| MEB a întrebat:

Hei, buna. E prima oara cand scriu si as vrea o parere. In primul rand am 17 ani iar iubitul meu 22. Suntem impreuna de doi ani si nu am avut raporturi sexuale pana in februarie. Luna trecuta s-a intamplat sa o facem fara prezervativ doar ca a iesit repede (el crede ca a "scapat" ). Dupa cateva zile mi-a venit menstruatia. Totul ok doar ca luna asta a intarziat 2 saptamani si ceva. Nu am facut nici un test de sarcina deoarece nu am simptome cum ca as fi insarcinata. E normal ca la varsta mea sa intarzie sau chiar sa sara peste o luna insa sunt foarte ingrijorata. In ultimul timp am fost foarte stresata din cauza scolii si inca sunt.
Vroiam sa cer parerea voastra. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este determinat si stabilit atat prin cercetari stiintifice cat si prin experimente medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, adica in perioada zilelor de dinainte de ziua de menstruatie, NU poate exista un OVUL VIABIL in uter. In consecinta in urma unui sex intretinut in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual, sau cu cateva zile inainte de data calculata de pornire a menstruatiei si care a si pornit de fapt, chiar si daca nu ati fi folosit prezervativul si sperma ar fi fost "scapata" in vagin, formarea unei sarcini ar fi devenit IMPOSIBILA dintr-un motiv extrem de simplu, deoarece cu 9-10 zile inainte de pornirea menstruatiei in uterul tau nu a existat OVULUL VIABIL strict necesar formarii unei sarcini. Argumentul principal in privinta IMPOSIBILITATII de a se fi format o sarcina, o reprezinta insasi menstruatia care s-a pornit, a inceput in urmatoarele zile. Se considera ca intotdeauna producerea menstruatiei reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99%, in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv se elimina din uter sub forma de menstra ENDOMETRUL imbatranit si degenerat devenit inutil. In consecinta este IMPOSIBIL sa se produca o sarcina. Cu privire la lipsa menstruatiei de 2saptamani se poate presupune ca in cazul tau este pe cale sa se instaleze amenoreea secundara si este foarte posibil ca acest lucru sa fie urmarea instalarii asa numitului sindrom SOPC, adica ovarele tale sa fie afectate de chisturi. Ar trebui sa mergi cat mai urgent sa fii consultata de un medic ginecolog fiindca aceste dereglari hormonale netratate adecvat, se pot agrava in timp. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu toate femeile au simptome de sarcina, unele chiar nu au deloc, fiind insarcinate chiar.
Lipsa menstrei confirma sarcina!
Te-as sfatuii sa faci un test de sarcina, sa nu te trezesti ca-ti creste burta si nasti fara sa ai habar ca esti insarcinata.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu aveți, vă ofer eu banii pentru un test de sarcină ca să te liniștești.

| Emilian65 a răspuns:

Daca dupa actul sexual din luna trecuta ti-a venit menstruatia, inseamna ca nu poti fi gravida. Intarzierea din aceasta luna poate fi din cauza stresului de care vorbesti tu

| SG1995 a răspuns:

Păi fă-ți un test de sarcină.

| DroIja a răspuns:

De ce să te stresezi din cauza școlii când te poți stresa din cauza unei sarcini?

| MEB explică (pentru DroIja):

Poate pentru ca scoala este foarte importantă pentru mine si problema asta a aparut acum.

| OMFGConrad a răspuns (pentru MEB):

Dacă nu ați mai avut raportui sexuale de atunci nu ai de ce să-ți faci griji! Menstruația îți întârzie, probabil, din cauza stresului pe care îl ai. Totuși, ar fi bine să mergi la un ginecolog să vezi dacă nu e cumva altceva, în caz că mai întârzie mult. (cel mult o săptămână)

| aleku22 a răspuns:

Stai linistita!