt doare pareri ale celor speriate!

Da, sunt sanse sa fii iinsarcinata, atata vreme cat s-a introdus penisul in vaginul tau, chiar si pentru 1 secunda, chiar si fara ejaculare, pentru ca penisul barbatului odata intrat in vagin, elimina 2 picaturi seminale care contin si sperma!
Singura conditie este ca fata sa fii fost in perioada fertila si atunci ramane insarcinata imediat.

Un test de sarcina se poate face la 5 saptamani dupa ultimul ciclu' menstrual. Nici un test facut inainte nu va arata potiztiv chiar dac esti insarcinata, pentru ca nidatia ovulului are nevoie de 2-3 saptamani de la fecundare, sa transmita mesajul tuturor organelor. Deci, poti face testul abia cand inatrzieerea este de 7-8 zile!

| CuriousMind a răspuns (pentru Violleta2022):

Eram chiar dupa terminarea menstruatiei, cu o zi inainte mi se terminase. Azi credeam ca mi-a venit menstruatia, dimineata aveam putin de culoarea maronie dar s-a oprit. Culoarea maronie este normala la mine de obicei la inceputul menstruatiei, dar acum s-a oprit si nu mai curge de fel. De ce?

| Violleta2022 a răspuns (pentru CuriousMind):

Cred ca ti-am raspuns mai sus, posibil s afie menstra de nidatie a ovulului fecundat! Adica, poti fii insarcinata!

| Emilian65 a răspuns:

Este posibil ca intarzierea sa fie din cauza unei sarcini nedorita.